HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Den s IZS na ZŠ v Borohrádku

Dne 31.5.2017 pořádal územní odbor Rychnov nad Kněžnou, pod záštitou starosty města Borohrádek, na místní Základní škole „Den s IZS“. 

Účelem této akce bylo přiblížit žákům ZŠ v Borohrádku činnost zúčastněných složek v rámci výuky „Ochrana člověka za mimořádných událostí“.

Žáci v tento den měli možnost seznámit se s technikou a vybavením zúčastněných složek IZS formou názorných ukázek a řešením praktických úkolů. Přítomné děti si ověřily a prohloubily své znalosti také v oblasti - ochrany obyvatelstva. Součástí této akce byla cvičná evakuace žáků. Ti museli za pomoci svých učitelů opustit školu za ztížených podmínek,
které představovalo zakouřené schodiště a vestibul školy. Celá evakuace proběhla bez problému a bylo vidět, že se pedagogové školy této problematice věnují.

Žáci si při názorných ukázkách mohli vyzkoušet měření rychlosti radarem a byli seznámeni s činností dopravní Policie ČR, včetně nového policejního motocyklu. Další stanoviště patřilo příslušníkům pořádkových sil Policie ČR, zde velice zajímavým výkladem žáky uvedli do problematiky činností této důležité složky policie a ukázali jim jejich výstroj a výzbroj. Zdravotnická záchranná služba děti seznámila s vybavením svého vozidla a názorně jim byly předvedeny základy první pomoci. Dále zde měli ukázku členové Kynologické organizace z Častolovic, která přítomné velice zaujala. Dokonce si pár dobrovolníku mohlo vyzkoušet na vlastní kůži zadržení vycvičeným psem. Své místo mezi složkami IZS má i Horská služba. Ta přivezla speciální čtyřkolku a žákům přiblížila svou náročnou práci a další své vybavení. Místní dobrovolní hasiči provedli ukázku hašení požáru včetně použití dýchacích přístrojů, na svém statickém stanovišti dětem ukázali vyprošťovací nástroje, automobilový žebřík a cisternovou automobilovou stříkačku.  Stanoviště hasičů z územního odboru Rychnov nad Kněžnou bylo zaměřeno na ochranu obyvatelstva. Žáci si vyzkoušeli prostředky individuální ochrany a improvizovanou ochranu, kterou je možné využít např. při chemické havárii a to jen z běžně používaných věcí v domácnosti. Důležitá informace pro děti se týkala varovného signálu „VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA“, kdy se dozvěděli, jak se mají zachovat, když uslyší tento varovný signál.

Den s IZS hodnotím z naší strany jako velice zdařilou akci a z reakcí dětí bylo poznat, že je ukázky zaujaly a bavily. Během jednoho dne se nám podařilo seznámit přes 200 dětí s prací a technikou jednotlivých zúčastněných složek integrovaného záchranného systému.  Tímto bych rád poděkoval všem zúčastněným za ukázky a navození dobré atmosféry, která nás provázela celým „Dnem s IZS“ na ZŠ v Borohrádku.

Text: kpt. Bc. Petr Kunc
pracoviště prevence a ochrany obyvatel ÚO Rychnov nad Kněžnou

Odkazy do noveho okna

2 IMG_6547 izs

2 IMG_6547 izs 

Detailní náhled

1 IMG_6535 izs

1 IMG_6535 izs 

Detailní náhled

9 IMG_6578 izs

9 IMG_6578 izs 

Detailní náhled

8 IMG_6576 izs

8 IMG_6576 izs 

Detailní náhled

7 IMG_6571 izs

7 IMG_6571 izs 

Detailní náhled

6 IMG_6570 izs

6 IMG_6570 izs 

Detailní náhled

5 IMG_6569 izs

5 IMG_6569 izs 

Detailní náhled

4 IMG_6567 izs

4 IMG_6567 izs 

Detailní náhled

3 IMG_6566 izs

3 IMG_6566 izs 

Detailní náhled

2 IMG_6562 izs

2 IMG_6562 izs 

Detailní náhled

1 IMG_6560 izs

1 IMG_6560 izs 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem