Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Již dvojnásobek požárů likvidovali hasiči během včerejšího dne

24. 7. 2013 (Nicole Zaoralová) - Včera, v úterý 23. července 2013 vyjeli hasiči již k dvojnásobnému počtu požárů, než je běžný průměr. Během dne likvidovali celkem 106 požárů, z toho jich bylo 59 v přírodním prostředí, jednalo se tedy o požáry lesních nebo travnatých porostů.  

Zde je jen pár příkladů ze včerejšího dne:
 
Hasiči ze šesti jednotek včera odpoledne likvidovali požár v lese v katastru obce Koněšín na Třebíčsku. Kvůli nepřístupnému terénu musel k požáru vzlétnout i policejní vrtulník z Brna. Na požářiště o rozloze přibližně 120x40m bylo provedeno deset shozů vody. 
 
Další typicky letní požár zaměstnal hasiče na Olomoucku nedaleko Šumperka, kdy krátce po 17 hodině přeskočily plameny z příkopu do pole místního zemědělce. Vzrostlým, uzrálým obilím se následně velmi rychle začaly rozšiřovat na širokou plochu zhruba 10 x 10 metrů.  I přes velmi rychlý dojezd prvních jednotek se za silného větru plameny rozšířily již na plochu 50 x 100 metrů. Hasičům se zhruba po půlhodině podařilo nebezpečnému plamennému pohlcování zabránit a poté ve spolupráci s vlastníkem pole díky zaorání dostatečně zabezpečit proti případnému znovu rozhoření.
 
V Ústeckém kraji, ve Varnsdorfu, zase hasiči vyjížděli k požáru balíku slámy.  Příčinou požáru bylo úmyslné zapálení. Po té byl neznámým pachatelem balík postrčen na vozovku.
 
Ještě se podívejme do Středočeského kraje. Zde hasiči během včerejšího dne vyjížděli k 18 požárům.
 
Díky velkému teplu, suchu a lidské neopatrnosti například likvidovali požár na Benešovsku, kde hořela část meze a lesa na ploše 20 x 100 m. V Roztokách u Prahy zase hasiče zaměstnal požár lesní hrabanky na ploše 10x20 metrů.
 
V Konětopech směr Dřísy hořela stará tráva ve vysokokmenném borovicovém lese na ploše 30 x 40 m. Požár byl v 19.20 hodin zlikvidován, způsobená škoda je 200.000 Kč, příčinou požáru je lidská nedbalost.
 
Hasiči v některých krajích, například v Pardubickém, již zvažují využít nařízení kraje k zákazu pálení v přírodním prostředí. Nutí je k tomu nárůst počtu požárů, které vznikly v přírodním prostředí a k tomu ještě předpověď meteorologů na nejbližší období.
 „Než k tomuto rozhodnutí, které musí vydat hejtman Pardubického kraje, dojde, byla učiněna předběžná opatření. Byly informovány ty subjekty, které mají dlouhodobě nahlášeno pálení, aby zvážily provádění této činnosti do doby, než přijdou vydatnější dešťové srážky,“ upozorňuje plk. Mgr. Pavel Nejtek z odboru prevence HZS Pardubického kraje.
 
Vzhledem k vysokým teplotám a dlouhodobému suchu důrazně žádáme všechny spoluobčany, aby byli v této době více pozorní, aby v lese nekouřili a aby při rozdělávání ohňů na svých pozemcích dbali zvýšené opatrnosti, vyhnuli se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.
 
Požár může způsobit i rozžhavený výfuk automobilu, který se dostane příliš blízko suché trávy či jiných hořlavin. Proto pozor na parkování v přírodě.
 
Při vysokých teplotách roste riziko i při zacházení s hořlavými plyny. Např. plynový zapalovač ponechaný za sklem automobilu vystavenému vysokým teplotám představuje doslova časovanou bombu, která dokáže automobil nejen těžce poškodit, ale způsobit i vážná zranění.
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem