HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Do Nymburka se sjela elita požárního sportu z celého kraje

V sobotu a v neděli 13. a 14. června hostil Nymburk elitu požárního sportu Středočeského kraje. Do finále krajské soutěže profesionálních a dobrovolných hasičů se kvalifikovalo devět reprezentačních týmů z jednotlivých územních odborů HZS Středočeského kraje a po dvanácti družstvech mužů a žen sborů dobrovolných hasičů, vítězů okresních kol. 

Dvoudenní setkání začalo slavnostním nástupem, na kterém přítomné závodníky a rozhodčí pozdravili nejen zástupci profesionálních a dobrovolných hasičů - ředitel HZS Středočeského kraje plk. Ing. Miloslav Svatoš a starosta Krajského sdružení hasičů Středočeského kraje Oldřich Lacina - ale také středočeský hejtman Ing. Miloš Petera. „Rád bych této příležitosti využil i k tomu, abych hasičům poděkoval za jejich obětavou práci, při které nasazují zdraví a mnohdy i vlastní život,“ uvedl mimo jiné hejtman Petera.

Spolu s krajským ředitelem Svatošem pak hejtman Petera předal poháry a medaile trojici nejlepších mužů ze soutěže ve výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže, která už tradičně proběhla s týdenním předstihem v rámci Krchlebské věže na Kutnohorsku.

Suverénem běhu na 100 metrů s překážkami byl loňský vítěz Martin Viktora z HZS Kutná Hora. Dvěma vyrovnanými pokusy těsně nad 17 sekund zcela deklasoval stočtyřicetičlenné startovní pole klasifikovaných mužů a zvítězil s náskokem téměř sedmi desetin sekundy nejen mezi profesionálními, ale i dobrovolnými hasiči. Vrcholem byl ovšem nadstavbový finálový závod, ve kterém se nejlepší borci dostali hluboko pod 17 sekund a o vítězství Vladislava Filipa z HZS Kolín (16,593) nad Martinem Viktorou (16,683) rozhodlo pouhých devět setin sekundy. Nutno dodat, že muži absolvovali svůj závod za tropického vedra, kdy bylo nutné dráhu několikrát pokropit vodou.

V průběhu stometrového závodu s překážkami žen se obloha postupně zatáhla, ale stále panovalo velice dusné počasí, které signalizovalo příchod přeháněk. Nejlépe se vedlo Lucii Pohankové z SDH Písková Lhota na Nymbursku, která jako jediná zaběhla ve druhém pokusu čas pod 18 sekund.

Štafetu na 4 x 100 metrů s překážkami v kategorii HZS mužů vyhrálo favorizované kvarteto Kutné Hory před Příbramí a Berounem, těsně čtvrtý skončil Kolín. Pořadí těchto týmů ovlivnily drobné detaily na jednotlivých úsecích, neboť rozdíl mezi „bramborovou“ a zlatou medailí byl ani ne půl druhé sekundy. V soutěži dobrovolných sborů zvítězila sestava SDH Chářovice z Benešovska, která překvapivě těsně pokořila Pískovou Lhotu.

Co se nepodařilo mužům, napravily „domácí“ ženy. Písková Lhota se tak po proběhnutí finišmanky cílovou fotobuňkou mohla radovat z nejrychlejšího času, i když v konečném pořadí druhá děvčata z kolínských Zibohlav zaostala jen o půl sekundy. Některé rozběhy žen poznamenal už poměrně hustý déšť.

Úvod nedělního programu opět patřil vyhlášení výsledků, tentokrát ze sobotních disciplín. Pak už se rozběhla závěrečná soutěž, která si v požárním sportu vysloužila přívlastek královská - požární útok. Na travnaté ploše nymburského hasičského stadionku připravili organizátoři dvě plata pro muže a jedno pro ženy, takže závody měly poměrně rychlý spád a každé družstvo se na startovní čáru postavilo dokonce dvakrát. Tentokrát to tedy nebyl závod pravdy s jedinou šancí na úspěch nebo totální propad.

Toho nejlépe využil tým HZS Benešov, který soupeře i diváky šokoval právě druhým pokusem, ve kterém docílil absolutně nejrychlejšího času. Benešovští navíc předvedli neuvěřitelnou vyrovnanost obou proudů, neboť pravý zaostal za levým o jednu jedinou tisícinu sekundy! Druhý pokus vyšel také sestavě HZS Mladá Boleslav, která se vyhoupla na druhou příčku a odsunula loňské šampiony z HZS Beroun na bronzový stupínek. Pověstný chloupek chyběl ke stupňům slávy týmu HZS Kladno, který se při druhém startu zlepšil o pět sekund, ale potřeboval být ještě o desetinu rychlejší.

Velmi dramatický byl boj o prvenství mezi muži dobrovolných sborů, kde si krajský titul zajistilo družstvo SDH Líchovy na Příbramsku, které dokázalo naplnit oba terče o čtyři setiny sekundy dříve než výběr SDH Chářovice z Benešovska. Podobně vyrovnaný byl i souboj o zbývající místo na stupních vítězů, které nakonec obsadil tým SDH Tehovec z okresu Praha-východ.

V ženách putuje pohár za první místo do Malých Přílep na Berounsku, druhé skončily příbramské Petrovice a třetí SDH Břehy na Mladoboleslavsku.

Celkovým vítězem a minimálně na rok držitelem Putovního poháru v požárním sportu HZS Středočeského kraje se stalo družstvo HZS Beroun, které v součtu disciplín nasbíralo nejméně bodů za umístění. Pohár převzali od náměstka ředitele HZS Středočeského kraje pro IZS a operační řízení plk. Ing. Miloše Hladíka. O jeden bod druhá je pro letošek reprezentace HZS Kutná Hora a třetí příčku získal HZS Benešov. V kategorii dobrovolných hasičů se zlatem blyští muži SDH Líchovy a ženy SDH Zibohlavy.

„Předvedli jste vynikající výkony, které ve většině disciplín znamenaly vylepšení loňských výsledků. Gratuluji vítězům, ale uznání patří i těm, kterým se nedařilo podle představ - i to patří ke sportu, požární nevyjímaje. Za výbornou práci děkuji rozhodčím a také všem organizátorům, kteří se podíleli na přípravě a zdárném průběhu celé soutěže,“ uzavřel letošní ročník náměstek Hladík.

Kompletní výsledky pod fotodokumentací!

Foto: autor
Další fotogalerie:
Miloš Mužík (HZS Poděbrady)
Radek Stošek (KŘ HZS SčK)

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje
 

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem