HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Při noční bouřce zapálil blesk stodolu

Náročnou noc mají za sebou hasiči ve Středočeském kraji, kde kromě enormního množství zásahů spojených se silnou bouřkou vyjížděli také k požáru stodoly v Božci, který je součástí obce Krakovany na Kolínsku. 

Ve čtvrtek 24. června necelou čtvrthodinu před pátou hodinou ranní zavolal oznamovatel na tísňovou linku hasičů a uvedl, že ze stodoly, ve které je pravděpodobně uskladněno seno, šlehají plameny. Stodola navíc byla částečně užívaná jako rodinný dům a byli zde také ustájeni koně.

Operační důstojník tak k události ihned vyslal všechny jednotky z prvního poplachového stupně. Velitel zásahu po dojezdu na místo nahlásil, že oheň zcela zasáhl stodolu o půdorysu 20x8 metrů a sousedící rodinný dům o půdorysu 35x6 metrů. V danou chvíli bylo jasné, že jsou na místě potřeba další síly a prostředky, a tak byl poplachový stupeň zvýšen na druhý.

Hasiči k likvidaci požáru nasadili čtyři vodní proudy. Za pomoci výškové techniky monitorovali střechy okolních budov. K zajištění plynulé dodávky vody bylo na místním koupališti zřízeno čerpací stanoviště. V objektu byli ustájeni čtyři koně. Jednoho z nich požár přímo ohrožoval, tak jej hasiči vyvedli do bezpečí.

Kolem sedmé hodiny bylo zapotřebí strhnout štítovou zeď, aby se hasiči dostali k uskladněnému senu a mohli důkladně prohledat místo zásahu a dohasit všechna skrytá ohniska. O další hodinu později byl požár zcela pod kontrolou a mohla být nahlášena lokalizace, zároveň se některé jednotky mohly vrátit na základny. K rozebrání uskladněného sena byl vyžádán manipulátor ze Záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy. Rozebírání konstrukcí objektu, vyskladňování sena a vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek bude probíhat celý den. Následně, po úplné likvidaci požáru, bude stavení předáno majiteli.

Škoda způsobená požárem byla vyčíslena na tři miliony korun, hasiči svým zásahem uchránili hodnoty ve výši jednoho milionu. Příčinou vzniku požáru byl úder blesku.

Zasahující jednotky:
HZS Středočeského kraje: Kolín, Kolín Ovčáry a Kutná Hora.
JSDHO Středočeského kraje: Krakovany, Kutná Hora – Malín, Nové Dvory, Ovčáry, Radovesnice II, Starý Kolín, Týnec nad Labem a Žiželice.

JSDHO Královéhradeckého kraje: Chlumec nad Cidlinou.

Záchranný útvar HZS ČR Jihlava.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001 - zničená stodola po požáru

001 - zničená stodola po požáru 

Detailní náhled

002 - vyhořelá stodola

002 - vyhořelá stodola 

Detailní náhled

003 - ze stodoly zůstaly pouze obvodové zdi

003 - ze stodoly zůstaly pouze obvodové ... 

Detailní náhled

004 - požár stodoly

004 - požár stodoly 

Detailní náhled

005 - dohašování ohnisek stodoly

005 - dohašování ohnisek stodoly 

Detailní náhled

006 - zničená stodola po nočním požáru

006 - zničená stodola po nočním požáru 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem