Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Soutěž o Hasičské pohádky pokračuje i v říjnu

4. 10. 2016 (Martina Talichová) – Úspěšnou knihu Hasičských pohádek je možné vyhrát v rámci soutěže, kterou pro Vás připravilo MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Vyzkoušejte si své znalosti z oblasti požární prevence i ochrany obyvatelstva a vyhrajte další výtisky. 

Nové soutěžní otázky na měsíc říjen 2016:

  1. Co člověka nejvíce ohrožuje při požáru v uzavřeném prostoru a proč?
  2. Jaký tón, případně jak dlouhý, má varovný signál „Všeobecná výstraha?
  3. Jaké nejdůležitější věci patří do evakuačního zavazadla?
  4. Jaké tři podmínky musí být splněny, aby mohlo dojít k hoření?
  5. Jakým způsobem upozorňuje detektor kouře na přítomnost kouře v místnosti?

Své odpovědi na zasílejte elektronicky do 31. října 2016 celostátnímu koordinátorovi preventivně výchovné činnosti kpt. Mgr. Martině Talichové z MV- generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (tel. 950 819 882,  e-mail martina.talichova@grh.izscr.cz).

Vylosovaní výherci v měsíci září:
Matouš Dočkal z Jihlavy
Michal Plánka z Nového Jičína

Správné odpovědi v měsíci září:
1. Jak se zachováš, stane-li se ve tvé blízkosti dopravní nehoda, při níž je zraněn člověk?
Dbám v první řadě na vlastní bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků nehody. Zastavím na bezpečném místě, vypnu motor, zapnu výstražná světla, obléknu si reflexní vestu, v dostatečné vzdálenosti před nehodou umístím výstražný trojúhelník. Pokud to situace dovolí, pohybuji se za svodidly. Zajistím, aby všichni účastníci nehody, u kterých to jde, opustili vozovku. Do příjezdu záchranných složek na místo nehody zajistím poučenou osobou provizorní regulaci nebo odklon dopravy, aby nedošlo k řetězení nehody. Zjistím, jaký je rozsah nehody – počet zraněných osob. Neprodleně, pokud jsou osoby zraněné, volám na linky tísňového volání, přednostně linku 112. Poskytuji první pomoc do příjezdu záchranářů, soustředím se na zajištění základních životních funkcí postižených. Po příjezdu záchranářů se řídím jejich pokyny. Jako svědek dopravní nehody setrvám na místě, budu k dispozici veliteli zásahu a poskytnu své svědectví.   

2. Pojmenuj správně, kam se dovoláš, vytočíš-li tato telefonní čísla: 156, 112, 158, 150, 155?
156 – Městská policie, 112 – Jednotné evropské číslo tísňového volání, 158 – Policie České republiky, 150 – Hasičský záchranný sbor ČR, 155 – Zdravotnická záchranná služba.

 3. Pokud vznikne v domácnosti požár, budeš se snažit ho sám uhasit?
Snažím se požár hasit dostupnými a vhodnými hasicími prostředky pouze v případě, že nejsem požárem bezprostředně ohrožen. Vždy neprodleně telefonuji na linku 150.

4. Co všechno nesmíš zapomenout udělat, než vyjdeš v zimě v horách na celodenní túru?
Túru plánuji podle své aktuální kondice, nepřeceňuji své síly. Naplánuji si trasu s dostatkem času na odpočinek a záložní variantu v případě zhoršeného počasí nebo nepředvídané události. Pozornost věnuji aktuální předpovědi počasí. Vhodně se obléknu, vezmu si s sebou jídlo i pití a nabitý mobilní telefon. O své trase, cíli a přibližné hodině mého návratu do cíle informuji své kamarády nebo recepci ubytovacího zařízení.

5. Co uděláš, najdeš-li na procházce v přírodě spadlé dráty vysokého napětí?
Nikdy se spadlých drátů nedotýkám, ani se k nim nepřibližuji. Zkontroluji pohledem, není-li někdo v okolí zasažen elektrickým proudem. Bez odkladů o situaci vyrozumím pohotovostní, popřípadě záchranné složky. Místo vhodným způsobem označím, aby nedošlo ke zranění osob, dbám přitom zvýšené opatrnosti při pohybu kolem místa.

Další informace ke knize Hasičských pohádek, které napsali sami hasiči, naleznete zde: http://www.hzscr.cz/clanek/hasici-budou-cist-detem-vlastni-hasicske-pohadky.aspx

Vítězné pohádky v kategorii základní školy I. a II. stupeň, střední školy a tvořiví dospělí je možné nalézt v elektronické podobě zde:
http://www.hzscr.cz/clanek/vysledky-7-rocniku-literarni-souteze-davaji-za-nas-ruku-do-ohne.aspx

Kontakt
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem