Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Za pět dnů povodní...

Bouřky, prudký déšť a následné povodně byly příčinou ztrát na lidských životech a vysokých materiální škod na majetku za posledních pět dnů. Zasažena náhlou povodní byla postupně území krajů Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského, Jihočeského, Královéhradeckého a Plzeňského.  

Jednotky požární ochrany zachránily celkem 175 osob a ve spolupráci s Policií ČR a obecními úřady evakuovaly celkem 867 osob. Vzhledem k nepříznivému počasí nemohl vzlétnout vrtulník a proto záchrana osob musela být prováděna pomocí člunů na lanech, broděním na lanech nebo evakuací těžkou mobilní technikou.

 
Při zásahu zemřel 1 dobrovolný hasič z Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Vlčice (okres Jeseník). I přes veškerou snahu při povodních nebo v přímé souvislosti s nimi zemřelo celkem 12 osob. Celkem bylo zraněno 53 osob. Pro 72 zachráněných a evakuovaných osob bylo HZS ČR a obcemi zabezpečeno nouzové ubytování. Vedle záchrany a evakuace osob byla dle možností prováděna také záchrana a evakuace domácích zvířat.
 
 
Doposud bylo při povodních v 13 postižených okresech nasazeno celkem:
 
  • 153 jednotek požární ochrany, z toho 31 jednotek HZS ČR a 122 jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí  –  provedeno bylo 947 zásahů,
  • 2 131 hasičů, z toho 620 profesionálních a 1511 členů jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí,
  • 80 příslušníků Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín s 20 kusy těžké ženijní techniky, 605 vojáků Armády ČR se ženijní technikou.
 
 
Hasičský záchranný sbor ČR ( HZS ČR) prostřednictvím svého operačního a informačního střediska na generálním ředitelství koordinoval záchranné a likvidační práce. HZS ČR nasadil také techniku a příslušníky Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín a požádal Armádu ČR o pomoc.


Po opadnutí povodňové vlny prováděly jednotky požární ochrany ve spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR Hlučín a Armádou ČR v postižených oblastech čerpání vody, budování a zpevňování hrází, odstraňování padlých stromů a dalších naplavenin z vodních toků a vodních nádrží, čištění kanalizačních vpustí, odstraňování nánosů z domů a komunikací a zajišťovali také demolice zničených objektů.


Pro občany postižené povodní HZS ČR a jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí zajišťovaly vedle likvidačních prací také nouzové zásobování a expedici vysoušečů. Psychologové HZS ČR a Policie ČR ve spolupráci s neziskovými organizacemi poskytovali a i nadále poskytují posttraumatickou intervenční péči.


Do postižených oblastí Základna logistiky HZS ČR uvolnila 1170 vysoušečů (oblast Moravy) a další materiál pro ženijní práce a desinfekci. Další prostředky pro odstraňování následků povodní zajišťovaly obce, kraje a neziskové organizace. Ve spolupráci se Správou státních hmotných rezerv je pro okres Jeseník organizováno nouzové zásobování pitnou vodou.


HZS ČR spolupracoval intenzivně s Policií ČR, zdravotnickou záchrannou službou, Armádou ČR, Správou státních hmotných rezerv, Základnou logistiky HZS ČR.


Na postižených místech stále probíhají likvidační a obnovovací práce. Činnost hasičů a dalších záchranářů je zaměřena na odstraňování překážek ve vodních tocích a na komunikacích, odčerpávání vody, zpevňování hrází, zajišťování nouzového ubytování osob a zásobování pitnou vodou a potravinami. Na postižených místech pracuje tým psychologů HZS ČR. 


Monitorovacímu a informačnímu centru EU byla podána informace o stavu v ČR s tím, že ČR pomoc nepožaduje. Nabídnuta byla pomoc ze strany Švýcarské federace, Hlavním velitelstvím Státní požární ochrany Polské republiky, Slovenskou republikou, Maďarskem, Francií a Ruskou federací. Ve všech případech byla pomoc s poděkováním odmítnuta, protože síly a prostředky ČR na likvidaci postačují.


Od 29. 6. 2009 se předpokládá v postižených oblastech nasazení cca 60 jednotek požární ochrany denně na čerpání vody, odstraňování padlých stromů a dalších naplavenin z vodních toků a vodních nádrží, čištění kanalizačních vpustí, odstraňování nánosů z domů a komunikací, nouzové zásobování a distribuci vysoušečů. Psychologové HZS ČR a Policie ČR se svými týmy posttraumatické intervenční péče budou nadále poskytovat posttraumatickou intervenční péči osobám zasaženým povodněmi.


MV-generální ředitelství HZS ČR prostřednictvím operačního a informačního střediska zajišťuje ústřední koordinaci záchranných a likvidačních prací. Je tak koordinováno nasazení Armády ČR nebo spolupráce se Správou státních hmotných rezerv.

 
 
 
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 867
Mobil: +420 724 193 394
E-mail: ivana.svitakova@grh.izscr.cz
 

 

vytisknout  e-mailem