Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči už mají svoji MISS Tatra pro rok 2016

5. 9. 2016 (Nicole Zaoralová) - Krásné počasí a bohatý program přilákaly v sobotu 3. září 2016 do Areálu Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR ve Zbirohu více než 2 000 diváků. Ti všichni se účastnili již šestého ročníku Zbirožského hasičského tatrování. 

Nejen Tatry profesionálních a dobrovolných hasičů se ucházely o přízeň návštěvníků, ale také RC modely Tater a Tatra Pyrotechnické služby Policie ČR, která dorazila přímo od zásahu v muničním skladu ve Vrběticích.

Celou akci zahájil generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, který mimo jiné prozradil, že má slabost pro historickou techniku, ale tu nejmodernější, díky které mohou hasiči rychleji a lépe zasahovat, má přece jenom trochu raději.

Na Tatrování a v odborné porotě nemohli chybět zástupci společnosti Tatra Trucks a.s. pan Drahomír Lošák a THT s.r.o. Polička pan Jaroslav Lórenc, kteří všem vítězným Tatrám předali krásné ceny.

Starosta města Zbiroh pan Milan Rusek již pravidelně přijímá záštitu nad Tatrováním a je jeho pravidelným účastníkem. Letos věnoval hlavní cenu pro MISS Tatra sympatie - kategorii, ve které vybírají nejkrásnější Tatru sami diváci.

Volby královny mezi Tatrami se zúčastnilo 545 hlasujících diváků, kteří volili nejkrásnější z 62 soutěžních Tater. Tato nejpočetnější porota nakonec vybralaTatru 815 TERRNO - CAS 20 Sboru dobrovolných hasičů města Chotěšov.

Odborná porota, která se zaměřila nejen na estetický vzhled, ale také například na to, jak se o Tatru její majitelé starají, korunovala titulem Miss Tatra 2016 krásku Sboru dobrovolných hasičů Chýňava, jednalo se o Tatru 815 - CAS 32. První vicemiss se stala svěřenkyně SDH Hluboká nad Vltavou a druhou vicemiss se stala Tatra reprezentující červené barvy SDH Čistá.

Posádky Tater soutěžily již tradičně v dovednostním klání při výměně kola na Tatře 815. Do náročné soutěže se přihlásilo celkem 10 dvoučlenných posádek. Kolo na této Tatře přitom váží závratných 220 kg (pro srovnání kolo na běžném osobním automobilu váží 30 kg).

Nejrychleji to zvládli vítězové prvního ročníku: Václav Svoboda a Lukáš Kratochvíl z SDH Zbiroh. Jejich čas byl 4 minuty a 51 sekund. Druzí byli profesionální hasiči z HZS Královéhradeckého kraje a třetí místo patřilo borcům z Příbrami (HZS Středočeského kraje).

Letošní ročník byl obohacen o dvě významné akce. Tou první byl křest knížky „Hasičské pohádky“, kterou sepsali příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR. Druhou pak byl křest speciální edice hasičských známek.

Na ploše o rozloze 4000 m2 si mohli hasičští nadšenci prohlédnout více jak 130 exponátů historické hasičské techniky, z nichž nejstarší pochází už z poloviny 18. století. Návštěvníci také zavítali do plně vybaveného krytu určeného pro nouzové ukrytí obyvatel a do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště v rámci unikátní expozice ochrany obyvatelstva.

Bohatý program okořenilo vystoupení malých hasičátek Soptíků z Němčovic. Děti přijely vlastním hasičským autem a předvedly perfektně secvičenou a okomentovanou ukázku přípravy hasičů i vlastního zdolání požáru.

Ani letos nechybělo vyhodnocení dětské soutěže „Dávají za nás ruku do ohně“, která byla na téma hasičský komiks, a další spousta soutěží o hasičské ceny pro děti i dospělé. 

Šestý ročník Zbirožského hasičského tatrování připravilo občanské sdružení Naše hasičská minulost společně s generálním ředitelstvím HZS ČR, Skladovacím a opravárenským zařízením HZS ČR a Záchranným útvarem HZS ČR.

Fotografie z akce naleznete zde: http://www.hzscr.cz/fotogalerie/slavnostni-vyhlaseni-mr-ve-vymene-kola-a-vyhlaseni-miss-tatra-2016.aspx
(autor fotografií František Špaček z MV-GŘ HZS ČR)

_9033506.jpgNový exponát - požární obrněný transportér

Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem