Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Recertifikace USAR týmu

Aktuální informace ze cvičení těžkého USAR odřadu ČR CZERT IER 2015 

19. 6. 2015 12:00 USAR tým znovu získal certifikaci
více informací http://www.hzscr.cz/clanek/cesky-usar-tym-ziskal-vysoke-hodnoceni.aspx
fotografie http://www.hzscr.cz/fotogalerie/reklasifikacni-cviceni-tezkeho-usar-odradu-cr-czert-ier-2015.aspx
 
17. 6. 2015 USAR tým právě obhajuje svoji certifikaci
Svojí připravenost plnit úkoly v oblasti vyhledávání a záchrany osob ve zřícených budovách v rámci mezinárodních záchranných operací v oblastech postižených zemětřesením nebo jinou mimořádnou událostí následovanou zřícením budov bude muset znovu prokázat před klasifikačním expertním týmem, který je složen ze zástupců mezinárodní poradní skupiny pro vyhledávání a záchranu osob (INSARAG) při OSN z Austrálie, Číny, Islandu, Belgie, Finska, Maďarska a Německa.
 
Svojí certifikaci Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci, deklarující úroveň HEAVY (tzn. nejvyšší úroveň připravenosti) získal český tým v říjnu roku 2010. Povinná recertifikace probíhá každých pět let.
 
„Týmů, tak profesionálních jako je ten náš, je v tuto chvíli na celém světě jen 29.Je to hlavně z toho důvodu, že pravidla pro získání certifikace jsou velmi striktní a náročná na splnění. Takto certifikované týmy má ještě například Japonsko, Velká Británie či sousední Německo. Pokud si nějaká země vyžádá pomoc, je pro ní certifikovaný tým zárukou předem stanovených standardů a profesionální úrovně.“  Říká kpt. Ing. Martin Pávek, koordinátor celého cvičení.
 
V rámci re certifikačního cvičení, které se uskuteční v termínu 17. až 19. června 2015, musí USAR tým prokázat,že si udržuje po organizační, operační, taktické, technické a odborné stránce připravenost zasahovat v místě mimořádné události podle mezinárodních standardů.
 
Námět cvičení je jasný. Dne 16. června 2015 zasáhlo fiktivní zemi Kaznějovsko ničivé zemětřesení. Následkem zemětřesení došlo k totální destrukci většiny budov a přilehlých průmyslových oblastí, u zbylých stojících objektů je předpoklad vážného narušení stability. Je reálný předpoklad také zavalení velkého počtu osob pod troskami budov. Zemětřesení vážně narušilo infrastrukturu v celé oblasti včetně dodávek vody a narušeny jsou také energetické sítě. Postižená země sama situaci nezvládá, a tak prostřednictvím mezinárodních organizací žádá o pomoc ze zahraničí.
Samo cvičení začíná přijetím žádosti o pomoc operačním střediskem MV - generálního ředitelství HZS ČR. Cvičit se budou kromě praktických činností v terénu, tedy vyhledání a vyproštění obětí ze sutin zřícených budov (použiti budou figuranti), také organizační a taktické činnosti. Mezi nimi například rozhodovací proces vyslání odřadu, balení vybavení, svoz kynologů a lékařů, lékařské a veterinární prohlídky, celní a imigrační procedury po příletu a další. Každá fáze procesu od přijetí žádosti o pomoc až po návrat týmu z postižené země je velmi pečlivě hodnocena.
 
Co bude mezinárodní hodnotitele zajímat nejvíc, shrnuje opět kpt. Martin Pávek „Tým hodnotitelů sleduje každou část procesu spojeného s vysláním týmu, tvorby veškeré dokumentace, předávání informací, komunikace týmu v postižené zemi, schopnost být naprosto samostatný či spolupracovat s ostatními týmy a místní samosprávou. V neposlední řadě se přísně hodnotí i vyhledávání a záchrana osob ve zřícených budovách. Hodnocena je každá fáze podle specifických požadavků. Manuál pro hodnotitele má několik desítek stran a bodů, které se hodnotí, těch je skoro stovka. Nesplnění jediného bodu z těchto požadavků znamená neudělení certifikace.“
 
Poznat atmosféru v oblasti po ničivém zemětřesení budou moci i novináři, kteří jsou do areálu v Kaznějově, který velmi autenticky takovou událost simuluje, zváni.
V rámci programu, který je pro ně připraven, se budou moci seznámit s tím, jak to vypadá v táboře, který je vždy v dané zemi zcela soběstačný, jak probíhá organizace záchranných prací, jak jsou jednotlivé týmy nasazovány, a aktivně se budou moct účastnit i samotného vyhledávání a záchrany osob ze sutin.
 
Další informace o USAR odřadu naleznete na stránkách http://www.usar.cz
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem