Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Grilování na balkónech

21. 9. 2012 (zvukový příspěvek) - Výrobci grilů vychází spotřebitelům vstříc a tak uvádějí na trh grily, které lze používat nejen na zahradě nebo jiném otevřeném prostranství, ale také na balkónech.  

Zvukový příspěvek ve formátu WAV ke stažení: Otazníky pro hasiče
Redaktorka ČRo Tereza Bartůňková


Ilustrační fotografieIlustrační fotografie
Grilováním na balkóně spotřebitelé předpisy o požární ochraně přímo neporušují. Záleží však na způsobu grilování a na dodržování základních bezpečnostních pravidel.

Nejčastěji se spotřebitelé mohou setkat s grily na pevná paliva (uhlí, dřevo), elektrickými nebo plynovými. Pokud máte elektrický gril a chcete jej použít na balkóně, ujistěte se, že byl schválen a testován pro použití ve venkovním prostředí. Vlhkost vzduchu, ale zejména déšť mohou z elektrického grilu, který nebyl na takové použití navržen, udělat životu nebezpečné zařízení.

Obecně však platí, že nejrizikovější bývají grily na tuhá paliva. I při důmyslné konstrukci grilu není možné zcela vyloučit úlet žhavého popela například při silnějším větru. Rozžhavený uhlík, který je unášen vzduchem, má dost vysokou energii na to, aby sám o sobě zapálil snadno hořlavé látky. Může vlétnout otevřenými balkónovými dveřmi zpátky do domácnosti, ale může také ulétnout k sousedům.

Moderní byty jsou přímo přesyceny materiály, které mohou po krátkodobém působení žhavého uhlíku vzplanout. Je potřeba si uvědomit, že v domácnostech je sucho. Nábytek, potahy a zařízení jsou samy o sobě snadno hořlavými materiály. Pokud jsou navíc zbaveny téměř veškeré vlhkosti, může se požár rozvinout řádově v minutách. 

Pokud by se stalo, že vinou žhavého oharku vznikl požár, pak by veškerá odpovědnost padla na bedra uživatele grilu. Stejně tak platí, že jakákoliv manipulace s grilem, která je v rozporu s bezpečnostními předpisy vydanými výrobcem zařízení a vede ke vzniku požáru, je důvodem pro zahájení správního řízení z důvodu porušení předpisů o požární ochraně.


MV-generální ředitelství HZS ČR
kpt. Ing. Martin Podjukl
sekce prevence a civilní nouzové připravenosti
odbor prevence, oddělení organizace a metodiky prevence
 

vytisknout  e-mailem