HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čtyřkolka a šestikolka bude nově pomáhat hasičům v Jilemnici a v Jablonci nad Nisou

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje rozšířil svůj vozový park o speciální techniku – čtyřkolku a šestikolku. 

Tato terénní vozidla u profesionálních hasičů nejsou úplnou novinkou – dvě takřka identická hasiči získali v listopadu 2022 a jsou zařazena na stanicích v Tanvaldu a v Liberci. Nyní bude speciální technika dislokována na stanicích v Jilemnici (čtyřkolka) a v Jablonci nad Nisou (šestikolka). Vozidla v celkové pořizovací hodnotě 3 776 716 Kč včetně DPH sbor získal díky Libereckému kraji a poskytnuté účelové dotaci 3 740 000 Kč. Rozdíl mezi částkami byl dofinancován z obdrženého finančního daru pro HZS Libereckého kraje.

Čtyřkolka a šestikolka budou sloužit při řešení mimořádných událostí v těžko přístupném terénu, např. při lesních požárech, požárech horských chat či při záchraně a evakuaci osob, pátracích akcích nebo při povodních. Šestikolka Can Am Outlander MAX 6x6 XU, MY 22 umožňuje přepravu záchranářských nosítek typu Spencer – díky kterým budou mít hasiči možnost šetrného a rychlého transportu pacienta z místa zásahu ke zdravotníkům. Čtyřkolka Can Am Traxter HD 10 XU, MY 22 má ve výbavě hasicí zařízení s nádrží na vodu o objemu 300 litrů – hasičům se tak nabízí možnost využít příslušenství vozidla pro prvotní zásah na požár v náročném terénu.

Dodavatelem obou vozidel je firma Jakemoto Semily. Součástí dodávky jsou kromě samotné techniky i nákladní přívěsy, které umožní techniku dopravit ze stanice na místo zásahu (např. za velitelskými vozidly či za cisternovými automobilovými stříkačkami).

por. Mgr. Jaroslava Benešová

vytisknout  e-mailem