HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prezident České republiky jmenoval do generálské hodnosti ředitele HZS Jihomoravského kraje

Středa, 8. května 2024 - Prezident České republiky Petr Pavel na Pražském hradě opět jmenoval nové generály z řad vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů ČR. Učinil tak tradičně u příležitosti státního svátku Dne vítězství, 8. května 2024. Mezi nově jmenovanými generály je také brigádní generál Ing. Jiří Pelikán, ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. 

     Brigádní generál Ing. Jiří Pelikán

XT3B4942-Edit-Edit.jpgNarodil se roku 1969 v Kyjově.

Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě - obor Technika požární ochrany a     bezpečnosti průmyslu.

V roce 1992 nastoupil ke Sboru požární ochrany Ostrava jako výjezdový hasič.

V březnu roku 1993 se stal vyšetřovatelem příčin vzniku požárů u Sboru požární ochrany v Uherském Hradišti.

Od ledna 1994 přešel ke Sboru požární ochrany v Hodoníně, kde pracoval jako samostatný odborný inspektor a od dubna téhož roku byl jmenován požárním radou.

V letech 1995 – 2000 zastával funkci vedoucího odboru prevence.

V roce 2001, kdy byl zřízen Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje, byl zvolen do funkce ředitele odboru prevence.

V letech 2006 – 2010 se stal náměstkem ředitele pro úsek prevence a plánování.

V září 2010 byl jmenován do funkce ředitele Hasičského záchranného sboru (dále jen „HZS“) Jihomoravského kraje. Z pozice ředitele HZS kraje se zasazuje o řádný chod této organizační složky státu, a také aktivně prosazuje vytvoření vhodných a optimálních podmínek pro činnost celého IZS v rámci Jihomoravského kraje. Podporuje spolupráci HZS ČR s Policií ČR a Zdravotnickou záchranou službou Jihomoravského kraje. Podílí se rovněž na řešení mimořádných událostí v rámci přeshraniční spolupráce s Rakouskem a Slovenskem. Je velmi aktivní ve spolupráci s jednotkami sborů dobrovolných hasičů obcí a územní samosprávou na krajské i komunální úrovni.

Nejvýznamnější zásahy:

  • V roce 1997 se podílel na řešení následků katastrofální povodně, která postihla okres Hodonín a další části Moravy.
  • V roce 2012 velel zásahu u největšího moravského lesního požáru nedaleko Bzence, kde hořel lesní porost na ploše 200 ha.
  • V roce 2021 se podílel na řízení zásahu a následné likvidaci následků po ničivém tornádu v oblastech na Hodonínsku a Břeclavsku.

Petr Příkaský, HZS Jihomoravského kraje

vytisknout  e-mailem