HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ukrytí obyvatelstva

Ukrytím obyvatelstva rozumíme opatření sloužící k jeho ochraně proti účinkům a následkům velkých chemických nebo radiačních havárií. 

Improvizovaného ukrytí se využívá v MÍROVÉ DOBĚ při velkých havárií s rizikem kontaminace nebezpečnými látkami a účinky pronikavé radiace. V případě vzniku této mimořádné události slouží k ukrytí uzavřená místnost v budově s možností poslechu televizního nebo rozhlasového vysílání.

Únik nebezpečných látek - místnost by se měla nacházet nejlépe ve vyšších patrech a na odvrácené straně od místa nehody. (Většina nebezpečných látek je těžší než vzduch a proto se drží při zemi. Nebezpečné chemické látky lehčí než vzduch jsou vesměs prchavé a tedy v terénu málo stálé. Není proto příliš pravděpodobné, že proniknou zavřenými okny ve vyšších patrech).

Únik radioaktivních látek a ionizujícího záření - místnost by se měla nacházet nejlépe ve středové, suterénní nebo sklepní části domu s minimálním počtem oken, dveří a jiných větracích otvorů.

Další nezbytná opatření ke snížení průniku nebezpečné látky do místnosti:

  • vypnout, uhasit a utěsnit veškerou ventilaci v bytě - klimatizace, větrací systémy, topidla, digestoře, světlíky,
  • utěsnit sebemenší otvory - klíčové dírky, otvory pro poštu apod.,
  • okna zavřít a dobře utěsnit různými druhy samolepících těsnících pásek, tmely,
  • záclony i závěsy namočit do vody nebo do roztoků pro improvizovanou ochranu.

Schéma umístění vhodného improvizovaného ukrytí

Improvizované ukrytí navazuje na varování obyvatelstva a může být doplněno o improvizovanou ochranu dýchacích cest a povrchu těla. V případě nutnosti může dojít i na evakuaci z ohrožené oblasti. Bližší informace o chování obyvatelstva v případě mimořádné události s únikem nebezpečné látky se dočtete v příručce (pdf 418 kB)

Zdroje:
KROUPA, M. Chování obyvatelstva v případě havárie s únikem nebezpečných chemických látek, MV-GŘ HZS ČR, Praha 2004, ISBN 80-86640-23-X
GŘ HZS ČR

vytisknout  e-mailem