Hasičský záchranný sbor České republiky

Vaše důvěra je náš závazek

Triumf českých reprezentantů na Mistrovství Evropy v Německu

Čech se stal nejtvrdším hasičem v Evropě a zvítězil i celý český tým

Čeští hasiči slavili triumf na Mistrovství Evropy v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije), které se ve dnech 19. – 22. června konalo v německém Mönchengladbachu.

Příslušník Hasičského záchranného sboru ČR nstržm. Ing. Lukáš Novák zvítězil v absolutním pořadí a stal se tak „nejtvrdším hasičem v Evropě.“ Dokázal přitom zvítězit i nad svým rakouským kolegou Herbertem Krennem, který v této soutěži nebyl poražen po tři roky.  „Soutěž byla velmi náročná a jsem opravdu rád, že to takhle dopadlo. Je to můj životní úspěch a samozřejmě to pro mě představuje i obrovskou motivaci pro další trénink. Teď se budu připravovat světové hasičské hry v Liverpoolu, kde se na konci srpna pokusím svou pozici obhájit,“ říká ke svému triumfu nstržm. Ing. Lukáš Novák, který jako příslušník HZS Pardubického kraje působí na stanici v Ústí nad Orlicí.

Třetí místo v absolutním pořadí pak obsadil další příslušník Hasičského záchranného sboru ČR - Jiří Dvořák (HZS Jihočeského kraje).

Patnáctičlenný reprezentační tým Hasičského záchranného sboru ČR celkově vyhrál také soutěž družstev.

Letošního mistrovství Evropy v disciplínách TFA se účastnilo více než 250 soutěžích z osmi států.
Soutěže v disciplínách TFA patří mezi divácky nejvděčnější a nejpopulárnější hasičské sporty.

Soutěž je pojata jako simulace zásahové činnosti a hasiči při ní soupeří v zásahovém kabátu, přilbě a s dýchacím přístrojem na zádech. Jedná se tedy skutečně o extrémně náročný závod, jenž klade značné nároky na fyzickou a zdravotní kondici účastníků, kteří si při tom sáhnou na skutečné dno svých sil.

Soutěž v TFA se skládala ze čtyř disciplín.
Soutěžící museli mj. co nejrychleji rozvinout požární hadice na délku 80 m, provést 100 úderů kladivem do konstrukce hammer boxu, táhnout 90 kg těžké břemeno na vzdálenost 100 m, přelézt 2,5 m vysokou zeď či vytáhnout hadice do třetího podlaží. Celá soutěž pak vrcholila výstupem do 15. podlaží výškové budovy.