HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kynologové cvičili pátrání po pohřešovaných osobách, v terénu prověřili i nové vozidlo

Pátrání po pohřešovaných osobách ve volném terénu za pomocí záchranářských psů – to bylo předmětem cvičení, do kterého se zapojili kynologové Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje nstržm. Václav Vančura a mjr. Pavel Viták v sobotu 19. 11. 2022 v lokalitě Hamštejnského hřebene a Měsíčního údolí. 

Akci zorganizovala JSDH Hejnice za spolupráce JSDH Koberovy a Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, který pro tuto akci poskytl objektový převaděč pro zajištění bezproblémové radiokomunikace v místě zásahu. Spolupracoval i Český červený kříž Liberec (dále jen „ČČK“), který zajistil přítomnost figurantů a zdravotníků.Pes HZS Libereckého kraje

Do simulovaného pátrání se zapojili kynologové Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, JSDH Hejnice a Záchranné brigády kynologů Libereckého kraje. Cílem akce bylo procvičit všechny činnosti, které by kynologové při skutečném zásahu museli provádět.

Kynologové si během cvičení museli zvolit vedoucího kynologa, domluvit si pravidla vzájemné komunikace s vedoucím kynologem a velitelem zásahu, rozdělit si prohledávaný prostor o ploše 1,6 km čtverečných na sedm částí (každý kynolog pracoval samostatně v přiděleném prostoru) a pomocí speciálního programu zanést jednotlivé prostory do navigačních přístrojů.

Nové kynologické vozidlo se v mrazu osvědčilo

Každého kynologa v terénu doprovázel jeden zdravotník z ČČK, který měl za úkol dohlédnout na to, jak si dotyčný poradí s akutním zdravotním stavem nalezené osoby. Kynologové u figurantů cvičně poskytovali první pomoc např. u osoby se záchvatem hypoglykemie, srdečním selháním, úderem do hlavy spojeným s výpadkem vědomí a zvracením a otevřenou zlomeninou dolní končetiny.

Mjr. Pavel Viták v terénu ověřil, že teprve jeden a půl roční německý dlouhosrstý ohař Cook už zvládne tak dlouhé nasazení. Pes nezklamal a po třech hodinách práce a naběhaných patnácti kilometrech štěkotem úspěšně označil nalezenou osobu.

V mrazivém počasí se osvědčil i nový kynologický automobil Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Díky nezávislému topení, kterým je vozidlo vybaveno, se kynologové nemuseli obávat, že by psi čekající v autě v mrazivém počasí prochladli, říká kynolog mjr. Pavel Viták: „Jsme moc rádi, že kynologické vozidlo máme takto moderně vybavené, díky přídavnému topení jsme měli jistotu, že nám pejsci nepromrznou. Věděli jsme, že budou mít zajištěný tepelný komfort.“

Autor: mjr. Ing. Pavel Viták, por. Mgr. Jaroslava Benešová
Foto: HZS LK, SDH Hejnice

Na cvičení spolupracoval i ČČK LibrecNa cvičení spolupracoval i ČČK Librec

Kynologové cvičně poskytovali první pomoc figurantůmKynologové cvičně poskytovali první pomoc figurantům

Německý dlouhosrstý ohař Cook náročnou práci v terénu zvládnulNěmecký dlouhosrstý ohař Cook náročnou práci v terénu zvládnul

Nové kynologické vozidlo HZS LKNové kynologické vozidlo HZS LK

vytisknout  e-mailem