HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Soutěžní den IZS 2017

(17.5.2017) V úterý 16. května 2017 se uskutečnil v areálu Amfík Bukovina první ročník výchovně - vzdělávací akce s názvem Soutěžní den IZS. Navázal tak na pilotní nultý ročník z podzimu loňského roku (http://www.hzscr.cz/clanek/soutezni-den-izs-2016-novinka-ve-zlinskem-kraji.aspx). 

Soutěžní den IZS je pohybově vědomostní soutěží v bezpečnostně-branných problematikách, určenou pro žáky 8. tříd základních škol ze Zlínského kraje. Ti byli vybráni cíleně, protože to jsou již téměř 4 roky, kdy začaly platit změny v rámcových vzdělávacích programech týkající se problematik ochrany člověka za mimořádných událostí a běžných rizik, osobního bezpečí, dopravní výchovy, první pomoci a přípravy občanů k obraně státu. Tyto problematiky by měly být už v současnosti na školách vyučovány. 

Pořadatelem akce byla obec Popovice, která je majitelem a provozovatelem zmiňovaného areálu Amfík Bukovina. Kromě profesionálních hasičů se akce zúčastnila rovněž Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, BESIP, Střední a vyšší zdravotnická škola Zlín, Celní správa a poměrně široké zastoupení měla i Armáda České republiky.

Pro soutěžící děti bylo připraveno 15 soutěžních stanovišť a několik nesoutěžních, tedy prezentačních. Příslušníci Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje připravili čtyři stanoviště. První připravili hasiči lezci v lanovém centru jako tzv.„opičí“ dráhu. Druhé stanoviště se zabývalo ochranou obyvatelstva a mimořádnými událostmi obecně. Třetí bylo zaměřeno na problematiku požární prevence, včetně názorné demonstrace ohňového trojúhelníku. Poslední hasičské stanoviště zabezpečili příslušníci z Krajského operačního a informačního střediska, kteří dětem názorně předvedli tísňové volání nebo využití moderních aplikací k určení GPS souřadnic k označení oznamovatele mimořádné události.

Po ukončení soutěžní části celého dne následovaly ukázky hasičů při nasazení speciální řezacího zařízení Cobra a vojáci předvedli techniky bojového umění MUSADO.

Závěr celé akce patřil vyhodnocení soutěže, předání cen a pamětních listů. Vítězem se stalo družstvo ze Základní školy v Luhačovicích.

Mimo vedoucích představitelů jednotlivých složek zavítal mezi účastníky i náměstek ústředního školního inspektora PhDr. Ondřej Andrys, MAE, který nad celou akcí převzal osobní záštitu.  Za Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje byl přítomen krajský ředitel plk. Ing. Vít Rušar.

Celkově výborný dojem z celé akce umocnilo i vydařené počasí. Tato akce byla další v oblasti výchovy a vzdělávání, kterým se profesionální hasiči pravidelně věnují, a již teď ji lze nazvat jako tradiční, které se budeme pravidelně účastnit.

Autor: por. Ing.  Adam Fuksa- preventivně výchovná činnost, HZS Zlínského kraje - Krajské ředitelství

https://youtu.be/ER9ovqwF8gQ

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem