Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kuriózní zásahy hasičů v roce 2013

8. 1. 2013 (Nicole Zaoralová) - Práce hasiče s sebou přináší nejen obrovské nároky na fyzičku a odborné znalosti, ale také velkou dávku stresu. Právě hasiči „z výjezdu“ jsou jako první konfrontováni s následky vážných nehod, rozsáhlých požárů, ničivých povodní a dalších mimořádných událostí. Ale mezi tyto zásahy se občas vloudí ten, který vyvolá na tvářích zasahujících úsměv, ať už z úlevy ze zachráněného života nebo z kuriózní situace, které čas od času přináší sám život. 

Corrida po česku
 Corrida po česku - 1  Corrida po česku - 2
Tři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů zachraňovaly 15. října dopoledne vzrostlého býka z nádrže plné močůvky v areálu bývalého zemědělského družstva v obci Vražné u Nového Jičína.

Statný býk (hmotnost kolem 800 kg) spadl do nádrže společně s teletem v noci na úterý. Teleti už nebylo pomoci. Býk dostal na začátku zásahu uklidňující injekci od veterináře, takže jen bezvládně visel na provaze u stěny nádrže a nevypadalo to, že by se měl k životu. Hasiči plovoucími čerpadly a zemědělci fekálním vozem vyčerpali močůvku z nádrže na možné minimum.
Pak pod býkem dva nejstatečnější profesionální hasiči na žebřících podvlekli zvedací popruhy a býk pomalu putoval nahoru (zvedal jej vyprošťovací automobil na podvozku Tatra 815 ze stanice v Novém Jičíně).
 
V okamžiku, kdy téměř zachráněný býk ucítil pevnou půdu pod nohama, začal sebou a popruhy docela svižně škubat. Jen ona utlumovací injekce, kterou dostal do svalu ještě v nádrži, napomohla, aby se z areálu bývalého družstva nestala španělská corrida. Býk se i tak velmi zručně z dvojice popruhů bez cizí pomoci vyvlékl. Ve svobodném a radostném pobíhání v blízkosti hasičů mu bránil (naštěstí) už jen popruh, kterým byl přivázán za krk k bytelné kovové konstrukci jednoho z oken.
Umouněnec v komíně
Umouněnec v komíně - 1 Umouněněc v komíně - 2
Bruntálští profesionální hasiči jsou mimo jiné i odborníky na záchranu němých tváří. Dokázali to 2. května, když z paty komína vysvobodili krásného, byť právě velmi umouněného čapího krasavce. Zřejmě se tam komínem propadl. Aby se hasiči dostali „pod“ komín, museli po žebříku dolů. Na milého čápa, který si tam vykračoval ve volném prostoru, si připravili „lovnou“ deku. Velmi rychle jej (na chvíli) zajali a vynesli opatrně na světlo.Když zjistili, že umouněný opeřenec nemá žádné viditelné zranění, darovali mu svobodu. Pták roztáhl křídla a po anglicku zmizel mezi bruntálskými domy.
Chyťte pštrosa!
Chyťte pštrosa - 1 Chyťte pštrosa - 2 Chyťte pštrosa - 3 Chyťte pštrosa - 4
Dvě jednotky hasičů byly povolány 11. srpna odpoledne k neobvyklému zásahu - odchycení urostlého pštrosa emu, který pobíhal v okolí Petřvaldu (okres Nový Jičín) i v blízkosti frekventované spojovací silnice mezi Ostravou a letištěm v Mošnově. Hasiči z Hrabůvky si do výbavy akčně vzali nestandardní technickou pomůcku (jeden z nich se prý v chovu velkých ptáků vyzná) - volejbalovou síť, která se ukázala jako rozhodující při úspěšném odchycení zmateného tvora na okraji lesa asi 400 metrů od zmíněné silnice, odkud před nimi prchal.

Utonulá v řece„Utonulá“ v řece

Na OPIS HZS Plzeňského kraje byla v zimě procházejícím se párem nahlášena utonulá osoba v řece. Hasiči prohledali vodní tok a břehy od Kozlu až po Šťáhlavy, po několikahodinovém a usilovném pátrání byla z řeky vytažena figurína (Morana), která byla do řeky vhozena o masopustu.
 
 

Kočky se nehoníKočky se nehoní!

Začátkem listopadu vyjížděli jihomoravští hasiči ze stanice v Židlochovicích k záchraně psa, který zůstal uvízlý pod betonovou deskou. Na místě velitel zásahu zjistil, že pes pronásledoval kočku, která před ním utekla pod betonový panel. Pes se v bojovém opojení vrhnul za ní. Nemohl však již zpět. Nicméně i tak kočku zardousil a pak už jen mohl čekat na hasiče, kteří jej za použití ženijního nářadí dostali během několika málo minut ven.
 

Láska je láskaLáska je láska


Jedné letní noci při romantické procházce pod pražským Petřínem došlo za nejasných okolností k zasunutí dívčího kolínka do zábradlí, chránícího přechod nad lanovou dráhou tak nešťastně, že dívka se nedokázala sama, ani za pomoci partnera, vyprostit. Proto byla povolána jednotka HZS hl. m. Prahy a ta kolínko pomocí hydraulického nářadí osvobodila. Zábradlí pak uvedla do původního stavu.
 Dolů nechtěla

Na začátku případu, který se odehrál 19. ledna, byla nepozornost majitele bytu a zkušeného chovatele v jedenáctém podlaží bytového domu v Ostravě-Porubě. Při odchodu z terária, kde choval pět krajt písmenkových, zapomněl dovřít posuvné dveře. Čtyři velcí hadi (délka tři až čtyři metry) unikli úzkou škvírou, tři z nich se mu podařilo chytit a vrátit. Čtvrtá krajta si ale rychle našla místo na horní ploše podhledu v koupelně, kam pronikla nezalištovanou mezerou. Majitel nejprve zavolal Městskou policii Ostrava. Ani se strážníkem, také chovatelem hadů, se jim nepodařilo krajtu stáhnout dolů. Aby se nepokusila dostat do stupaček a k sousedům, nalil do rozprašovače vodku (hadi nesnášejí alkohol…) a prostor jím pořádně vystříkal. Na místo události byla vyslána jednotka ze stanice Ostrava-Přívoz, která se mimo jiné specializuje i na odchyt zvířat. Obvyklé nástroje pro odchyt hadů, kleště nebo speciální ohlávka, byly zbytečné. Hasiči proto použili teleskopickou tyč se speciálním trhacím hákem, jímž hada zachytili. I když krajta nebyla obtočena kolem žádné trubky a jen ležela na horní straně podhledové desky, přilnula k ní velmi silně. Tři hasiči tak museli použít veškerou sílu, aby krajtu stáhli dolů.
 
O plynu bez plynu

Na základě nahlášení unikajícího plynu vyjela 6. května do rodinného domu v obci Branišov jednotka ze stanice České Budějovice. Hasiči provedli měření koncentrace plynu, ale žádnou nenaměřili – do domu totiž nebyl plyn ani zaveden.
 
Nežádoucí spolubydlící

V průběhu letních měsíců jsou hasiči zvyklí vyjíždět k odstraňování nebezpečného bodavého hmyzu. Ne vždy se však setkají se situací, která je čekala koncem července v bytě panelového domu v brněnské městské části Lesná. Hasiči byli přivoláni k likvidaci sršního hnízda. Tentokrát se ale nacházelo přímo v bytě. Starší obyvatelka bytu hasičům uvedla, že jí přišlo podezřelé, kolik sršňů jí poletuje po bytě. Když se pak odebrala do pokoje, který neobývala, zůstala v němém úžasu. Sršni si totiž vytvořili obří hnízdo přímo u stropu místnosti. Hasiči hnízdo během několika minut odstranili.
 
Tady bydlím já!

Hasiči ze stanice Dačice (HZS Jihočeského kraje) zasahovali 15. srpna v obci Červený Hrádek, kde se před vchodem jednoho z domů usadila agresivní labuť a ohrožovala majitele syčením. Zasahující hasiči labuť od domu zahnali.
 
Kominická rapsodie

O tom, že lézt na vysokou střechu a vymetat komín nemusí být ta nejbezpečnější činnost, se přesvědčil na vlastní kůži čtyřiaosmdesátiletý pán z Kunčic pod Ondřejníkem (okres Frýdek-Místek). Ve středu 13. listopadu hodinu před polednem se „zaháknul“ na okraji střechy svého dvoupodlažního rodinného domu a už se ani nepohnul. Pomoci dolů mu musely až dvě jednotky hasičů s dlouhým žebříkem a lezeckou technikou. Odvážnému seniorovi, který chtěl zřejmě ušetřit za profesionální kominické služby, sjela při slézání ze střechy na žebříku noha z druhé horní příčky. Zůstal zde viset zaháknutý nohou na žebříku a okapu střechy. Na tísňovou linku hasičů zavolal jeho soused. Muži se naštěstí nic vážnějšího nestalo.
 

Zpracováno redakcí časopisu 112 podle podkladů tiskových mluvčích HZS krajů
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142

 

vytisknout  e-mailem