Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dnes si připomínáme 130 výročí požáru Národního divadla

12. srpna 2011 (Nicole Zaoralová) - Dnes je tomu přesně 130 let, kdy došlo k požáru Národního divadla v Praze.  

Rok 1881 byl pro divadelní scény vůbec nejtragičtějším v historii. Ve světě v tomto roce lehlo popelem nejméně sto divadelních objektů, mezi nimi 12. srpna 1881 i Národní divadlo v Praze. V prosinci téhož roku došlo k požáru vídeňského divadla Ringtheater, při kterém ve vzniklé panice údajně zahynulo několik stovek osob.
 
Požár Národního divadla roku 1881Požár Národního divadla roku 1881
Požár Národního divadla, považovaný za národní tragédii, provázela řada nešťastných náhod a podivných okolností, které nebyly řádně objasněny. V pátek 12. srpna 1881 kolem 17. hodiny spatřili lidé, procházející kolem Národního divadla, kouř vycházející z jeho střechy. Na střeše právě probíhaly klempířské práce a pravděpodobně žhavý uhlík způsobil zapálení střešní konstrukce. Rozšíření požáru podporoval silný vítr. Kolem 20. hodiny se vznítil zbytkový plyn v potrubí, který přispěl k dalšímu rozšíření požáru. Plameny zasáhly druhou a třetí galerii, s ohlušující ranou spadl i velký lustr. Zhoubný požár postupně zničil symbol obrozeného národa, stavbu vysoké umělecké úrovně. Škoda představovala asi půldruhého miliónu zlatých.
 
Za viníky národní tragédie byli označováni také hasiči. Především byl kritizován jejich pozdní příjezd k požáru, což nebylo jejich vinou, neboť dav lidí byl ohromený, snažil se proniknout do budovy a zachraňovat, nikoho však nenapadlo zavolat ihned hasiče. Poplach byl hasičům vyhlášen požárními automaty, nainstalovanými v Praze v roce 1879, které pracovaly na principu morseova telegrafu (tento systém v Praze fungoval až do roku 1971). Bylo najednou použito několik automatů umístěných na budově Národního divadla, České spořitelny (dnešní Akademie věd), na budově na rohu Mikulandské ulice a na Policejním ředitelství v dnešní ulici Karolíny Světlé (obr. 18). Vyslané signály v morseových značkách splynuly a hasiči v centrále je nedokázali přesně rozluštit, neboť to systém neumožňoval. Vyjeli k požáru v Poštovské ulici, aniž by tušili, že jde o požár Národního divadla. Proto až po příjezdu na místo zjistili, že je nutné přivolat posily s další technikou. Rovněž se nezakládá na pravdě, že pozdní výjezd byl zaviněn tím, že hasiči byli na pohřbu svého kolegy. Na pohřbu byli pouze ti, kteří v ten den nebyli ve službě, ostatní byli ihned k dispozici, neboť se nacházeli v kasárnách.
 
Požár byl pochopen jako „celonárodní katastrofa“ a vyvolal obrovské odhodlání pro finanční sbírky. Za 47 dní byl vybrán milion zlatých. Na sbírku přispělo celkem 45% lidí z Prahy. Obnovené divadlo bylo otevřeno 18. listopadu 1883.
 
Autor: JUDr. Zoltán Szaszo
 
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail:nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
 

vytisknout  e-mailem