Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pozor na létající přání

Hasiči evidují od roku 2008 několik desítek požárů, u kterých bylo prokázanou příčinou právě vznícení od létajícího lampiónu. 

Pozor na létající přání

Takzvaná létající přání, létající lampióny či lampiony štěstí jsou malé horkovzdušné balony, které se po zapálení hořáku, pevně umístěném na rámu v jejich spodní části, naplní horkým vzduchem a následně volně stoupají vzhůru do volného prostoru. Vypouští se pouze ve venkovním prostředí. Vzhledem k nejčastěji požadovanému efektu – vidět svítící přání co nejvýše na obloze, jsou tyto výrobky používány více ve večerních a nočních hodinách.

Létající lampion tvoří dvě části: balón z rýžového nebo morušového papíru a bambusový či drátěný rám, který nese malou svíčku nebo hořák. Tvary, barvy a objemy létajících přání jsou různé. Záleží pouze na fantazii výrobce. Limitním parametrem je pouze dostatečně výkonný hořák, který musí být dimenzován tak, aby stihl vytvořit dostatečné množství teplého vzduchu pro vynesení hmotnosti balónu, rámu a hořáku, než sám dohoří.

Tradice vypouštění létajících lampiónů sahá téměř dvě tisíciletí do historie čínského impéria. Zpočátku se létající lampiony používaly k signalizaci v armádě, protože byly viditelné na velké vzdálenosti. Během dalších století se jejich vypouštění postupně rozšířilo i mezi ostatní obyvatelstvo a stalo se neodmyslitelným doplňkem festivalů a různých obřadů v zemích Dálného východu. V souvislosti s rozvojem cestovního ruchu se tento zvyk začal postupně přenášet i na naše území. Lidé si tyto výrobky přiváželi ze zahraničních cest, později se u nás začaly objevovat firmy, které je dovážely nebo je zde přímo vyráběly. U nás v ČR není vypouštění létajících lampionů spojeno s konkrétním svátkem. Lidé je vypouští v průběhu celého roku pro radost dětem, v rámci různých rodinných oslav, společenských či firemních akcí nebo při novoročních oslavách. A právě s narůstajícím počtem vypouštění létajících lampionů na našem území se začínáme setkávat s požáry, které jsou s nimi v přímé souvislosti.

Hasiči evidují od roku 2008 několik desítek požárů, u kterých bylo prokázanou příčinou právě vznícení od létajícího lampiónu. Volně vypuštěný lampion je z pohledu hasičů naprosto nekontrolovatelný otevřený oheň, který se na obloze může chovat zcela nepředvídatelně a při sebemenším poškození může tento otevřený oheň spadnout na střechy domů, do lesa či kamkoliv jinam, kde velmi snadno způsobí požár.

Vypuštěním otevřeného ohně do prostoru, kde není nijak pod lidskou kontrolou, se každý, kdo tak učiní, dopouští porušení zákona o požární ochraně. Ten totiž každému nařizuje počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru.  

Co má vliv na schopnost létajícího lampiónu způsobit požár?

  • hořák dokáže vyvinout vysokou teplotu, která může zapálit hořlavé materiály (např. střešní pláště budov, seno, dřevo) a hoří dostatečně dlouhou dobu, aby mohl požár způsobit i několik kilometrů od místa vypuštění
  • materiál, ze kterého je vyroben, se může za běžně splnitelných podmínek vznítit a způsobit požár dříve, než dosáhne požadované výšky letu.

Dalším zásadním bezpečnostním kritériem, které má vliv na požární bezpečnost létajících lampionů je stav povětrnostních a klimatických podmínek v místě vypouštění. V návodech pro uživatele výrobci mimo jiné uvádí (v různých variantách): lampiony je možné vypouštět pouze za bezvětří, v opačném případě může dojít k jeho poškození, popáleninám nebo požáru. Před vypuštěním létajícího přání má uživatel zjistit směr větru a ujistit se, že se v letové dráze nevyskytují žádné překážky a místa se zvýšeným rizikem požáru.

Na základě informací, které jsme získali od odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu, nastává tento ideální stav na území České republiky jen zcela výjimečně. Navíc proudění vzduchu je jiné těsně nad zemí a jiné ve vyšších polohách.

Závěrem je potřeba zmínit ještě jeden problém, který je spojen s vypouštěním létajících přání do volné přírody, a to je množství odpadu, které zejména při masovém vypouštění může vznikat. Odhaduje se, že při vypuštění 2 000 kusů létajících přání spadne na zem přibližně 70 kg odpadu. A pokud se zmiňujeme o padajících zbytcích létajících lampionů na zem, pak také nelze vyloučit možnost, že může spadnout na čelní sklo jedoucího vozidla, například na dálnici. V zahraničí jsou také zmiňované případy, kdy zbytky létajících přání sežrala zvířata na pastvinách a utrpěla tím vnitřní zranění.

Hasiči proto vypouštění lampionů štěstí důrazně nedoporučují!!!

vytisknout  e-mailem