Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požární sport

Základy požárního sportu sahají k roku 1937, kdy byla v bývalém Sovětském svazu uspořádána první soutěž v disciplínách požárního sportu.

Počátky požárního sportu u nás sahají do roku 1967 a jsou spojeny s tehdejším náčelníkem Hlavní správy požární ochrany Ing. Pavlem Stokláskem, který se stal jedním ze zakladatelů a velkých propagátorů požárního sportu. Jeho cílem je zvyšování obratnosti, rychlosti a fyzické zdatnosti hasičů. Ing. Pavel Stoklásek vedl řadu let reprezentaci hasičů, která poprvé startovala v roce 1968 v Leningradu, kde nás reprezentovali narychlo secvičení hasiči z Prahy. Vybojovali stříbrné medaile v disciplíně požární útok. V roce 1969 v Rumunsku
a v roce 1970 v Polsku nás reprezentovali brněnští hasiči. Výsledkem bylo dvojí vítězství v požárním útoku a bronz v celkovém hodnocení družstev.

V září 1966 na 3. mezinárodní soutěži CTIF v Jugoslávii předvedli disciplíny požárního sportu sovětští požárníci – sportovci delegátům členských států CTIF a vyzvali je k jeho zavedení ve všech jednotkách požární ochrany těchto států. Tuto výzvu přijaly pouze socialistické státy a dohodly se na konání mezinárodních soutěží. V roce 1977 se tato soutěž konala v Brně.

V roce 1970 se požární sport stal součástí odborné a fyzické přípravy hasičů u nás. Konalo se první Mistrovství ČSSR v Ostravě.

Zvláštností V. ročníku mezinárodní soutěže CTIF v Brně v roce 1973 bylo, že vedle klasických disciplín CTIF, proběhla také soutěž v požárním sportu, která se až dosud organizovala a prováděla pouze v rámci socialistických států a jen pro hasiče, tehdy požárníky, z povolání. Tuto událost lze považovat za start požárního sportu u nás.

Za vrcholné období požárního sportu u nás lze považovat druhou polovinu 80. let dvacátého století. Po roce 1990 nastal u jednotek PO orientace požárního sportu ne plošně na všechny hasiče, ale se stalo, že požární sport se oddělil od pravidelné odborné přípravy všech hasičů. Řadoví hasiči se nemohli rovnat specialistům - hasičům jen zaměřených na požární sport. U dobrovolných i profesionálních hasičů se s přechodem na požární sport sice staly závody atraktivní, zvýšil se i počet soutěží, ale popřel výcvik dle cvičebního řádu. Z požárního sportu se staly skutečně sportovní disciplíny.

Text: Bc. Kpt. Zdeněk Ondráček, ŠVZ HZS ČR

lukas.novak@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem