Příručky
- Znaky Červeného kříže a Červeného půlměsíce - Jak zabezpečit jejich schopnost chránit a předcházet jejich zneužití (pdf 955 kB) - v příručce vydané Českým červeným křížem se dočtete, kdo může tyto znaky užívat, důležitost jejich ochrany a zajištění jejich respektování a co může zneužití znaků způsobit; en (pdf 2,97MB)
- Posouzení ochrany významných měkkých cílů/zranitelných staveb vzhledem k mimořádné události prostřednictvím evakuace/ukrytí osob (YouTube) - video seznamuje se simulací a současně může sloužit i jako výukový materiál týkající se evakuace či ukrytí zranitelné stavby. Zvolený objekt "základní škola" je právě typickým příkladem takové zranitelné stavby. A to jak z pohledu nadzemních podlaží, tak z pohledu podlaží podzemních. A také počtu osob do patnácti let věku. Metody představené v tomto materiálu jsou vhodné pro objekty kategorie zranitelných staveb i strategických staveb. Výhodou je variabilita mimořádných událostí vstupujících do simulace.
- Metodický návod k realizaci přípojných míst pro náhradní zdroje elektrické energie (pdf 2,39 MB) - metodický návod poskytuje odborníkům i laikům, správcům budov a osobám odpovědným za elektrické zařízení informace k možné realizaci přípojných míst pro náhradní zdroje elektrické energie, seznamuje s problematikou napájení důležitých staveb v případech krizových stavů, uvádí klasifikaci staveb důležitých pro chod státu, prvků kritické infrastruktury, strategických staveb a zranitelných staveb. Dává doporučení, jak správně zajistit jejich náhradní napájení v krizových situacích vybudováním přípojných míst a jak zefektivnit napojení těchto staveb na náhradní zdroje HZS krajů.
- Pro případ ohrožení - příručka pro obyvatele (pdf 0,98 MB) - tato příručka obsahuje některé obecné návody a doporučení, podle kterých bychom se měli chovat a jednat, když se ocitneme v situaci ohrožení života a zdraví, majetku nebo životního prostředí v důsledku vzniku mimořádné události; en (pdf 66 kB), de (pdf 75 kB), fr (pdf 73 kB)
- Žijeme v záplavovém území (pdf 3,89 MB) - příručku vydal Člověk v tísni, o.p.s. a najdeme v ní informace jak se na povodně připravit a zvládat je s co nejmenšími ztrátami. Část brožury je také věnována preventivním protipovodňovým opatřením.
- Skripta Ochrana obyvatelstva a krizové řízení (pdf 25,4 MB) - základní studijní materiál k získání odborné způsobilosti příslušníků HZS ČR na úseku ochrany obyvatelsva, krizového řízení a civilní nouzové připravenosti a také pro lektory-instruktory nebo učitele odborných předmětů na těchto úsecích.
- Pravidla dobrovolnické pomoci při mimořádných událostech - pomůcka pro občany, veřejnou správu, neziskové organizace a podnikatelské subjekty vytvořená v rámci činnosti pracovní skupiny Dobrovolnictví při mimořádných událostech a krizových stavech při Ministerstvu vnitra
- Základní informace pro případ radiační havárie JE Temelín pro období 2024 - 2025 (pdf) a Základní informace pro případ radiační havárie JE Dukovany pro období 2024 - 2025 (pdf) - příručky obsahují všeobecné informace o jaderné elektrárně, ochraně před ionizujícím zářením, zásady chování v případě radiační havárie a přehled přijímacích středisek.
- Příručka pro starosty obcí k řešení mimořádných a krizových situací- tato příručka obsahuje základní informace pro starosty obcí v oblasti krizového řízení, ochrany obyvatelstva, integrovaného záchranného systému a ochrany před povodněmi.
- Příručka pro přípravu techniků ochrany obyvatelstva (pdf 3,56 MB) - 1. díl - organizace činnosti jednotek při plnění úkolů ochrany obyvatelstva - Příručka je určena pro lektory připravující techniky ochrany obyvatelstva jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí v oblasti organizace činnosti jednotek při plnění úkolů ochrany obyvatelstva. (Autor: Ing. Alice Hrubá, Ph.D. a kol.; Lázně Bohdaneč 2012; ISBN 978-80-87544-13-6)
- Humanitární pomoc v České republice (pdf 1,57 MB) - tato příručka volně navazuje na sborník s názvem Humanitární pomoc v ČR, vydaný v roce 1998, s přehledem vybraných organizací a institucí nabízejících humanitární pomoc obyvatelstvu za mimořádných situací. Jde o pokračování snahy rozšířit získané poznatky a zkušenosti mezi organizace a instituce, které humanitární pomoc postiženému obyvatelstvu poskytují.
- Sebeochrana obyvatelstva ukrytím (pdf 961 kB) - metodická pomůcka pro orgány státní správy, územní samosprávy, právnické osoby a podnikající fyzické osoby, odpovídá na nejčastější dotazy směřující k ochraně obyvatelstva v případě vzniku mimořádných událostí.
- Chování obyvatelstva v případě havárie s únikem nebezpečných chemických látek (pdf 418 kB) - příručka pro orgány státní správy, územní samosprávy, právnické osoby, podnikající fyzické osoby a obyvatelstvo
- Projekt "Vaše cesty k bezpečí" - je projektem Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Projekt vznikl v roce 2008 ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie JMK a Diecézní charitou Brno. Projekt zahrnuje 3 okruhy témat - ochrana obyvatelstva, požární prevence a bezpečnost občana a obsahuje 33 témat. Více informací naleznete na https://www.krizport.cz/rady/chytre-blondynky-radi. Výsledkem projektu je i brožura, kterou v plném znění nabízíme ke stažení (pdf 3,73 MB).
V Praze dne 06. 03. 2024
MV-generální ředitelství HZS ČR
oddělení ochrany obyvatelstva
e-mail sekretariat: marie.koleckova@hzscr.cz