HZS Jihočeského kraje

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek

Šestnáctý Plamínek

Územní odbor Strakonice pořádal dne 6. května 2023 v letním areálu plaveckého stadionu ve Strakonicích XVI. ročník soutěže v požárním sportu „Otavský Plamínek“.

Potřetí jsme se těšili ze záštity senátora Parlamentu České republiky MUDr. Bc. Tomáše Fialy. Mezi vzácnými hosty nechyběl ani poslanec Parlamerntu ČR Ing. Jan Bartošek, nebo ředitel STARZ Strakonice Ing. Pavel Mareš.
Po roce se tedy znovu utkaly kolektivy mladých hasičů z celého okresu Strakonice v tradiční hasičské disciplíně Požární útok. Otavský Plamínek byl opět první a zahajovací pohárovou dětskou soutěží na okrese.
Z původně přihlášených 46 družstev jich nakonec 6. května soutěžilo plných 41 (8x přípravka, 19x mladší, 14x starší) z 15 dobrovolných sborů celého okresu, což představujetéměř tři stovky soutěžících dětí. Otavský Plamínek znovu potvrdil, že je největší a nejnavštěvovanější dětskou soutěží svého druhu na našem okrese.
Od rána nás vítala zatažená obloha s velkou oblačností a drobným deštěm, který naštěstí před polednem ustal, nebe se roztrhalo a mezi mraky vykouklo i sluníčko, které nás doprovázelo po celé odpoledne. Soutěž měla ke spokojenosti všech rychlý spád a obešla se bez technických i organizačních nedostatků.
Doprovodný program tradičně zahájily plamínkovské mažoretkyOtavanky, které s námi putují od samého počátku soutěže v roce 2008. V programu se nám představily dvě skupiny Otavanek. Pro jednu z nich to bylo i její první a premiérové vystoupení na veřejnosti od doby jejího vzniku (září 2022).
V pravé poledne byla celá soutěž zahájena nástupem a losováním startovních čísel. Za příznivého počasí probíhal i náš doprovodný program podle plánu. Pro diváky i soutěžící děti byla k dispozici tradičně celá řada doprovodných akcí (malování, skákací hrad, policisté, vojáci, zdravotníci, parašutisté). Velkým tahákem pro děti i dospělé byl historický automobil „Zuzana“ z roku 1928. S touto automobilovou stříkačkou firmy Stratílek přijeli po své ose dobrovolní hasiči ze Štěkně.
Hodinu po ledni se rozběhla vlastní soutěž Otavský Plamínek. Vzhledem k vysokému počtu soutěžících se v jednom soutěžním kole postupně představovaly jednotlivé kolektivy mladých hasičů, přípravkou počínaje. Opět byly použity ve všech kategoriích tzv. sklopné terče, doplněné elektronickou časomírou z Čestic.

Výsledky soutěže

Před šestnáctou hodinou byla soutěž, trvající bez přestávky téměř tři hodiny, u konce. Žádné výrazné problémy v průběhu celého dne nenastaly. Na všechna soutěžící družstva opět čekaly hodnotné ceny, pro vítěze samozřejmě i poháry, medaile a sladké dorty.
V kategorii přípravka zvítězily Střelské Hoštice (v roce 2022 na 3. místě) před Vodňany a Drahonicemi. I ti nejmenší hasiči opět potvrdili vysokou úroveň a svoji výbornou připravenost.
V kategorii mladších dětí první místo braly Drahonice, na druhém skončily Cehnice „A“ a třetí byly Katovice.
Napjatě jsme sledovali v kategorii starších dětí zejména to, jak se bude dařit družstvu z Dřešína. Po dvou triumfech z let 2021 a 2022 tak mohli v letošním ročníku útočit na zisk tzv. zlatého hattricku za tři vítězství v řadě v jedné kategorii. V podobné situaci již Dřešín jednou byl, ale poslední krok bývá tím nejtěžším. V roce 2012 se jim to v kategorii mladších dětí nepodařilo. Ale o tom se v naší soutěži přesvědčila i jiná družstva. Dřešín nastupoval ke svému pokusu jako úplně poslední tým celého startovního pole se startovním číslem 14. Na jejich výkonu se projevila určitá nervozita, která s sebou přinesla i drobné potíže. Dosažený čas 41:51vteřin pro ně znamenal v konečném účtování až 12. místo. Velmi zajímavý byl i soutěžní pokus družstva Střelské Hoštice „A“, které bylo tvořeno sedmi dívkami. Dosažený čas 19:67 vteřin byl i absolutně nejlepším soutěžním časem ze všech pokusů. Bohužel ale nevydržel nasazený sací koš. Pokus tak nemohl být uznán a započítám do celkového hodnocení. Byla to ale v tu chvíli vhozená rukavice družstvu z Dřešína, které by na případné vítězství potřebovalo čas pod touto časovou hranicí. Kategorii starších dětí nakonec vyhrálo družstvo z Chlumu výborným časem 20:37 vteřin, které startovalo s číslem 13 těsně před Dřešínem. I tato skutečnost zřejmě mohla ovlivnit dřešínský výkon.
Co do počtu medailí byly nejúspěšnější Drahonice. Zvítězily v kategorii děti mladší a braly rovněž bronz v kategorii přípravka. Nejpočetnější výprava pěti družstev přijela z Cehnic. Specialitou soutěže bylo i jedno mix-družstvo v kategorii děti mladší, které bylo vytvořeno a sestaveno přímo na místě v den konání soutěže. Tvořily ho děti ze čtyř různých dobrovolných sborů – Chlum, Střelské Hoštice, Drahonice a Dřešín. Toto družstvo ve své kategorii obsadilo celkové 14. místo.
Snažíme se mládež podporovat ve všech směrech, proto byly stejně jako v minulých letech, rozdány dárkové poukazy na nákup vybavení pro mladé hasiče. Obdržely je Střelské Hoštice a Chrášťovice.
V úplném závěru pak všichni napjatě sledovali, jak dopadne losování speciální tomboly o dvě sady radiostanic s dosahem 12 km. Štěstí se tento den usmálo na Dřešín a Tchořovice.
K dispozici měla soutěžící družstva jen jediný pokus, proto se všichni moc a moc snažili. Neplatných pokusů bylo z padesáti pouhých pět. I když jsme byli mnohdy svědky „drobných“ potíží a slziček, nikdo to bez boje jen tak nevzdal. Všichni statečně závodili až do samého konce.

(autor: plk. Ing. Ota Šmejka, ředitel ÚO Strakonice)