HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

150 let profesionálních hasičů v Českých Budějovicích

V prvních poválečných letech došlo v Českých Budějovicích v téměř každém roce k několika velkým požárům:

  • v roce 1946 hořelo v továrně firmy Koh-i-noor Hardtmuth.(hasiči požár zvládli tak, že nemusela být nijak přerušena výroba),
  • v roce 1947 zasahovali hasiči u požáru ve firmě Westen (dnešní Belis) v Novém Vrátě a také na nádraží v Českých Budějovicích u požáru cisterny s benzinem,
  • v roce 1948 byl velký požár drogerie na Dobrovodské ulici v Suchém Vrbném,
  • v roce 1949 požár repatriačního tábora v Suchém Vrbném,
  • v roce 1950 vznikl velký požár Stecherova mlýna v Litvínovicích a následovala série požárů založených žháři v Mladém.

 

V roce 1949 byla provedena územní reorganizace, od českobudějovického okresu byly územně odděleny části Trhosvinenska a Vltavotýnska, kde vznikly nové okresy. Nově byly zřízeny kraje. České Budějovice se staly sídlem Krajského národního výboru.

  • 1949 - jako první v ČSR bylo v Českých Budějovicích zřízeno Krajské učiliště požární ochrany.

 

V poválečné době procházely postupně všechny oblasti požární ochrany legislativními úpravami:

  • 13. květen 1945 – vyhláška Ministerstva vnitra „O zajišťování požární bezpečnosti v průmyslových a živnostenských podnicích a historicky cenných objektech“,
  • 11. březen 1946 - vyhláška MV, která stanovovala povinnosti sousedské výpomoci při požárech,
  • 1. červenec 1946 – výnos „O ochraně žní a proti sabotážím“,
  • 18. prosinec 1946 – vládní nařízení o povinném zřizování závodních hasičských sborů ve větších podnicích,
  • 1948 - zákon č. 40/1948 Sb., o trestní ochraně proti požárům,
  • květen 1950 - zákon č. 62/1950 Sb., o ochraně před požáry a jinými živelními pohromami, kterým byla péče o požární ochranu přenesena na národní výbory.

 

Do činnosti požárního útvaru v roce 1950 zasáhla rovněž výstavba prvního článku vltavské kaskády – vodního díla Lipno. V průběhu výstavby hráze zajišťoval požární útvar nutné požární asistence. Čtyřčlenné hlídky byly střídány po týdnech v závislosti na druhu stavebních prací až do dokončení výstavby v roce 1958. Po napuštění nádrže vodního díla byl z těchto příslušníků ustanoven poříční oddíl, službu zajišťovali 4 příslušníci střídaní rovněž po týdnech. K jejich týlovému zabezpečení byla poblíž hráze vystavěna dřevěná chata a pro rychlé přesuny při výkonu služby měli k dispozici 2 čluny zn. Lancia a Wing.

 

V návaznosti na výkon uvedené služby a s ohledem na další potřeby při prováděných pracích na vodě bylo rozhodnuto o založení potápěčského oddílu při VPÚ. Postupně, a často s obtížemi, bylo zabezpečeno nutné vybavení, čluny a potápěčská výstroj i potřebné instruktorské vedení výcviku potápěčů. Přes všechny potíže a problémy počátečního období se činnost potápěčského oddílu úspěšně rozvíjela. Oddíl plnil požadované úkoly a při akcích na vodě prokazoval svou opodstatněnost v pracovní náplni veřejného požárního útvaru.

 

 

V roce 1953 byla v areálu požárního útvaru zahájena výstavba další služební budovy, tzv. „bílého domu“. Ihned po dokončení stavby v roce 1955 bylo přistoupeno k výstavbě zděné cvičné věže s umývárnou a sušárnou hadic. Tato stavba byla dokončena v roce 1957.

 

 

 

 

Od 1. ledna 1954 nabyla účinnosti nová právní úprava v požární ochraně podle zák. č. 35/1953 Sb., o státním požárním dozoru a požární ochraně, a podle prováděcího vládního nařízení č. 95/1953 Sb., o organizaci požárního dozoru a požární ochrany.
Odpovědnost za rozvoj požární ochrany nesly národní výbory současně s ministerstvem vnitra a orgány státního požárního dozoru. Všeobecné řízení požární ochrany příslušelo ministerstvu vnitra, které řídilo požární ochranu a vykonávalo nad ní dozor prostřednictvím Ústřední správy Státního požárního dozoru a jejích nižších orgánů. Orgány státního požárního dozoru vydávaly směrnice, pokyny, kontrolovaly protipožární opatření, dbaly o organizaci a akceschopnost jednotek požární ochrany. Dále kontrolovaly z hlediska požární bezpečnosti projekty veškeré nové výstavby a prováděly preventivní prohlídky závodů a budov.
Preventivní činnost státního požárního dozoru byla oddělena od společných hasičských orgánů a stala se součástí odborů vnitřních věcí národních výborů. Projevila se opět dvojí podřízenost, tj. národnímu výboru a ministerstvu vnitra.

 

Další velké požáry tohoto období:

  • 1955 - požár v odpadním tunelu vodní elektrárny na Lipně, kde náročnost zásahu při likvidaci byla zvýšena nutným použitím dýchacích přístrojů v celém úseku 3 km,
  • 1956 - požár dvou zemědělských usedlostí v Polné na Šumavě,
  • 1957 - požár Zimního stadionu v Českých Budějovicích, kde vyhořely šatny, tribuny a ostatní zařízení, požárem ohrožený přilehlý objekt mrazíren byl zásahem jednotky VPÚ uchráněn,
  • 1958 - největší požár roku s velkou škodou v provozu dřevosekárny n. p. Papírny ve Větřní,
  • 1959 - požár mlýna Suchomel v Českých Budějovicích,
  • 1959 - požár skladiště benzinu v n. p. Jihočeské mlékárny v Českých Budějovicích, za který bylo šest příslušníků Veřejného požárního útvaru v Českých Budějovicích vyznamenáno čestným odznakem „Za hrdinský čin“,
  • 1960 - požár skladu Spojeného velkoobchodu, později Drobného zboží ve Čtyřech Dvorech, který byl založen zaměstnankyní skladu a navzdory úsilí požární jednotky vyhořely sklady uložených televizorů a dalšího spotřebního zboží,
  • 1960 - požár vzniklý dne 30. dubna 1960 v n. p. Technoplyn v Novém Vrátě u Českých Budějovic.

 

 

 

Novou územní organizací státu schválenou Národním shromážděním dne 9. dubna 1960 byly okresy Trhové Sviny a Týn nad Vltavou zrušeny a území přičleněno k okresu České Budějovice. Městská inspekce PO byla zrušena. Veřejný požární útvar přešel dnem 1. července 1960 do řídicí kompetence Okresního národního výboru v Č. Budějovicích.

 

Velké požáry 60. let:

  • 1961 - požár střechy a podkrovních bytů v budově KÚNZ v ulici U Tří lvů v Českých Budějovicích,
  • 1962 - požár v dílnách vozového depa ČSD v Č. Budějovicích,
  • 1963 - požár v elektrárně v Mydlovarech,
  • 1965 - požár, ke kterému došlo následkem výbuchu prachu, v bývalém cukrovaru na Novohradské ulici v Českých Budějovicích.

V roce 1965 u příležitosti oslav 700 let založení města Č. Budějovice byla uskutečněna výstava požární techniky na Žižkově náměstí (nyní náměstí Přemysla Otakara II.).

vytisknout  e-mailem