Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Skleněné přilby pro nejlepší hasiče

17. 4. 2018 (Nicole Zaoralová) – Již devátým rokem přebírají nejlepší profesionální hasiči skleněné přilby jako ocenění jejich práce z rukou ministra vnitra a generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR. 

Anketa Hasič roku je vyhlašována ministrem vnitra od roku 2009 a klade si za cíl ocenit nejlepší profesionální hasiče, nejzkušenější velitele, náročné zásahy, nově vzniklé hasičské projekty, pracovní kolektivy a nejlepší zaměstnance sboru za uplynulý kalendářní rok.  Do galerie osobností HZS ČR je možné každý rok uvést jednu osobnost, která zvláště významným způsobem přispěla k rozvoji sboru. Součástí slavnostní akce je i vyhlášení výsledků sportovní ankety Mistr HZS ČR a předání putovních pohárů generálního ředitele HZS ČR.

Do devátého ročníku ankety bylo zasláno odborníky celkem padesát dva nominací. Sedmnáctičlenná porota zvolila vítězné nominace na 1. místě až  3. místě v kategorii Hasič roku, Velitel roku, Zaměstnanec roku, Kolektiv roku, Projekt roku a Zásah roku. Do galerie osobností HZS ČR může být také letos uvedena jedna osobnost sboru, která výrazným způsobem přispěla k jeho rozvoji.

V kategorii Hasič roku se opět mezi sedmi nominovanými příslušníky sboru objevuje i jedna žena. Minulý rok si cenu Hasič roku odnesl prap. Harald Eppert z HZS hl. m. Prahy, který ve svém volnu poskytl neodkladnou první pomoc člověku postiženému srdeční zástavou.Předminulý rok byla oceněna por. Bc. Irena Piteráková z HZS Olomouckého kraje, která cestou do práce vyprostila ženu z hořícího automobilu a zachránila jí tak život.

Do kategorie Zásah roku bylo zasláno celkem devět nominací. Hodnotitelé měli těžký úkol rozhodnout mezi zásahy u vybraných velkých požárů, dopravní nehody, mezi zásahy při záchraně zavalených osob či zásahem spojeným s likvidací nákazy.  V minulém roce byl vyhodnocen jako nejlepší zásah u požáru haly mořírny v Bohumíně, na jehož zdolání se podílelo 100 hasičů a uchráněn byl majetek v hodnotě 500 miliónů Kč.

O titul Kolektiv roku soutěží hned několik sportovních hasičských týmů, dále tým hasičů – lezců, hasičů – vodních záchranářů, tým lektorů ohňového kontejneru a pracovníci chemické laboratoře. Nositelem posledního titulu Kolektiv roku je lezecká skupina a družstvo HZS Jihomoravského kraje.

Projektů bylo do ankety přihlášeno celkem deset. Jednalo se o vzdělávací kurzy, mezinárodní cvičení, bezpečnostní výzkumy, publikace pro veřejnost, ale také nově vzniklá školící nebo informační centra. První místo minulý rok získala kampaň „Ty to zvládneš“, která byla určena pro širokou veřejnost a zaměřila se na nejčastější chyby laických zachránců při dopravních nehodách.

Vedoucím či velitelem roku se může stát jeden z osmi nominovaných, který dle odborné poroty dlouhodobě prokazuje nejlepší řídící schopnosti, kolektiv pod jeho vedením dosahuje výborných pracovních výsledků nebo byl pod jeho vedením uskutečněn zvláště náročný zásah nebo realizován úspěšný projekt. Nejlepším velitelem minulého ročníku ankety byl zvolen plk. Ing. Jan Všetečka z HZS Jihočeského kraje.

Kromě příslušníků pracují u Hasičského záchranného sboru ČR také další zaměstnanci, kteří nejsou ve služebním poměru. Nejlepší z nich budou oceněni v kategorii Zaměstnanec roku.

Které nominace se stanou vítěznými, se veřejnost dozví na slavnostním vyhlášení výsledků ankety Hasič roku 2017 ve čtvrtek 19. dubna 2018 od 14 hodin. Ocenění vítězům ankety předá ministr vnitra Mgr. Lubomír Metnar a generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba.

Přímý přenos bude letos opět možné sledovat prostřednictvím internetu na stránkách HZS ČR www.hzscr.cz, přes youtube kanál FIRETVCZ  a odkazovat na něj bude i facebookový profil HZS ČR.

Mediální kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142

vytisknout  e-mailem