Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Rychlý nástup zimy zaměstnal hasiče nejvíce v sobotu

4. 12. 2023 - Od pátku do neděle evidujeme 3 237 událostí, u kterých jsme zasahovali. Zaměstnaly nás dopravní nehody, pády stromů přes silnici či na železnici, ale také jsme zachraňovali 2 osoby, které se propadly pod led do rybníka v Jevanech u Prahy. 

Celkem evidujeme 557 nehod, u kterých jsme od pátku do neděle zasahovali spolu s dobrovolnými hasiči. Nejvíce v kraji Středočeském (100), Jihočeském (64) a Plzeňském (59).

Z důvodu popadaných stromů, nejčastěji na silnici či železnici, jsme za tyto tři dny zasahovali celkem u 1 386 událostí. Nejvíce pak v kraji Jihočeském (379), Středočeském (344) a Plzeňském (248). Odstraňovali jsme také sníh například ze střech stadionů. Celkem evidujeme technických pomocí různého typu 2319. Nejnáročnějším dnem byla sobota.

Graf.jpg

Z těch vážnějších pátečních událostí stojí za zmínění dopravní nehoda kamionu v okrese Tachov na D5 na 139. km směr Praha. Došlo zde k vyproštění kamionu přes oba jízdní pruhy, a protržení nádrže s naftou. Dále dopravní nehoda kamionu také na dálnici D5, tentokrát na 67,5 km, zde zasahovaly 3 jednotky. Kamion zablokoval celou vozovku, dálnice byla v obou případech uzavřena déle než 2 hod.

V sobotu 2. prosince například v Kojetíně na Přerovsku 5 jednotek zasahovalo při dopravní nehodě autobusu, který sjel mimo komunikaci do příkopu. Zraněny byly 4 osoby, které byly předány záchranné službě. Evakuováno bylo 15 osob do blízkého nádraží Kojetín.

A obdobná situace se odehrála také v sobotu v obci Kouty na Třebíčsku. Tady bylo potřeba zajistit evakuaci 27 osob z autobusu, který vjel do závěje mimo komunikaci. Jednotka dále provedla vyproštění autobusu s nasazením automobilového jeřábu.

Čtyři jednotky zasahovaly v sobotu i u dopravní nehody kamionu, který narazil do svodidel na dálnici D1. Došlo k úniku cca 700l nafty a povolána byla těžká technika na vyproštění. Dálnice D1 na 370. km byla uzavřena déle než 2 hod. Nehoda je v dalším šetření PČR.

Kromě výjezdů souvisejících se sněhovou situací bylo také v pátek večer sedm jednotek vysláno na asistenci u nouzového přistání dopravního letadla na Letišti Václava Havla. Jednalo se o Airbus A350, 423 osob na palubě, let Vietnam/Praha, nahlášené prasklé pneumatiky na předním podvozku. Letadlo v pořádku přistálo.

V neděli se v okrese Praha-východ pod třemi lidmi propadl led na Jevanském rybníku. Na místo vyjeli hasiči z Říčan, nasazen byl také vrtulník Policie ČR. Jedné osobě se podařilo z ledu dostat svépomocí, druhého zachránili říčanští hasiči a třetího letečtí záchranáři.
 

kpt. Ing. Mgr. Jiří Fröhlich
tiskový mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Mobil: 602 105 376
e-mail: jiri.frohlich@hzscr.cz

Odkazy do noveho okna

HZS HKK_hasiči vyprošťují kamion pomocí těžké techniky

HZS HKK_hasiči vyprošťují kamion pomocí ... 

Detailní náhled

HZS hl. města Prahy

HZS hl. města Prahy 

Detailní náhled

HZS JHČ_hasiči odklízeli spadený strom

HZS JHČ_hasiči odklízeli spadený strom 

Detailní náhled

HZS JHČ_nehoda autobusu u Munic na Českobudějovicku

HZS JHČ_nehoda autobusu u Munic na Česko... 

Detailní náhled

HZS JHČ_nehoda autobusu u Novych Hradů

HZS JHČ_nehoda autobusu u Novych Hradů 

Detailní náhled

HZS JHČ_nehoda cisterny na Táborsku

HZS JHČ_nehoda cisterny na Táborsku 

Detailní náhled

HZS KVK_hasiči likvidují spadený strom na vozovce

HZS KVK_hasiči likvidují spadený strom n... 

Detailní náhled

HZS MSK_hasiči pomáhají odhrnovat sníh

HZS MSK_hasiči pomáhají odhrnovat sníh 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem