Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jak ovlivnilo klasické zimní počasí zásahy v měsíci lednu

9. 2. 2021 (MF) – Začala pravá zima, krajinu zasypal sníh a teploty klesly pod nulu. Jak se to projevilo na naší každodenní práci? 

Hasiči po celé republice využili mrazivého počasí, aby si procvičili zásahy na zamrzlé vodní hladině. To aby byli připraveni pomoci v případě, že budou muset zasahovat u události, kdy se osoba či zvíře propadne pod led.

Starosti nám ale přidělal těžký sníh, který v některých krajích lámal stromy a tím navýšil počet technických zásahů, kdy bylo nutné stromy odklidit z neprůjezdných komunikací. Naproti tomu jsme nemuseli v lednu vyjíždět k žádným extrémním požárům, které by vyžadovaly vyhlášení třetího nebo zvláštního stupně požárního poplachu. Přesto v těchto mrazivých dnech dokáže hasiče potrápit i zdolání požáru menšího rozsahu. Při hašení za silného mrazu může totiž docházet k zamrzání požárních čerpadel nebo hadicových vedení a armatur, k omezení použitelnosti vodních zdrojů a požární techniky, hasiči se mohou na kluzkém povrchu zranit při pádu, může u nich dojít k podchlazení či vzniku omrzlin.

Jak jsme tedy zvládali dělat naši práci v měsíci lednu, posuďte sami. Opět jsme pro vás vybrali přehled nejdůležitějších zásahů v rámci celé České republiky.
POŽÁRYPři požáru kutnohorské ubytovny zemřela jedna osoba

První den nového roku krátce před půl jedenáctou večer přijalo operační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o požáru ubytovny v kutnohorské části Sedlec. 

Operační důstojník k události ihned vyslal jednotky z druhého poplachového stupně, protože při ohlášení bylo uvedeno, že se lidé nemohou kvůli požáru dostat ven z budovy. První jednotky, které dorazily na místo, se nejprve zaměřily na evakuaci lidí za pomoci nastavovacích žebříků. U dvoupodlažního objektu o půdorysu 30x10 m byla požárem zasažena část patra a celá střecha.

K likvidaci plamenného hoření nasadili hasiči pět útočných vodních proudů, některé z nich byly vedeny také zvenčí z výškové techniky. V rozlehlé ubytovně hasiči také prováděli průzkum, neboť byla pohřešována jedna osoba. Tu po chvíli nalezli v jednom z bytů bez známek života; exitus následně potvrdil lékař. Zdravotnická záchranná služba si převzala do péče čtyři zraněné osoby, ve dvou případech šlo o popáleniny. V budově se v době požáru nacházelo 41 lidí, z toho 18 dospělých a 23 dětí. Asi polovinu z nich museli hasiči evakuovat, ostatní se dostali ven samovolně. Velitel zásahu povolal k události evakuační autobus k zajištění tepelného komfortu obyvatel domu a jejich rozvozu do náhradního ubytování.

V půl jedné v noci se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu a mohla být nahlášena lokalizace. Jednotky následně dohašovaly požár v jednotlivých místnostech, kde jim práci komplikovaly sendvičové stropy. Po lokalizaci byl snížen počet vodních proudů k hašení.

Následující den po sedmé hodině ranní došlo ke střídání zasahujících hasičů, zároveň byla provedena redukce nasazených sil a prostředků. Jednotky dále vyhledávaly a dohašovaly skrytá ohniska a zároveň z výškové techniky rozebíraly střešní krytinu.

Na místě zasahovaly jednotky HZS Středočeského kraje ze stanic Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav a jednotky SDH obcí Červené Pečky, Křesetice, Kutná Hora-Malín, Malešov, Nové Dvory, Starý Kolín.

Škoda byla předběžně vyčíslena na deset milionů korun. Příčina požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

https://www.hzscr.cz/clanek/pri-pozaru-kutnohorske-ubytovny-zemrela-jedna-osoba.aspx

SČK_požár ubytovny v obci Sedlec_hašení střechy objektu z plošiny žebříku.jpg


 


Požár roubené chalupy ve Víchové nad Jizerou

V úterý, 5. ledna 2021, krátce před čtrnáctou hodinou přijalo krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje informaci o požáru roubené chalupy ve Víchové nad Jizerou. V době příjezdu jednotek na místo již objekt z velké části hořel. Vzhledem k rozsahu požáru se velitel zásahu po průzkumu rozhodl pro rozdělení místa události na dva úseky a vyhlášení druhého stupně požárního poplachu. 

Hasiči postupně nasadili šest vodních proudů a zřídili čerpací stanoviště na místním potoce. Zásah probíhal současně z vnitřní i vnější části objektu. Lokalizace požáru proběhla zhruba hodinu a půl od zahájení hasebních prací. V průběhu zásahu hasiči v objektu objevili lidské tělo, požár si tedy vyžádal jeden lidský život. Likvidace požáru proběhla okolo dvacáté hodiny. Velitel zásahu protokolárně předal místo události jednotce Víchová nad Jizerou, která prováděla dohled až do ranních hodin.

Na místě zasahovaly jednotky HZS Libereckého kraje ze stanic Jilemnice a Semily, dále JSDHO Víchová nad Jizerou, Jilemnice, Poniklá, Studenec, Vítkovice a v rámci mezikrajské pomoci jednotka HZS KHK ze stanice Vrchlabí.

Předběžná výše škody byla stanovena na 500 000 Kč a příčina vzniku je v šetření.

https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-roubene-chalupy-ve-vichove-nad-jizerou.aspx

                                               LIK_požár roubenky ve Víchové nad Jizerou.jpg
Likvidaci požáru hasičům ztěžuje mráz


Druhý stupeň požárního poplachu byl vyhlášen u požáru chaty v Třemošnici v Pardubickém kraji, v úterý 12. ledna 2021 půl hodiny po čtvrté hodině ranní.

Na místo se sjelo celkem 9 jednotek hasičů, z toho dvě jednotky byly povolány ze sousedního Středočeského kraje a kraje Vysočina. Chata o rozměrech zhruba 5 x 5 m byla při příjezdu první jednotky na místo již celá v plamenech.

Hasiči museli ochlazovat před velkým žárem i okolní objekty. Velitel zásahu nechal na místo povolat správu a údržbu silnic, protože přístupové cesty i stékající použitá voda pod nohama zasahujících hasičů namrzala a vytvářela souvislou vrstvu ledu. Hasičům na místě ztěžoval práci mráz, který dosahoval časně ráno mínus pět stupňů celsia.

Práce hasičů v mrazivém počasí je velmi komplikovaná. Hrozí mnoho rizik. Dochází k zamrzání čerpadel, hadicových vedení a armatur, voda použitá na hašení neodtéká, ale vytváří na konstrukcích, přístupových cestách a požární technice silné vrstvy ledu, a tím dochází k omezení pohybu hasičů. Při mrazu také dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření, způsobenému teplotním rozdílem hoření a okolí.

Požár hasiči sice dostali pod kontrolu ve 4:59 hodin, ale stále ještě není zlikvidován. Příčinu vzniku požáru vyšetřovatel nemohl celé dopoledne určit, protože požár nebyl uhašen a do objektu nebylo možné vstoupit.

Po poledni hasiči museli vynosit vše ohořelé z chaty a vytvořit prostor pro příjezd těžké techniky, která musela poškozený objekt strhnout. Příčinou vzniku požáru byla s největší pravděpodobností skrytá závada na komínovém tělese. Škoda byla stanovena na 1,2 milionu korun a uchránit se podařilo na okolních budovách majetek ve výši 1,4 miliony korun. Majitel se lehce popálil v obličeji, ošetření mu na místě zajistili profesionální hasiči.

https://www.hzscr.cz/clanek/likvidaci-pozaru-hasicum-ztezuje-mraz.aspx

PAK_likvidaci požáru chaty v Třemošnici komplikoval mráz_hasiči bojují nejen s ohněm ale i s komplikovanými podmínkami.jpgPožár vlaku v Rybništi na Děčínsku

V pátek, 15. ledna 2021 v 17:50 hodin. Profesionální hasiči Ústeckého kraje, HZS Správy železnic a tři dobrovolné jednotky obcí zasahovaly při požáru vlaku v obci Rybniště na Děčínsku.

Před příjezdem hasičů všichni cestující bezpečně opustili vlak a shromáždili se v nedaleké zastávce Chřibská. Provoz na trati musel být zastaven.

K hašení byly použity dva proudy hasební látky za použití dýchací techniky, místo zásahu muselo být osvětlováno osvětlovacím agregátem a používána termokamera. Požár byl lokalizován v 18:20 a v 19:15 hodin byly hasební práce ukončeny.

 K uhašení vlakové soupravy bylo potřeba 20 tis. litrů vody. Při zásahu nedošlo ke zranění. Příčina vzniku požáru je v šetření. Předběžná škoda je 15 mil. Kč.

https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-vlaku-v-rybnisti-na-decinsku.aspx

ULK_požár vlaku.jpgDruhý stupeň poplachu při požáru ve výzkumném ústavu ve Vestci

V pondělí, 25. ledna 2021, krátce před půl devátou večer byl na pult centrální ochrany oznámen prostřednictvím elektrické požární signalizace požár v areálu výzkumného ústavu BIOCEV ve Vestci v okrese Praha-západ. 

Operační důstojník k události vyslal jednotku profesionálních hasičů ze stanice Jílové. Po jejím příjezdu na místo bylo potvrzeno, že z jedné budovy, kde se nachází i komplex laboratoří, vychází kouř. Velitel zásahu proto požádal o vyslání dalších jednotek. K místu tak vyjely jednotky HZS Říčany a SDH Vestec a také Chemická laboratoř Kamenice HZS Středočeského kraje. Po příjezdu velitele čety došlo k vytvoření průzkumných skupin, které se v první řadě zaměřily na vyhledání zdroje požáru a jeho likvidaci a také na evakuaci zaměstnanců z budovy.

Vzhledem k obrovským hodnotám celého objektu byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a do Vestce zamířily další posily. Kromě dobrovolných jednotek obcí Dolní Břežany, Dolní Jirčany, Osnice a Zlatníky vyrazily v rámci mezikrajské spolupráce i jednotky HZS hlavního města Prahy ze stanic HS-4 Chodov a HS-11 Modřany a jednotka SDH Písnice.

Hasičům v dýchací technice se následně podařilo v poměrně členité budově nelézt zdroj kouře, který se nacházel v jedné z laboratoří, kde došlo k požáru lednice. Tím, že místnost byla v době vypuknutí požáru zcela uzavřena, došlo k samovolnému uhašení plamenů. V 21:45 hodin byla ohlášena lokalizace. Hasiči pak odvětrali budovu několika přetlakovými ventilátory.

Poté bylo místo zadokumentováno hasičským vyšetřovatelem, který si na pomoc přizval expertní skupinu z Technického ústavu požární ochrany Praha. Po celou dobu zásahu bylo prováděno kontrolní měření kvality vzduchu chemiky z Kamenice, kteří po odvětrání a opětovné kontrole koncentrací asistovali zaměstnancům laboratoří s vynesením některých chemikálií ze zasažené místnosti.

Krátce před půlnocí bylo místo požáru předáno správci objektu s nařízenou dvanáctihodinovou dohlídkou. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 4 miliony korun. Včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit majetek v řádu stovek milionů korun. Čtyři lidé evakuovaní z budovy vyvázli bez zranění.

https://www.hzscr.cz/clanek/druhy-stupen-poplachu-pri-pozaru-ve-vyzkumnem-ustavu-ve-vestci.aspx

SČK_požár ve výzkumném ústavu ve Vestci_5 hasičů hledá místo, kde došlo k zahoření.jpg
 

DOPRAVNÍ NEHODY


 

Utopené vozidlo z Metuje lovili hasiči za pomoci potápěče

Na Husově náměstí ve městě Náchod v Královéhradeckém kraji havaroval v neděli, 3. ledna 2021, večer osobní automobil. Po nehodě se auto ocitlo v řece Metuji, kde se prakticky celé potopilo.

Na místo události byla vyslána profesionální jednotka z Náchoda, která provedla prvotní průzkum, zda se ve voze nenachází někdo z posádky, vozidlo však bylo prázdné. Velitel zásahu si na místo události vyžádal součinnost sloužící potápěčské skupiny HZS Pardubického kraje ze stanice Pardubice. Za asistence potápěče byl pak havarovaný vůz zajištěn a následně jej hasiči vyprostili pomocí vyprošťovacího automobilu z vody ven. K úniku provozních kapalin do řeky nedošlo.

https://www.hzscr.cz/clanek/utopene-vozidlo-z-metuje-lovili-hasici-za-pomoci-potapece.aspx

KHK_hasiči za pomoci potápěče lovili utopené vozidlo z Metuje.jpg 

Hasiči překládali dlouhé tyče na dálnici a vytahovali sypač i Alfu Romeo

Dvě jednotky profesionálních hasičů HZS Moravskoslezského kraje vybavené automobilovým jeřábem, zasahovaly brzy ráno v úterý, 19. ledna 2021, na dálnici D1 u Bravantic v okrese Nový Jičín u nehody polského kamionu, který narazil do svodidel. Hasiči museli jeřábem sesbírat z vozovky čtyři balíky kovových tyčí ve tvaru „L“ o délce šesti metrů, každý balík vážil tři tuny.

Dálnice ve směru na Olomouc byla zhruba hodinu a půl uzavřena (cca od 04:00 do 5:30). Řidič vyvázl bez zranění. Zasahovaly zde dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (dále jen HZS MSK)  ze stanic v Ostravě-Přívozu a Ostravě-Zábřehu, odkud jeřáb AJ AC 60 Demag/Terex přijel i s kontejnerovou mobilní dílnou.

Hasiči naložili těžké balíky zpět na polský kamion, ten přejel na nejbližší parkovací plochu.

Krátce po pondělním poledni, 18. ledna 2021 začaly dvě jednotky HZS MSK (ze stanic Havířov a Ostrava-Zábřeh) vyprošťovat v Havířově-Dolní Suché posypové vozidlo Man, které na úzké zasněžené komunikaci sjelo částečně do příkopu při míjení se s osobním vozidlem, a hrozilo jeho převrácení. Z Ostravy-Zábřehu přijel na úspěšnou pomoc vyprošťovací automobil MB Actros Bizon s kontejnerovou mobilní dílnou na kontejnerovém automobilu MB Atego.

Rovněž krátce po pondělním poledni (18.1.2021) vyjely čtyři jednotky hasičů do Ostravy-Bartovic k nehodě osobního automobilu Alfa Romeo, který ve směru na Ostravu sjel mimo silnici, skončil za ochranným oplocením a narazil do stromu. Řidič byl v době příjezdu na místo mimo vozidlo, stěžoval si na bolest hrudníku

Doprava byla ve směru na Ostravu svedena do jednoho pruhu, při vyprošťování speciálem VYA Tatra 815-7 Omars ze stanice HZS MSK Ostrava-Zábřeh byla silnice na několik minut uzavřena zcela. Zasahovaly zde tři ostravské jednotky HZS MSK (ze stanic Zábřeh, Fifejdy a Slezská Ostrava) a také jednotka dobrovolných hasičů Radvanice.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-prekladali-dlouhe-tyce-na-dalnici-a-vytahovali-sypac-i-alfu-romeo.aspx

                               MSK_DN osobního vozu_hasiči pomocí techniky přemísťují havarovaný vůz zpět na vozovku.jpg

Fatální byl pro řidiče střet osobního vozu s vlakem

Neštěstí na železničním přejezdu v Helvíkovicích na Orlickoústecku se stalo ve čtvrtek, 21. ledna 2021, v odpoledních hodinách. Událost, při niž došlo ke střetu osobního vozu s vlakem, byla na krajské operační a informační středisko Pardubického kraje oznámena v 14.38 hodin.

Na místo byli vysláni profesionální a dobrovolní hasiči ze Žamberku a hasiči SŽ Česká Třebová. Provoz na trati byl okamžitě zastaven. „Vlak táhl osobní automobil zhruba 300 metrů od železničního přejezdu. Museli jsme jet po zasněženém poli a louce až k místu nehody. Byl tu dosti náročný terén,“ popisuje složitější příjezd k události velitel zásahu nprap. Tomáš Lehký.

Náraz automobilu s vlakem byl pro řidiče osobního vozu fatální. Lékař zdravotnické záchranné služby na místě konstatoval smrtelná zranění. Hasiči museli vyčkat do chvíle, kdy policisté zadokumentují všechny stopy vedoucí k prošetření příčiny nehody, poté bylo bezvládné tělo řidiče z vozu vyproštěno. Ve vlaku mělo cestovat asi 20 osob. Hasiči pomáhali s evakuací cestujících z vlaku do povolaného náhradního autobusu. Na místo byl vyslán člen posttraumatického týmu HZS Pardubického kraje k poskytnutí psychologické pomoci pozůstalým na místě tragické události.

Zásah byl ze strany hasičů ukončen před 18. hodinou.

https://www.hzscr.cz/clanek/fatalni-byl-pro-ridice-stret-osobniho-vozu-s-vlakem.aspx

PAK_DN_střed osobního vozu s vlakem_hasiči a záchranáři vyprošťují muže ze zdemolovaného vozu.jpg


 

Vážná nehoda u Radouňky, hasiči vyprošťovali dvě osoby

Vážná dopravní nehoda se stala v sobotu, 30. ledna 2021, na silnici II. třídy v Jindřichově Hradci, části obce Radouňka, kde havaroval osobní automobil. 

Nehoda byla na tísňovou linku Jihočeského kraje ohlášena v 16:27 hodin. Operační důstojníci na místo vyslali profesionální jednotku ze stanice Jindřichův Hradec. Po příjezdu k nehodě a průzkumu podal velitel zprávu, že se jedná o nehodu osobního auta značky Peugeot, který vyjel ze silnice a narazil do stromu. V autě zůstali zaklínění jak řidič, tak jeho spolujezdec. Hasiči okamžitě začali s vyprošťováním. Přibližně po 15 minutách byly osoby vyproštěny a transportovány ke dvěma sanitkám.

Hasiči zároveň provedli u Peugeotu protipožární opatření a kontrolu úniku provozních kapalin. Nehodu šetřila Policie ČR, proto hasiči zásah přerušili. Na místo nehody se vrátili až krátce před 20. hodinou s technickým automobilem, aby dokončili úklid vozovky.

https://www.hzscr.cz/clanek/vazna-nehoda-u-radounky-hasici-vyprostovali-dve-osoby.aspx

JČK_DN u Radouňky_vyprošťování zraněných osob o osobního vozu..jpg 

TECHNICKÉ ZÁSAHY


 

Pražští hasiči zasahovali ve skladu chemikálií v Praze 4

V úterý, 5. ledna 2021, od 10:10 hodin zasahovala jednotka pražských hasičů, spolu s chemiky, v ulici Jílovská v Praze 4. Ve skladu chemikálií a čistících prostředků došlo k rozlití asi 5 litrů Persterilu, neboli kyseliny peroxyoctové, na podlahu.

Před příjezdem jednotek budovu opustilo deset osob, chemici zasahovali ve speciálních oblecích a v dýchací technice. Podlahu skladu dekontaminovali a prostor odvětrali.

https://www.facebook.com/hzspraha/posts/5133081940050221

PHA_zásah ve skladu chemikálií v Praze 4.png
Ostravští hasiči čistili na Dubině velkou olejovou skvrnu z popelářského vozu

Dvě jednotky profesionálních hasičů  z HZS Moravskoslezského kraje se zapojily v pondělí, 11. ledna 2021, dopoledne do odstraňování neobvykle velké skvrny hydraulického oleje, který unikl po technické závadě (prasklá hadice) z popelářského vozu na zpevněnou slepou komunikaci u jednoho z panelových domů na sídlišti Dubina v městské části Ostrava-Jih.

Zasažená plocha měla asi 10 x 5 metrů, uniklo celkem 75 litrů hydraulického oleje. Hasiči zamezili jeho úniku do kanalizace postavením hráze z nasákavého sorbentu OKO-PUR ze sorbentového kontejneru, na skvrnu použili celkem 112 kilogramů (!!!) tohoto sorbentu. Pod prasklou hadici s kapajícím olejem položili sorpční koberce. Životní prostředí nebylo ohroženo.

Odpadová firma OZO si zajistila opravu svého vozidla na místě, po jeho odjezdu hasiči zasaženou plochu pečlivě uklidili. Použitý znečištěný sorbent skončil v kontejneru, kterýž pak odvezla firma OZO k likvidaci.

Ve slepé části ulice Jana Maluchy v Ostravě-Dubině zasahovaly dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Ostrava-Jih a Ostrava-Zábřeh (odtud přijel sorbentový kontejner).

https://www.hzscr.cz/clanek/ostravsti-hasici-cistili-na-dubine-velkou-olejovou-skvrnu-z-popelarskeho-vozu.aspxV pondělí začnou hasiči vypomáhat v nemocnici v Novém Městě na Moravě

S nedostatkem personálu se potýká také nemocnice v Novém Městě na Moravě. Dnes, 15. ledna 2021, dopoledne vedení nemocnice požádalo o pomoc ředitele vysočinských hasičů plk. Jiřího Němce. Ten žádosti okamžitě vyhověl. Od pondělí 18. ledna 2021 začnou čtyři příslušníci územního odboru Žďár nad Sázavou vypomáhat na oddělení COVID. 

Tento počet příslušníků nemusí být ještě konečný. O navýšení počtu hasičů jedná Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina s ředitelkou nemocnice JUDr. Věrou Palečkovou. Hasiči budou rozděleni do dvou směn a v nepřetržitém provozu budou vypomáhat až do konce ledna. První dva hasiči nastoupí v sedm ráno a směna jim bude končit v sedm v podvečer. V tu chvíli je vystřídají další dva hasiči, kteří budou pomáhat do sedmé hodiny ranní.  V pondělí na hasiče čeká vyřízení nutných administrativních úkonů, jako je například povinné školení bezpečnosti práce. Pomoc hasičů bude opět nezdravotnická, tak jako tomu je v pelhřimovské nemocnici, kde 21 hasičů rozvržených do směn pomáhá od úterý 12. ledna 2021 na ARU, urgentním příjmu a lůžkových odděleních COVID zóny. Hasiči budou asistovat při hygienické péči pacientů, při polohování nebo při podávání stravy.

https://www.hzscr.cz/clanek/v-pondeli-zacnou-hasici-vypomahat-v-nemocnici-v-novem-meste-na-morave.aspx
https://www.facebook.com/HZSKrajeVysocina/posts/3719042824815476

KVY_hasiči pomáhají v nemocnici v Novém městě na Moravě.jpgVylovení mrtvé volavky z Litavky

Tísňová linka HZS Středočeského kraje přijala v pátek, 29. ledna 2021, v 7:44 hodin ráno informaci o mrtvé volavce, která se nacházela v korytě říčky Litavky u obce Trhové Dušníky na Příbramsku.

K události byla vyslána jednotka profesionálních hasičů ze stanice Příbram, která v ochranných oblecích mrtvou volavku vylovila a předala přítomnému pracovníkovi veterinární správy k následné likvidaci. Kvůli riziku možné nákazy virem ptačí chřipky proběhla po skončení zásahu dekontaminace jednotky.

https://www.facebook.com/HzsStredoceskehoKraje/posts/3802690659828068

SČK_vylovení mrtvé volavky v říčce Litavce a dekontaminace vody_2 hasiči vytahují uhynulé zvíře z vody.jpgHasiči v Karlovarském kraji odklízeli stromy, které polámal těžký sníh

29. ledna 2021 - Další letošní várka sněžení zasypala ve čtvrtek, 28. ledna 2021,  většinu kraje. Sníh komplikoval dopravu, na počtu dopravních nehod, u kterých zasahovali hasiči, se ale neprojevil.

Víc práce přidělal sníh hasičům při odstraňování popadaných stromů. Těžký mokrý sníh vyvrátil nebo zlomil stromy na řadě míst v kraji. Odstraňovat spadlé stromy vyjížděli hasiči během čtvrtka a noci na pátek ve 28 případech, nejvíce v okolí Kraslic. Další spadlé stromy byli například u Rovné, Bečova, Jindřichovic, Oloví, Mariánských Lázní, Krajkové, Plesné, Nejdku, Lubů, Rotavy, Aše.

Po celodenním pátečním dešti je sníh nasáklý vodou a velmi těžký. Od půlnoci do šesté hodiny večerní tak hasiči vyjížděli k 59 případům spadlých stromů, které blokovaly průjezd na silnicích nebo zasahovaly do drátů elektrického vedení. Odstranit spadlé stromy vyjížděli hasiči například u Skalné, Nejdku, Ostrova, Kyselky, Děpoltovic, Oloví, Merklína, Tatrovic, Rotavy, Vřesové, Krajkové, Jindřichovic, Horního Slavkova, Plesné, Kraslic nebo Mariánských Lázní.

https://www.facebook.com/hzskvk/posts/3614423645344323
https://www.facebook.com/hzskvk/posts/3615600858559935

KVK_hasiči odklízí z vozovky stromy, které polámal těžký sníh.jpgPomoc s transportem pacienta do nemocnice

S transportem pacienta do sanitky záchranné služby pomáhali v neděli, 31. ledna 2021, dopoledne hasiči z Chodova a ze stanice Kraslice.

Kvůli zasněžené neudržované cestě se sanitka nedostala k chatě u Tatrovic. Proto byli na pomoc přivoláni hasiči. Ti dojeli až na místo se čtyřkolkou, která byla vybavena sněhovými pásy, pacienta naložili na nosítka, která i s pacientem upevnili na čtyřkolku a transportovali jej až k sanitce. Tam pacienta předali zdravotnické záchranné službě.

https://www.facebook.com/hzskvk/posts/3620623741390980

KVK_pomoc s transportem pacienta do sanitky_naložení na čtyřkolku.jpg 

TECHNICKÉ ZÁSAHY - POMOC ZVÍŘATŮM 

Ze skály jsme zachránili tři ovce

V Neděli, 3. ledna 2021, v odpoledních hodinách hasiči HZS Jihomoravského kraje ze skály u Sloupsko-šošuvských jeskyní zachránili tři ovce.

Záchranná akce, která trvala několik desítek minut, skončila úspěšně a zvířata se vrátila ke svému majiteli. 

Původně k nahlášeným pěti ovcím na skále v městysu Sloup vyjeli dnes dopoledne hasiči z Blanska a Boskovic. Ti na místě zjistili, že na skále jsou pouze čtyři ovce a další zvíře se tam již nenachází. Jednalo se o kozu, která pobíhala v lese nad skálou. 

Nejdříve se majitel pokusil ovce přilákat. Jednu z nich ze skály přivolal. Po dalších neúspěšných pokusech se k ovcím slanili hasiči-lezci. Ti jsou vyškoleni na práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Každou ovci pomocí smyček a lan zajistili. Další hasiči je pak vytáhli nahoru nad skálu, kde si je převzal majitel s jeho pomocníky.

https://www.hzscr.cz/clanek/ze-skaly-jsme-zachranili-tri-ovce.aspx

JMK_záchrana ovcí ze skály_hasiči zajišťují zvířata, aby je mohli vytáhnout na skálu.jpg


 

Záchrana „čuníka“

Českolipští hasiči v úterý, 19. ledna 2021, po dvanácté hodině zachraňovali v Alšově ulici v České Lípě prasátko plemene Kune Kune.

Zvíře spadlo na zahradě do metr hluboké plastové nádrže. Silní hasiči ho pomocí plachty a síly vysvobodili. Prasátko naštěstí nevykazovalo žádná zranění. Majitelé hasičům poděkovali a „čuník“ jim na rozloučenou vděčně zachrochtal.

https://www.facebook.com/HZSLK/posts/4147460735281346

LIK_čuník.jpg


Hasiči HZS Hlavního města Prahy zachránili v lednu hned několik zvířat

V pátek, 8. ledna 2021, hasiči ze stanice Horní Měcholupy zachránili srnu, která v Dubči propadla ledem do rybníka. Po vytažení zraněnou srnu zahřáli dekou a předali veterináři.

https://www.facebook.com/hzspraha/posts/5145480532143695

Ve středu, 20. ledna 2021 zachraňovali pražští hasiči společně s Městskou policií Hl. města Prahy pod mostem Legií labuť, která tam uvízla a nemohla se dostat z vody. Poté byla předána zaměstnancům Lesy hl. města Prahy.

https://www.facebook.com/hzspraha/posts/5200121736679574

Další zvířátko bylo zachráněno v pátek 22. ledna 2021. Na Střížkově hasiči-lezci zachránili poštolku, která uvízla v ochranné síti. Předali ji zaměstnancům Lesů Praha.

https://www.facebook.com/hzspraha/posts/5208580095833738

Do textu.png 

Zdroj fotografií a informací:

HZS Hl. města Prahy
HZS Středočeského kraje
HZS Jihočeského kraje
HZS Karlovarského kraje
HZS Libereckého kraje
HZS Královéhradeckého kraje
HZS Pardubického kraje
HZS Jihomoravského kraje
HZS Kraje Vysočina
HZS Moravskoslezského kraje
https://www.facebook.com/HasiciVarnsdorf/

Odkazy do noveho okna

ÚLK_požár vlaku_4

ÚLK_požár vlaku_4 

Detailní náhled

ÚLK_požár vlaku_3

ÚLK_požár vlaku_3 

Detailní náhled

ULK_požár vlaku_2

ULK_požár vlaku_2 

Detailní náhled

ULK_požár vlaku

ULK_požár vlaku 

Detailní náhled

SČK_vylovení mrtvé volavky v říčce Litavce a dekontaminace vody_2 hasiči vytahují uhynulé zvíře z vody

SČK_vylovení mrtvé volavky v říčce Litav... 

Detailní náhled

SČK_vylovení mrtvé volavky v říčce Litavce a dekontaminace vody

SČK_vylovení mrtvé volavky v říčce Litav... 

Detailní náhled

SČK_požár ve výzkumném ústavu ve Vestci_hasič prohlíží místnost, kde vznikl požár

SČK_požár ve výzkumném ústavu ve Vestci_... 

Detailní náhled

SČK_požár ve výzkumném ústavu ve Vestci_5 hasičů hledá místo, kde došlo k zahoření

SČK_požár ve výzkumném ústavu ve Vestci_... 

Detailní náhled

SČK_požár ubytovny v obci Sedlec_hašení střechy objektu z plošiny žebříku

SČK_požár ubytovny v obci Sedlec_hašení ... 

Detailní náhled

SČK_požár ubytovny v obci Sedlec

SČK_požár ubytovny v obci Sedlec 

Detailní náhled

PHA_zásah ve skladu chemikálií v Praze 4

PHA_zásah ve skladu chemikálií v Praze 4 

Detailní náhled

PHA_záchrana srny, která se propadla pod led_pohled na srnu, kterou hasiči zabalili do deky

PHA_záchrana srny, která se propadla pod... 

Detailní náhled

PHA_záchrana poštolky_hasič-lezec se slaňuje z budovy s poštolkou v přepravní kleci

PHA_záchrana poštolky_hasič-lezec se sla... 

Detailní náhled

PHA_záchrana labutě pod mostem Legií v Praze_hasiči labuť vytahují a umísťují do přepravní klece

PHA_záchrana labutě pod mostem Legií v P... 

Detailní náhled

PAK_likvidaci požáru chaty v Třemošnici komplikoval mráz_pohled na techniku před hořícím objektem

PAK_likvidaci požáru chaty v Třemošnici ... 

Detailní náhled

PAK_likvidaci požáru chaty v Třemošnici komplikoval mráz_hasiči bojují nejen s ohněm ale i s komplikovanými podmínkami

PAK_likvidaci požáru chaty v Třemošnici ... 

Detailní náhled

PAK_DN_střed osobního vozu s vlakem_hasiči a záchranáři vyprošťují muže ze zdemolovaného vozu

PAK_DN_střed osobního vozu s vlakem_hasi... 

Detailní náhled

MSK_odstranění olejové skvrny z vozovky_hasič sypající sorbent na vozovku

MSK_odstranění olejové skvrny z vozovky_... 

Detailní náhled

MSK_odstranění olejové skvrny z vozovky_hasič rozhrnuje sorbent na vozovku

MSK_odstranění olejové skvrny z vozovky_... 

Detailní náhled

MSK_hasiči z Ostravy čistili olejovou skvrnu z popelářského vozu_hasič sype nasákavý sorbent OKO-PUR na vozovku

MSK_hasiči z Ostravy čistili olejovou sk... 

Detailní náhled

MSK_hasiči z Ostravy čistili olejovou skvrnu z popelářského vozu_hasič rozhrnuje nasákavý sorbent OKO-PUR po povrchu vozovky

MSK_hasiči z Ostravy čistili olejovou sk... 

Detailní náhled

MSK_hasiči vytahují sypač, který sjel z vozovky do příkopu

MSK_hasiči vytahují sypač, který sjel z ... 

Detailní náhled

MSK_DN osobního vozu_hasiči zajišťují havarované vozidlo

MSK_DN osobního vozu_hasiči zajišťují ha... 

Detailní náhled

MSK_DN osobního vozu_hasiči pomocí techniky přemísťují havarovaný vůz zpět na vozovku

MSK_DN osobního vozu_hasiči pomocí techn... 

Detailní náhled

MSK_DN kamionu_hasiči se chystají naložit vysypané tyče zpět do kamionu

MSK_DN kamionu_hasiči se chystají naloži... 

Detailní náhled

LIK_požár roubenky ve Víchové nad Jizerou_pohled na zasahujícího hasiče a hořící střechu

LIK_požár roubenky ve Víchové nad Jizero... 

Detailní náhled

LIK_požár roubenky ve Víchové nad Jizerou

LIK_požár roubenky ve Víchové nad Jizero... 

Detailní náhled

LIK_čuník

LIK_čuník 

Detailní náhled

KVY_hasiči pomáhají v nemocnici v Novém městě na Moravě

KVY_hasiči pomáhají v nemocnici v Novém ... 

Detailní náhled

KVK_pomoc s transportem pacienta do sanitky_naložení na čtyřkolku

KVK_pomoc s transportem pacienta do sani... 

Detailní náhled

KVK_pomoc s transportem pacienta do sanitky

KVK_pomoc s transportem pacienta do sani... 

Detailní náhled

KVK_hasiči odklízí z vozovky stromy, které polámal těžký sníh

KVK_hasiči odklízí z vozovky stromy, kte... 

Detailní náhled

KVK_hasiči odklízí v obytné oblasti stromy, které polámal těžký sníh

KVK_hasiči odklízí v obytné oblasti stro... 

Detailní náhled

KHK_hasiči za pomoci potápěče lovili utopené vozidlo z Metuje_pomocí techniky je auto vytaženo na břeh

KHK_hasiči za pomoci potápěče lovili uto... 

Detailní náhled

KHK_hasiči za pomoci potápěče lovili utopené vozidlo z Metuje

KHK_hasiči za pomoci potápěče lovili uto... 

Detailní náhled

JMK_záchrana ovcí ze skály_hasiči-lezci se snaží dostat k ovcím

JMK_záchrana ovcí ze skály_hasiči-lezci ... 

Detailní náhled

JMK_záchrana ovcí ze skály_hasiči zajišťují zvířata, aby je mohli vytáhnout na skálu

JMK_záchrana ovcí ze skály_hasiči zajišť... 

Detailní náhled

JČK_požár truhlárny ve Volarech

JČK_požár truhlárny ve Volarech 

Detailní náhled

JČK_DN u Radouňky_vyprošťování zraněných osob o osobního vozu_záchranáři se snaží ošetřit zraněné.

JČK_DN u Radouňky_vyprošťování zraněných... 

Detailní náhled

JČK_DN u Radouňky_vyprošťování zraněných osob o osobního vozu.

JČK_DN u Radouňky_vyprošťování zraněných... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem