Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Historie Záchranného útvaru HZS ČR

Znak ZÚ HZS - bigZnak Záchranného útvaru

Záchranný útvar HZS ČR se sídlem v Hlučíně se hlásí k tradicím útvarů CO, konkrétně k      75. záchranné a výcvikové základny Olomouc Armády ČR, která vznikla v roce 1991.

Útvar prošel několika reorganizacemi. V průběhu roku 2000 u základny vznikl odloučený záchranný prapor, dislokovaný v posádce Hlučín. Tento záchranný prapor v roce 2004 tvořil základ nově vznikajícího 157.záchranného praporu. Tento prapor byl podřízen velitelství 15.ženijní záchranné brigády Bechyně.

Usnesením Vlády ČR ze dne 22.října 2007 č.1194 a schválením transformace resortu Ministerstva obrany ČR bylo rozhodnuto o předání 157. záchranného praporu Armády ČR dislokovaného v Hlučíně Hasičskému záchrannému sboru České republiky 

Následně byl přijat zákon č. 260 ze dne 25. června 2008, kterým se měnil zákon č.238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky, s účinností od 1.ledna 2009. Na základě tohoto zákona dnem 1. ledna 2009 vznikl Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR.

1. ledna 2010 vznikla Záchranná rota dislokovaná ve Zbirohu.

1. ledna 2016 dále vznikla Záchranná rota dislokovaná v Jihlavě.

.

Záchranný útvar HZS ČR je přímo podřízenou a řízenou zálohovou jednotkou Generálního ředitelství HZS ČR.

Jednotky Záchranného útvaru jsou předurčeny pro řešení mimořádných událostí velkého rozsahu, živelných pohrom, přírodních kalamit, rozsáhlých požárů a technických zásahů s nutností využití speciální techniky, jíž záchranný útvar disponuje.

Dále má Záchranný útvar HZS ČR za úkol zajišťovat výcvik příslušníků HZS ČR ve vybraných specializačních kurzech.

Záchranný útvar HZS ČR dále provádí výuku a výcvik k získání řidičského oprávnění a zdokonalování odborné způsobilosti řidičů.

.

Přehled zásahů provedených 157. zpr. pdf.

157. Záchranný prapor - několik fotografií

vytisknout  e-mailem