HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

HASIČI RADÍ: Pálení klestí nahlaste přes web. Poradíme jak

Jarní počasí se pomalu blíží. Postupné oteplení bude lákat k úklidu na zahradách. Proto bychom chtěli v těchto dnech připomenout, že při pálení přírodních materiálů musíte dodržet vícero bezpečnostních podmínek. Zároveň zdůrazňujeme, že plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno třemi zákony České republiky, a to zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů. 

I oheň rozdělaný na zahradě či v přírodě se může snadno vymknout kontrole. Navíc když jsou nepříznivé povětrnostní podmínky a fouká vítr. Plameny se kvůli suché vegetaci rychle šíří,  během chvilky mohou zachvátit velkou plochu a způsobit vážná zranění či vysoké škody na majetku. Během loňského roku jsme řešili téměř dvě stovky požárů trávy, polních či lesních porostů.

Pokud se chystáte zbavit biologického odpadu na zahradě, měli byste nám tuto činnost nahlásit. Preferujeme formu webového formuláře, který naleznete zde: https://paleni.izscr.cz/ Je to jednoduché, jak se můžete přesvědčit v instruktážním videu. Zvládne to opravdu každý buď na počítači, nebo na chytrém mobilním telefonu.

Formulář je nejlepší vyplnit bezprostředně před samotným pálením, aby byly informace co nejpřesnější. Důležité je uvést především dobu pálení, místo a kontakt na osobu, která je u pálení přítomna. Pro naše krajské operační a informační středisko jde o důležité informace, díky nimž mohou operační důstojníci předcházet planým výjezdům jednotek hasičů, které mohou být v danou chvíli potřeba na jiném místě. Loni jsme takto přijali téměř čtyři tisíce hlášení.

Další možností je zavolat na číslo 950 770 010 nebo nám můžete napsat e-mail na opis@olk.izscr.cz.

Upozorňujeme rovněž, že právnické osoby či podnikající fyzické osoby jsou ze zákona povinny o pálení biologického odpadu vždy informovat hasiče výše zmíněnými způsoby.

Při pálení biologického materiálu na zahradě nebo v přírodním prostředí dodržujte tato základní pravidla:

hasici_radi_duben_paleni.png

Podrobnější informace najdete zde

HASIČI RADÍ Podívejte se na další protipožární a bezpečnostní doporučení HZS Olomouckého kraje.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
Odkazy do noveho okna

hasici_radi_duben_paleni

hasici_radi_duben_paleni 

Detailní náhled

hasici_radi_duben_paleni_big

hasici_radi_duben_paleni_big 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem