HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Řadovku se třemi bytovými jednotkami zničil požár, škoda šplhá do milionů korun

Smiřice – požár – 11. 8. 11:46

Do části Rodov vyjížděly před polednem čtyři jednotky hasičů, zalarmovány byly kvůli ohlášenému požáru střechy rodinného domu. Jednalo se o řadový objekt se třemi bytovými jednotkami, na střeše byly umístěny fotovoltaické panely. Běžně musí jednotky požární ochrany v případě hašení budov s fotovoltaikou postupovat velmi opatrně, protože zde existuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem. V tomto případě byla už při příjezdu jednotek na místo události střecha v plamenech, část konstrukce s většinou panelů se zhroutila dovnitř objektu. Jedna z bytových jednotek byla stále pod proudem, hasičům se ji podařilo rychle odpojit. V místě ustavili automobilový žebřík a zásah vedli jak vnější, tak vnitřní cestou, přitom bylo nutné rozebrat celou střešní krytinu. Pomocí termokamer navíc jednotky zjistily, že se požár šíří za sádrokartonovými stěnami v elektrických rozvodech. Pomocí hasicích hřebů se povedlo skryté šíření zastavit. Kolem 14:30 hod. ohlásil velitel zásahu lokalizaci požáru, dále pracovali hasiči na dohašování ohnisek a rozebírání konstrukcí. Zásah probíhal s využitím dýchací techniky, zásobu lahví se vzduchem zabezpečil protiplynový kontejner z královéhradecké centrály. Kolem 16. hodiny byl požár zlikvidován. Na místě zůstala až do večerních hodin místní dobrovolná jednotka, která zajišťuje dohled nad požářištěm.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o dřevostavbu se sádrokartony, oheň i samotné hašení ji velmi poškodily. Vyšetřovatelé předběžně vyčíslili, že škody jsou ve výši asi 10 milionů korun. Uchráněné hodnoty představují asi jeden milion korun (zejména vnitřní vybavení). Dům je nyní neobyvatelný, se zástupci samosprávy bylo řešeno na místě případné náhradní ubytování pro obyvatele zasažené řadovky. Při události nebyl nikdo zraněn.

Příčina vzniku požáru nebyla zatím stanovena, na jejím objasnění spolupracují vyšetřovatelé HZS spolu s experty v oblasti elektro z Institutu ochrany obyvatelstva (IOO) HZS ČR z Lázní Bohdanče. Na místě byly odebrány vzorky, které budou nyní podrobeny odborné expertíze v laboratoři IOO.

Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanic Jaroměř, Hradec Králové – Pražská, centrální stanice Hradec Králové a JSDH Smiřice.

FOTOGALERIE a VIDEO

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO a VIDEO: HZS HKK, Michal Fanta

vytisknout  e-mailem