HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kynologové cvičili pátrání po pohřešovaných osobách, v terénu prověřili i nové vozidlo

Pátrání po pohřešovaných osobách ve volném terénu za pomocí záchranářských psů – to bylo předmětem cvičení, do kterého se zapojili kynologové Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje nstržm. Václav Vančura a mjr. Pavel Viták v sobotu 19. 11. 2022 v lokalitě Hamštejnského hřebene a Měsíčního údolí. 

Akci zorganizovala JSDH Hejnice za spolupráce JSDH Koberovy a Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, který pro tuto akci poskytl objektový převaděč pro zajištění bezproblémové radiokomunikace v místě zásahu. Spolupracoval i Český červený kříž Liberec (dále jen „ČČK“), který zajistil přítomnost figurantů a zdravotníků.Pes HZS Libereckého kraje

Do simulovaného pátrání se zapojili kynologové Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje a JSDH Hejnice. Cílem akce bylo procvičit všechny činnosti, které by kynologové při skutečném zásahu museli provádět.

Kynologové si během cvičení museli zvolit vedoucího kynologa, domluvit si pravidla vzájemné komunikace s vedoucím kynologem a velitelem zásahu, rozdělit si prohledávaný prostor o ploše 1,6 km čtverečných na sedm částí (každý kynolog pracoval samostatně v přiděleném prostoru) a pomocí speciálního programu zanést jednotlivé prostory do navigačních přístrojů.

Nové kynologické vozidlo se v mrazu osvědčilo

Každého kynologa v terénu doprovázel jeden zdravotník z ČČK, který měl za úkol dohlédnout na to, jak si dotyčný poradí s akutním zdravotním stavem nalezené osoby. Kynologové u figurantů cvičně poskytovali první pomoc např. u osoby se záchvatem hypoglykemie, srdečním selháním, úderem do hlavy spojeným s výpadkem vědomí a zvracením a otevřenou zlomeninou dolní končetiny.

Mjr. Pavel Viták v terénu ověřil, že teprve jeden a půl roční německý dlouhosrstý ohař Cook už zvládne tak dlouhé nasazení. Pes nezklamal a po třech hodinách práce a naběhaných patnácti kilometrech štěkotem úspěšně označil nalezenou osobu.

V mrazivém počasí se osvědčil i nový kynologický automobil Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Díky nezávislému topení, kterým je vozidlo vybaveno, se kynologové nemuseli obávat, že by psi čekající v autě v mrazivém počasí prochladli, říká kynolog mjr. Pavel Viták: „Jsme moc rádi, že kynologické vozidlo máme takto moderně vybavené, díky přídavnému topení jsme měli jistotu, že nám pejsci nepromrznou. Věděli jsme, že budou mít zajištěný tepelný komfort.“

Autor: mjr. Ing. Pavel Viták, por. Mgr. Jaroslava Benešová
Foto: HZS LK, SDH Hejnice

Na cvičení spolupracoval i ČČK LibrecNa cvičení spolupracoval i ČČK Librec

Kynologové cvičně poskytovali první pomoc figurantůmKynologové cvičně poskytovali první pomoc figurantům

Německý dlouhosrstý ohař Cook náročnou práci v terénu zvládnulNěmecký dlouhosrstý ohař Cook náročnou práci v terénu zvládnul

Nové kynologické vozidlo HZS LKNové kynologické vozidlo HZS LK

vytisknout  e-mailem