Chráníme vaše životy, zdraví a majetek

Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání

Hlavní menu

Čeští hasiči evropskou špičkou v disciplínách TFA

13. června 2012 (Ivana Svitáková) - Ve dnech 8. až 10. června 2012 se dvanáct členů české hasičské reprezentace zúčastnilo v německém Mönchengladbachu Mistrovství Evropy v disciplínách TFA (TFA - Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije). Čeští hasiči potvrdili ziskem celkového počtu sedmi medailí v individuálních kategoriích, že dlouhodobě patří k absolutní evropské špičce. Pátý titul v řadě evropského šampiona vybojoval Lukáš Novák.

Čeští hasiči Čeští hasiči
Do Severního Porýní – Vestfálska, města Mönchengladbachpřicestovalo celkem 131 borců – hasičů z celé Evropy, kteří soupeřili v náročných disciplínách TFA, a sice v kategoriích jednotlivců podle věku, dále v absolutním pořadí a soutěži družstev.
Největším želízkem v evropském ohni byl rozhodně Lukáš Novák. Roli favorita potvrdil a získal po páté za sebou titul Mistra Evropy v kategorii mužů do 30 let a zároveň i prvenství v  absolutní pořadí!

V kategorii mužů M30 kraluje v evropském měřítku další český borec, a sice Pavel Kubín (HZS Královéhradeckého kraje), druhé místo získal Zdeněk Koutník (HZS hl.m. Prahy) a čtvrtou příčku obsadil Tomáš Zobaník (HZS Olomouckého kraje).

Soutěž v disciplínách TFASoutěž v disciplínách TFA
V kategorii mužů M35
čeští hasiči získali stříbro zásluhou Michala Přecechtěla (HZS Olomouckého kraje) a bronz vybojoval Jan Semerádt (HZS Libereckého kraje). Krásné páté místo patří Josefu Nečasovi (HZS Jihomoravského kraje).

Bronzová příčka patří českým hasičům také v kategorii mužů M40 zásluhou Štěpána Karbana z HZS Královéhradeckého kraje.
Titul mistra Evropy získal pro české barvy v kategorii muži M45 stejně jako v loňském roce Josef Vlk (HZS Zlínského kraje).

Celkem 21 družstev usilovalo o kolektivní cenné kovy. Čeští hasiči sestavili celkem dva týmy a ty jen potvrdily českou hasičskou sportovní suverenitu!  Čeští hasiči svou dravostí dokázali získat Evropský titul, a sice ve složení Zdeněk Koutník, Tomáš Zobaník, Michal Přecechtěl a Lukáš Novák. Navíc další český tým získal perfektní páté místo!

O úspěchu českých hasičů svědčí fakt, že v absolutním pořadí (bez rozdílu věku) se umístili všichni naši borci do první čtvrtiny celkové výsledkové listiny.

Reprezentace

nstržm. Tomáš Zobaník a nstržm. Michal Přecechtěl, oba z HZS Olomouckého kraje,
nstržm. Štěpán Karban, nprap. Pavel Kubín a nstržm. Ondřej Rosenkranz, všichni z HZS Královéhradeckého kraje,
nstržm. Ing. Lukáš Novák a nstržm. Jiří Mikulecký, oba HZS Pardubického kraje,
plk. Ing. Josef Nečas, HZS Jihomoravského kraje,
pprap. Jan Semerádt, HZS Libereckého kraje
nprap. Ing. Zdeněk Koutník, HZS hl. m. Prahy
a nstržm. Josef Vlk, HZS Zlínského kraje.
Reprezentační tým HZS ČRReprezentační tým HZS ČR

Popis jednotlivých úseků:

Závod jednotlivců se skládal ze čtyř měřených úseků, přičemž se každý úsek běžel
v kompletní zásahové výstroji a s dýchacím přístrojem (dýchací přístroj byl aktivní pouze v prvním měřeném úseku).

I. úsek (aktivní dýchací přístroj) – napojení dvou hadic B na hrdlo čerpadla u CAS a roztáhnutí
2 x 4 B hadic na vzdálenost 70 m, poté smotání na jednoduchý způsob 2 B hadic a vložení
je do připraveného boxu.
II. úsek - přesun kolejnice v Kaiser boxu pomocí palice, proběhnutí tunelu s 20 kg kanystrem, táhnutí 80 kg figuríny na vzdálenost cca 100 m, 50 m běh a překonání 3 m bariéry.
III. úsek - postavení dvou nastavovacích žebříků, vyběhnutí se dvěma kanystry 2 x 20 kg do 2.NP, vytáhnutí závaží cca 30 kg pomocí lana, seběhnutí s kanystry a našroubování hubice na monitor.
IV. úsek - výběh do 16. NP výškové budovy.

Výsledkovou listinu naleznete na :

Co je TFA:

Soutěž je pojata jako simulace zásahové činnosti a hasiči při ní soupeří v zásahovém kabátu, přílbě a s dýchacím přístrojem.  Tento extrémní závod klade značné nároky na fyzickou kondici účastníků.

Soutěž v TFA se skládá ze čtyř disciplín. Běh s požárními hadicemi a proudnicí na určenou vzdálenost. Překážkový běh zahrnuje splnění tří a více dílčích úkolů, které se plní ve stanoveném pořadí například - údery kladivem v hammer boxu, překonání dvoumetrové bariéry, přenos raněného, přenášení barelů. V další disciplíně hasič vyleze po lešení a vytáhne břemeno nahoru pomocí lana a potom sestoupí dolů. Soutěž je zakončena výstupem po schodech ve výškové budově.

Soutěže v disciplínách TFA svojí atraktivitou a náročností patří mezi divácky nejpopulárnější hasičské sporty.