Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mokrý versus suchý hasič

13. 3. 2012 (hasič z denní směny) - Zdravím Vás vážení, dovoluji si Vám zaslat, pokud možno pro uveřejnění, článek ohledně mého názoru na systém HZS ČR, který byl některými silně narušen a tak i jeho morálka, kdy se někdo neustále snaží dělat rozdíly a rozkmotřovat mezi sebou příslušníky HZS ČR denní směny a výjezdových hasičů. Pokud budete chtít, více se dozvíte v přiloženém článku. 

Píši Vám ho však v anonymitě, protože odkud ho píši, není moc velký kraj a město. Nejsem sice žádný vysoce postavený příslušník bezpečnostního sboru, prostě a jasně, když nemusím, tak na sebe zbytečně neupozorňuji, i když v některých případech by to bylo pro danou věc možná to nejlepší. Uvidíme, snad příště se i podepíši a odtajním, z kterého kraje a okresu vlastně jsem. Záleží však i dost na Vás, jak se k danému článku postavíte a zda zveřejníte pravdu, která je v něm uvedena.

Přeji Vám pěkný den a doufám ve spolupráci s Vámi.

S pozdravem hasič denní směny Hasičského záchranného sboru (bez uvedení kraje).

 


 

Názor hasiče na rozdělení „mokrý versus suchý hasič“
 
Milí čtenáři,
 
rozhodl jsem se napsat toto vyjádření, jako reakci na názory, které se v posledním měsíci objevily v některých médiích, a které si kladou za cíl pošpinit denní směnu Hasičského záchranného sboru ČR (dále i „HZS ČR“), zejména tím, že jsme nyní v očích veřejnosti k ničemu, a které dále hlásají: „propustit nepotřebné úředníky!!“.
 
Já sám již sedmým rokem pracuji jako příslušník denní směny u Hasičského záchranného sboru ČR na oddělení prevence. Toto povolání jsem si vybral již jako malý kluk, kdy jsem si myslel, že hasiči jsou čestní, odvážní, chytří, ale především týmový kluci.
 
Po svém nástupu a v rámci výcviku jsem se pohyboval na hasičských stanicích v  kraji, kde mé představy o hasičích (až na pár výjimek) byly zcela naplněny. Kluci byli perfektní, ochotní, nápomocní a přijali mě do svého kolektivu. Posléze jsem nastoupil na oddělení prevence jako kontrolor při výkonu státního požárního dozoru.
 
Nechci ale odbíhat od tématu, se kterým bych Vás rád chtěl seznámit, a který už nemohu nechat bez povšimnutí, protože se velmi dotýká a poškozuje nejen denní směnu HZS ČR, ale hasiče jako celek. Jak jste si mohli dobře všimnout, zmínil jsem hasiče jako celek, protože dle mého názoru neexistuje rozdělení hasičů na tzv. mokré a denní. Dle mého názoru, pokud má HZS ČR bez problémů fungovat, musí hasiči tvořit tzv. jednu velkou rodinu a držet při sobě.
 
Dle mého názoru je HZS ČR sestaveno z denní směny, výjezdových hasičů a občanských zaměstnanců, kteří tvoří jeden velký celek. Tito lidé, i když je dnešní doba velmi tvrdá, mezi sebou spolupracují, jak se jen dá. Někdy těžce, někdy lehce, záleží na situaci, která je v momentálně v řešení. Každopádně si myslím a dle mých zkušeností při ostrých zásazích jakožto vyšetřovatel požárů si myslím, že výjezdoví hasiči by se bez dalších osob sestávající se z denní směny neobešli. Někteří si myslí, že by si vystačili sami, ale opak je pravdou. Podle mě se jedná o výjezdové hasiče, kteří myslí jednak sobecky a neuvědomují si, co vše se skrývá za povinnostmi a oddanou prací příslušníků denní směny (v pracovní dny: každý den, ne jen jednou za dva dny). Možná bych to definoval, že jsou zmatení a především neznalí poměrů.
 
Pokud se navíc v médiích objevují články, které podtrhují fabulaci, že „úřednický aparát“, tedy i denní směna, jsou přebujelé, pak v očích veřejnosti naše reputace silně klesá a v případě výkonu státního požárního dozoru, kdy jednáme s lidmi na veškerých možných úrovních řízení, se s tímto problémem setkáváme. Nemusím Vám popisovat arogantní jednání u některých z těchto osob např. s prováděním požárních kontrol v souvislosti se zveřejňovanými informacemi, kdy jsme byli nazváni úředníky jakožto řídící složkou výjezdových hasičů, kteří jim domy před požárem neuchráníme.
 
Kdybychom provedli veřejný průzkum v řadách veřejnosti a položili dotyčným otázku „z koho všeho se skládá HZS ČR“, myslím, že by odpovědi byly převážně „z výjezdových hasičů“, protože jsou velmi dobře vidět a slyšet. Popravdě, kdyby u HZS ČR neexistovala preventivně výchovná činnost a někteří příslušníci nespolupracovali s lidmi od médií, nebylo by po denní směně HZS ČR ani vidu ani slechu. Jen v našem kraji provedli příslušníci prevence v řádech stovek požárních kontrol za rok (jednání na úrovni slušnosti a formálnosti s jednotlivými statutárními orgány společností), informovali veřejnost o různých nebezpečích (např. požár, dopravní nehoda), zúčastňovali se různých akcí s veřejností (i společně s výjezdovými hasiči, protože denní směna je bere jako nedílnou součástí HZS ČR a jsme jeden tým!!). Nechci dělat rozdíly, ale můj názor je takový, že výjezdoví hasiči by se bez denní směny neobešli a myslím to tak, že např. bez oddělení služeb by např. nedokázali ani vyjet k mimořádné události – návaznost na vozový park, chemicko-technickou službu, komunikační technologie a další, bez oddělení prevence by nedisponovali odborností v rámci požárně bezpečnostních zařízení, na úrovni zpracované dokumentace požární ochrany (např. dokumentace zdolávání požárů, která je uložena u jednotky HZS ČR), úroveň provedení staveb a jejich zabezpečení protipožární technologií (např. snížení možnosti ohrožení zasahujících hasičů ve složitých objektech) a takto bych mohl pokračovat dalšími příklady.
 
Jsem přesvědčen, že když píši tyto řádky, mluvím za mnoho svých kolegů. Podporuji proto větší osvětu veřejnosti, co se týká různorodosti práce denní směny. A věřím, že jak někteří naši kolegové, tak hlavě běžní občané, pochopí důležitost této práce, i když nejezdíme k zásahům.
 
hasič denní směny
 
 
 

Kontakt:

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail:nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

 

vytisknout  e-mailem