Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči již druhý den pomáhají s likvidací ohnisek ptačí chřipky - aktualizováno

23. 3. 2021 (MF) - Tento týden jsme byli postaveni před velmi smutný a nelehký úkol. Hasičský záchranný sbor ČR byl totiž požádán Krajskou veterinární správou o spolupráci při provádění záchranných a likvidačních prací v chovech kachen, které byly zasaženy virem ptačí chřipky. Nákaza byla bohužel prokázána hned v několika chovech, které provozuje jedna firma, a to v krajích Královéhradeckém, Středočeském a Pardubickém. Kromě hasičů je do řešení mimořádné události zapojena i Policie ČR, veterinární správa a zaměstnanci firmy. 

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Většinou nákaza propukne u domácí drůbeže po kontaktu s infikovaným vodním ptactvem. Mortalita se pohybuje mezi 50 – 100 %.

Práce na likvidaci nakažené drůbeže byly zahájeny v hospodářství v Dobřenicích v Královéhradeckém kraji v pondělí, 22. 3. 2021, v 7:00 hodin ráno. Nejprve bylo nutné zajistit prostory pro dekontaminaci osob a techniky, ustavení kontejnerů a přípravu zázemí pro zasahující. Poté byli hasiči proškoleni krajskými veterináři, jak se zvířaty zacházet.

V průběhu dne pracovalo na místě události asi sedm desítek hasičů z HZS Královéhradeckého kraje (stanice Hradec Králové, Hradec Králové – Pražská, Náchod), ze Záchranného útvaru HZS ČR (Hlučín a Jihlava) a povolány byly i dobrovolné jednotky z Kosic, Nového Města nad Cidlinou, Chudeřic a Hradce Králové – Plačice. Kromě technické pomoci při vynášení drůbeže z hal zajišťovali hasiči i dekontaminaci osob a techniky pomocí speciálních souprav, neboť se jednalo o zásah při výskytu nebezpečné nákazy. Jak uvedl řídící důstojník Záchranného útvaru HZS ČR, plk. Lukáš Krnec, hasiči zároveň prováděli průběžnou dezinfekci prostor po vyprázdnění hal, k čemuž využili speciální technické prostředky, například tzv. fumigátor. Zásah v Dobřenicích byl ukončen po dlouhých 16 hodinách. Podrobnosti o průběhu zásahu si můžete přečíst na webu HZS Královéhradeckého kraje.

KHK_likvidace nákazy ptačí chřipky_Dobřenice_hasiči v ochranných oblecích.jpg

Dnes, 23. 3. 2021, se pokračuje v pracích v Novém Bydžově – Zábědově, v dalších dnech budou následovat záchranné a likvidační práce v Chudonicích, dále na farmě Vinice ve Středočeském kraji a v chovu kachen ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Práce by měly být s největší pravděpodobností ukončeny ve čtvrtek, 25. 3. 2021.

Zásah v Pardubickém kraji, 24. 3. 2021
https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-zlikviduji-kachny-nakazene-ptaci-chripkou.aspx
https://www.hzscr.cz/clanek/2021-brezen-hasici-zlikvidovali-3-300-kachen-v-chovu-ve-vapne.aspx

                               Zásah_likvidace ptačí chřipky_PAK_obec Vápno u Přelouče.png

Zásah ve Středočeském kraji, 25. 3. 2021
https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-zasahovali-na-nymbursku-u-chovu-s-vyskytem-ptaci-chripky.aspx

            Zásah_likvidace ptačí chřipky_SČK_Vinice na Nymbursku.png


Další ohniska nákazy se objevila v Královéhradeckém kraji v obcích Luková a Kosičky. K jejich likvidaci byli hasiči nasazeni ve dnech 31. března a 1. dubna.
https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-budou-nasazeni-v-dalsich-ohniscich-ptaci-chripky.aspx

                                           Zásah_likvidace ptačí chřipky_KHK_obce Lukové a Kosičky.jpg Mgr. Michaela Farníková
pracoviště komunikace MV-GŘ HZS ČR 


 

Foto:
HZS Královéhradeckého kraje
HZS Pardubického kraje
HZS Středočeského kraje

vytisknout  e-mailem