Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči odstraňovali škody po silném větru

Čtvrtek 30. 10. 2008 (Petr Kopáček) - Silný vítr, který 30.10. zasáhl převážně východní část České republiky, s sebou přinesl také nárůst počtu zásahů jednotek požární ochrany.  

Od 4:00 do 13:00 vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči k více než 200 mimořádných událostí, které souvisely  se silným větrem. (Průměrný počet všech mimořádných událostí, ke kterým hasiči v ČR denně vyjíždějí, je přitom 265 – včetně požárů, dopravních nehod nebo úniků nebezpečných látek.) 
Hasiči zejména odstraňují stromy nebo větve spadlé na silnice či objekty,  zajišťují uvolněné střešní krytiny nebo předměty ohrožující okolí,  v některých případech také hasiči pomáhali s odstraněním stržených drátů elektrického vedení.

Nejvíce práce mají hasiči v Moravskoslezském kraji, desítky zásahů však již napočítali také hasiči v Jihomoravském kraji, Olomouckém kraji a Zlínském kraji.

V Bruzovicích na Frýdecko-Místecku bohužel přišel o život muž, který se pokoušel proti větru zajistit střechu haly.
 
Podle předpovědi meteorologů má silný vítr trápit republiku až do večerních hodin. Proto přikládám tato preventivní doporučení pro obyvatelstvo. 


Co dělat při silném větru

  • Před příchodem větru preventivně  zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
  • Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou.  Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých  hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa a nevydávejte se na horské túry.
  • Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.
  • Pokud za silného větru řídíte auto,  jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s  překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli.
  • Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
  • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.
  • Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.
  • NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly,schopnosti a možnosti.
  • NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.
  • UVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku

Pokud je lidský život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150. 


kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru  ČR
Tel.: 974 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail:petr.kopacek@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem