Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Den požární bezpečnosti letos na téma příjezdových komunikací a nástupních ploch

10. 9. 2019 (NS) - Pátek 13. je již tradičně vyhlašován Českou asociací hasičských důstojníků Dnem požární bezpečnosti. Cílem tohoto dne je snaha „zlomit“ pověru o nešťastném pátku třináctého pořádáním různých preventivních akcí, kdy hasiči chtějí ukázat svojí připravenost na mimořádné události, propagovat požární ochranu a preventivně působit na veřejnost. 

Každoročně je den požární bezpečnosti zaměřen na nějaké konkrétní téma. Letos se budou hasiči snažit poukázat na problém příjezdových komunikací a nástupních ploch pro hasiče. To je pro zásah hasičů Achillovou patou všech velkých měst v souvislosti s narůstajícím množstvím automobilů v lokalitách sídlišť nebo čtvrtí s rodinnými a bytovými domy. Hasiči se svou rozměrnou a těžkou technikou mají často problém dostat se na místo zásahu nebo do potřebné blízkosti. Úzké komunikace jsou blokovány množstvím zaparkovaných vozidel, zablokovány jsou i nástupní plochy a problémy nastávají také při nutnosti ustavení výškové techniky, která má větší nároky na volný manipulační prostor. Pro hasiče jsou často problematické alternativní příjezdy po trávě, průjezdem mezi kontejnery na tříděný odpad, pouličními lampami, instalovanými lavičkami, plůtky předzahrádek, vzrostlou zelení a dalším městským mobiliářem.

Hasiči přijíždějící na místo události si se složitou situací dokáží poradit jen díky skvělým řidičským schopnostem, místní znalosti a uměním improvizace v dané situaci. Nicméně zdržením při příjezdu, ať už vlivem neukázněných řidičů vozidel nebo městským mobiliářem, významně stoupá riziko ohrožení lidských životů místních obyvatel.

Více informací k problematice se dočtete v článku časopisu 112, který zpracovali kpt. Ing. Mgr. Hynek Černý z HZS Středočeského kraje a por. Ing. Lucie Jelínková z HZS hl. m. Prahy: https://www.hzscr.cz/clanek/casopis-112-rocnik-xviii-cislo-4-2019.aspx?q=Y2hudW09Ng%3d%3d

Také se zde dočtete o preventivní kampani „Když jde o život, přeparkovat nestihnete“ aneb „3 metry k životu“. Preventivní klipy, jejichž autorem je HZS Středočeského kraje, jsou zveřejněny na www.youtube.com, po vyhledání klíčového slovního spojení „Parkujte ohleduplně“.
 

A kde se můžete těšit na dny otevřených dveří a zajímavé akce?

Tak například v Libereckém kraji bude připravena i praktická ukázka průjezdnosti. Více informací zde
https://www.hzscr.cz/clanek/den-otevrenych-dveri-stanic-hzs-libereckeho-kraje-a-den-pozarni-bezpecnosti-v-patek-13-zari.aspx

Pokud jste z kraje Královéhradeckého, podívejte se na jejich pozvánku zde:
https://www.hzscr.cz/docDetail.aspx?docid=22184193&docType=ART

Pátku 13. se nebojí ani hasiči v Pardubickém kraji. Jejich pozvánka:
https://www.hzscr.cz/clanek/den-bezpecnosti-aneb-nebojte-se-patku-trinacteho.aspx

hlavním městě Praze se na Vás v pátek od 10:00 do 18:00 hodin těší hasiči na stanicích Petřiny, Chodov, Strašnice, Krč, Smíchov, Radotín a Modřany. Více informací zde:
https://www.hzscr.cz/clanek/prazsti-hasici-otevrou-v-patek-13-zari-verejnosti-brany-svych-hasicskych-stanic.aspx

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje si připravil ke dni otevřených dveří dokonce video pozvánku:
https://www.hzscr.cz/clanek/video-patek-13-zari-se-blizi-co-pro-vas-chystame.aspx

Akce jsou připraveny také Moravskoslezském kraji:
https://www.hzscr.cz/clanek/dpb-2019-otevrene-hasicske-stanice-kontroly-prujezdnosti-mesty-i-setkani-praporu.aspx

A ještě připojujeme pozvánku do Zlínského kraje:
https://www.hzscr.cz/clanek/v-patek-13-se-opet-otevrou-stanice-pro-verejnost.aspx

To byl jen krátký výčet akcí, na které se můžete těšit. Den otevřených dveří bude na vybraných hasičských stanicích v celé České republice. Návštěvníci si budou moci prohlédnout garáže a hasičskou techniku, připraveny budou také stánky preventivně výchovné činnosti, soutěže a ceny.


Přejeme Vám, ať je pro Vás pátek 13. šťastným dnem, který třeba prožijete s hasiči na některé ze zajímavých akcí a rozhodně nebudete v tento den potřebovat jejich pomoc.

pplk. Mgr. Nicole Studená
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.studena@grh.izscr.cz

Odkazy do noveho okna

Preventivní leták

Preventivní leták 

Detailní náhled

Potřebujeme projet - značka

Potřebujeme projet - značka 

Detailní náhled

Auto - leták

Auto - leták 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem