Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Předání ochranných oděvů a zásahových bot dobrovolným hasičům

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR v závěru loňského roku 2008 centrálně pořídilo pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí kategorie JPO V celkem 33.330 kusů nových ochranných oděvů (vždy blůza a kalhoty) a 33.330 párů zásahových bot. V souladu se smlouvami uzavřenými s vítězi veřejných soutěží byly tyto výrobky dodány do skladů Generálního ředitelství HZS ČR do konce prosince 2008.  

V této souvislosti Generální ředitelství HZS ČR oznamuje následující: jednotlivé obce, které jsou zřizovateli jednotek požární ochrany typu JPO V, jež mají obdržet ochranné prostředky (zásahová obuv a ochranné oděvy), budou do 31. března osloveny zástupci Hasičského záchranného sboru ČR s žádostí o podpis smlouvy o bezúplatném převodu vlastnictví ke zmíněným ochranných prostředkům od státu na samotné obce. Jakmile bude smlouva mezi Generálním ředitelstvím HZS ČR a danou obcí podepsána, může být provedeno fyzické předání pěti kompletů zásahové obuvi a ochranných oděvů. Jednotlivé obce budou po podpisu smlouvy kontaktovány pracovníky Základny logistiky Olomouc (účelové zařízení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR) a z jejích skladů rozmístěných po celé republice bude vybavení pro dobrovolné hasiče vydáváno, popř. výdej proběhne na  jiném předem dohodnutém místě.

 
Hasičský záchranný sbor ČR udělá vše pro to, aby se nové moderní vybavení dostalo k jednotkám sborů dobrovolných hasičů obce co nejdříve a očekává přitom vstřícnost a spolupráci také samotných obcí. Vzhledem k historicky ojedinělému rozsahu této akce je však zároveň možné, že proces předávání ochranných prostředků bude trvat minimálně několik měsíců, Generální ředitelství HZS ČR proto apeluje na obce a dobrovolné hasiče, aby to přijali s pochopením.

 
 
Dobrovolní hasiči jsou nezbytnou složkou pro fungování systému plošného pokrytí území jednotkami požární ochrany. V jednotkách sborů dobrovolných hasičů obcí je v současnosti více než 70 000 hasičů, kteří   s těmi profesionálními úzce spolupracují a bez jejich přispění by nemohla ČR garantovat občanům takovou míru bezpečnosti vůči mimořádným událostem, jaké se těší v současné době. Jen v roce 2008 zasahovaly jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí u 32 507 mimořádných událostí – likvidovaly např. 13 609 požárů, zasahovaly u 3 054 dopravních nehod a pomáhaly odstraňovat následky 3 737 případů živelních pohrom.

Právě nedocenitelné role dobrovolných jednotek požární ochrany si je Ministerstvo vnitra a Hasičský záchranný sbor ČR vědom a právě proto zajistil historicky jedinečnou podporu v podobě nového vybavení pro více než 33 000 dobrovolných hasičů, a to i v těch nejmenších obcí, kteří nikdy předtím od státu neobdrželi žádnou formu finanční podpory na úctyhodnou práci, kterou vykonávají.

 
V případě nejasností by obce, které jsou zřizovateli SDH JPO V, měly v první řadě kontaktovat HZS příslušného kraje, který je pro ně zprostředkovatelem tohoto výdeje ochranných prostředků za HZS ČR. Kontakty na HZS příslušných krajů lze nalézt na webových stránkách podle působnosti jednotlivých pracovišť HZS kraje, popř. na www.hzscr.cz 

 
 
 
kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: 974 819 944
Mobil: 602 215 142
                                                                                                                                                                                                E-mail:petr.kopacek@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem