Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Medaile HZS ČR ke 100. výročí vzniku samostatného Československa

8. 11. 2018 (Nicole Zaoralová) - Dnes, ve čtvrtek 8. listopadu 2018, byly v budově Národního archivu v Praze uděleny generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky medaile ke sto letům československé státnosti. Medaile si převzali jak vybraní příslušníci a zaměstnanci HZS ČR, kteří si dlouhodobě svědomitě plní svěřené úkoly i nad rámec svých povinností, tak řada osobností z veřejného i soukromého sektoru, které se zasloužily o rozvoj HZS ČR, a které ho v rámci své činnosti dlouhodobě podporují a pomáhají mu při jeho práci 

Medaili si převzali zástupci státní správy i samosprávy, Policie ČR, Armády ČR, Ministerstva vnitra a spolupracujících organizací. Jmenovitě například předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček, předseda vlády České republiky Andrej Babiš, první místopředseda vlády a ministr vnitra  Jan Hamáček, náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata nebo předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

„Přijměte tyto medaile jako naše poděkování za Vaši práci ve prospěch  HZS ČR a hlavně občanů této země. Vy všichni máte velkou zásluhu na tom, že integrovaný záchranný systém ČR funguje na vysoké úrovni. Chtěl bych Vám poděkovat nejen za tuto práci, ale i za podporu, kterou hasičům věnujete. Jsem plně přesvědčen, že Vám právem náleží dnešní ocenění. Věřím, že HZS ČR zachováte svou přízeň, “ řekl ve svém projevu generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba.

Rok 1918 je rokem vzniku samostatného československého státu. V tu dobu zde již existovaly profesionální sbory hasičů ve všech velkých městech. V Praze byl založen již v roce 1853, později pak i v Brně, Českých Budějovicích, Plzni a dalších městech.

Novodobá historie hasičů se začala psát v roce 2000, kdy vznikl Hasičský záchranný sbor ČR v novém uspořádání a kdy byla přijata řada klíčových zákonů. Díky tomu má Česká republika nastavený systém, který je prověřen řadou velkých mimořádných událostí: povodněmi, orkány, suchem. To vše se daří velmi dobře zvládat s minimálními ztrátami na životech. A to díky tomu, že jsou hasiči schopni poskytnout vysoce profesionální, koordinovanou, rychlou a účinnou pomoc.

Malá země má systém záchrany - integrovaný záchranný systém nastavený tak, že se od nás mnoho našich kolegů ze zahraničí učí. To, že si umíme poradit v každé situaci, dokazují také zásahy za našimi hranicemi. Dokazuje to USAR tým při svých zásazích, naposled v Nepálu. Dokazují to experti, kteří jsou vysíláni do míst neštěstí, jako bylo ničivé zemětřesení v Japonsku nebo uvíznutí skupiny malých chlapců v jeskyni v Thajsku. Jsou to experti pořádající pod hlavičkou Mezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní kurzy ochrany před účinky chemických zbraní, které v minulosti proběhly například v Paraguayi nebo v Ugandě. Dokazuje to také specializovaný Záchranný útvar HZS ČR, například při vyproštění lodi Albis v Drážďanech.

V roce 2018 je Hasičský záchranný sbor ČR plně profesionálním sborem s 10 000 příslušníky a s více než 120 000 zásahy ročně.

Fotogalerie:
Generální ředitel HZS ČR poděkoval za dlouhodobé svědomité plnění úkolů a spolupráci, část dopolední a odpolední

Foto ke stažení:
Hynek Mojžíš
dopolední část - rozlišení: 1800x1200px
odpolední část - rozlišení: 1800x1200px

Mediální kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem