Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Bilanční tisková zpráva Hasičského záchranného sboru České republiky za rok 2020

14. 1. 2020 (NS) - Rok, kdy se většině lidem v naší zemi změnil život, byl také rokem změn struktury výjezdové činnosti hasičů. Pokud se podíváme do předběžné statistiky za rok 2020, zjistíme, že striktní opatření snížila nejen komfort našich občanů, ale pravděpodobně měla také vliv na počet požárů nebo dopravních nehod, ke kterým hasiči vyjížděli. O co méně práce měli hasiči na jedné straně, o to víc činností jim přibylo na straně druhé – „covidové“. 

Za rok 2020 nám meziročně přibylo více než 13 000 událostí, u kterých jsme zasahovali, což je meziroční nárůst přibližně o 10 %.  Činnosti v souvislosti s bojem proti COVID-19 spadají u HZS ČR do tzv. „ostatních událostí“, tedy událostí, které nelze zařadit do žádné jiné kategorie naší činnosti. Zatímco v roce 2019 bylo takových „ostatních událostí“ pouze 40, rok 2020 si připsal rekordní číslo 5 192, což vyjádřeno v procentech, znamená neuvěřitelný nárůst o 11 700 %.

             Bilanční tisková zpráva_graf č. 1.PNG

Je pravdou, že ještě před rokem by si ani sami hasiči nemysleli, že jejich obraz v očích veřejnosti už nebude s proudnicí v ruce, ale s teploměrem, štětičkou testovací sady, rouškou, dezinfekcí nebo obřím balíkem humanitární pomoci „z“ i „do“ zahraničí.

Zatímco Češi toho v minulém roce příliš nenacestovali, hasiči v rámci vysílání humanitárních pomocí, při svozu našich občanů, kteří uvízli v zahraničí nebo při záchranných pracích, byli například v Řecku, Chorvatsku, Německu, Polsku, Rakousku, Bosně a Hercegovině, Arménii, San Marinu nebo v Libanonu.  Všechny tyto cesty byly o to náročnější, že je hasiči museli absolvovat s dodržením všech přísných hygienických pravidel, v respirátorech a někdy i v ochranných oblecích.

V loňském roce vyjížděli hasiči k mimořádné události každé 2 minuty a 33 sekund, a každých 8 minut a 34 sekund jsme někoho zachránili nebo evakuovali. Počet volání na tísňovou linku byl 2,3 milionů, což znamená, že každých zhruba 14 sekund byl odbaven hovor.

Celkově vyjeli hasiči k 143 490 událostem. To je o 10% víc, než tomu bylo v roce 2019, kdy jsme vyjeli zhruba k 130 000.

Přestože došlo k poklesu počtu požárů, konkrétně o 7,6%, oproti roku 2019, narostl počet úmrtí při požárech, a to celkem o 8 lidských životů. Naopak o 414 osob se nížil počet zraněných. Hasiči v roce 2020 vyjeli celkem k 17 354 požárům, při kterých uchránili hodnoty za 14,714 miliard a zachránili 1 247 osob.

            Bilanční tisková zpráva_graf č. 2.PNG

Největšími požáry loňského roku byl požár skladovací haly v Polici nad Metují dne 5. května 2020, kde se škoda vyšplhala na 155 milionů, jeho likvidace trvala dva dny a zranili se při něm dva hasiči.

Druhým velkým požárem byl požár výrobní a skladovací haly v Kralupech nad Vltavou dne 19. listopadu 2020. Zde se škoda vyšplhala na 150 milionů.

Dále hasiči vyjížděli ke 20 161 dopravním nehodám, 84 041 technickým zásahům nebo 7 618 únikům nebezpečných chemických látek.

Podrobnosti o ostatních činnostech hasičů například v oblasti požární prevence, humanitární pomoci, stejně tak jako informace z oblasti ekonomické a personální, naleznete v přiložené prezentaci, která by za normálních okolností byla prezentována na bilanční tiskové konferenci.


 

pplk. Mgr. Nicole Studená
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.studena@grh.izscr.cz

Odkazy do noveho okna

bejrut znak

bejrut znak 

Detailní náhled

covid znak

covid znak 

Detailní náhled

dekujeme znak

dekujeme znak 

Detailní náhled

dobraci znak

dobraci znak 

Detailní náhled

humanitarky znak

humanitarky znak 

Detailní náhled

letadla znak

letadla znak 

Detailní náhled

repatriace znak

repatriace znak 

Detailní náhled

uchraneno znak

uchraneno znak 

Detailní náhled

zachrany znak

zachrany znak 

Detailní náhled

zasahy znak

zasahy znak 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem