Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čeští hasiči se v pořádku vrátili z Francie domů

27. 1. 2024 (JF) - 18 českých hasičů se vrátilo z Francie zpět. Na základnu v Hlučíně dorazili všichni v pořádku. Naše pomoc s povodněmi na severu Francie trvala 20 dní a pomáhalo zde celkem 36 příslušníků HZS Moravskoslezského kraje a Záchranného útvaru HZS ČR. Celkem českými mobilními čerpacími stanicemi přečerpali přes 3 mil. m3 vody. 

Celá mise, která začala 3. ledna žádostí Francie o pomoc přes Mechanismu civilních ochrany Unie, se obešla bez větších komplikací a bez zranění. Během našeho působení na severu Francie se zapojilo do pomoci celkem 36 českých hasičů, jednalo se o dva týmy složené z 18 hasičů, z nichž každý pomáhal ve Francii 10 dní. 

Velmi spolehlivě a také téměř nepřetržitě fungovala velkokapacitní čerpadla české výroby Sigma 400 a Sigma 1500, každé z nich pracovalo cca 420 motohodin. Za 20 dní čerpání jsme přečerpali přes 3 miliony m3 vody, což je zhruba polovina vody rybníka Rožmberk. Ten je rozlohou nejen největší rybník v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě.

Pomoc českých hasičů ve Francii byla efektivní i díky tomu, že HZS ČR disponujeme nejvýkonnějšími mobilními čerpadly v rámci EU. Konkrétně se jedná o tato čerpadla: 

- 3x MČS s kapacitou 1500 l/s

- 5x MČS s kapacitou 600 l/s 

- 6x MČS s kapacitou 400 l/s

- 12x MČS s kapacitou 150 l/s

1080-1350-max.png

Za uplynulý rok jsme vyslali na pomoc jiným zemím 246 hasičů, dohromady jsme byli v zahraničí nasazeni na více než 50 dní. Nejdelší pobyt byl v Řecku: https://www.hzscr.cz/clanek/cesti-hasici-bojuji-s-rozsahlymi-pozary-v-recku-aktualizovano.aspx a také právě nyní ve Francii (odjezd 4. ledna a návrat 26. ledna). 

Fotky, videa a info z naší pomoci ve Francii (i z návratu) naleznete zde: http://bit.ly/media_hasici


kpt. Ing. Mgr. Jiří Fröhlich
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Mobil: 602 105 376
e-mail:jiri.frohlich@hzscr.czvytisknout  e-mailem