Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Bilance noční bouřky – téměř 1 500 výjezdů hasičů

30. 7. 2013 (Nicole Zaoralová) - Hasiči měli plné ruce práce s odstraňováním následků bouřek, které včera pozdě odpoledne zasáhly naší republiku. 

Ilustrační fotografieIlustrační fotografie
Hasiči měli plné ruce práce s odstraňováním následků bouřek, které včera pozdě odpoledne zasáhly naší republiku.

Během včerejška až do dnešní 7 hodiny ranní vyjížděli hasiči k tzv. technickým pomocem téměř 1 500 krát (přičemž dlouhodobý denní průměr je 152 výjezdů). Nejvíce výjezdů zaznamenali hasiči na Vysočině, kde se celkový počet událostí od pozdního odpoledne do šesté hodiny ráno vyšplhal na 300 (denní průměr výjezdů k se přitom v tomto kraji pohybuje okolo 25).
 
V odstraňování následků nočních bouřek pokračují hasiči ještě teď, aktuálně se řeší přes 200 událostí a budou pokračovat i v průběhu dnešního dne.
 
Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Některé komunikace zůstaly po pádu stromů zcela neprůjezdné. Stromy padaly i na budovy, osobní auta, železnici, kde byl kvůli spadlým stromům přerušen provoz na desítce tratí v celých Čechách.
 
Například Ve Žďáru nad Sázavou na ulici Brodská padl strom na zaparkované osobní vozidlo, což zdaleka nebyl jediný případ.
 
Strom také padl v kempu u Řásné na Jihlavsku na chatku, při události se lehce zranila jedna osoba.
 
Další častou činností hasičů v průběhu dnešní noci bylo čerpání vody. K čerpání vody pak byli hasiči voláni například do ulice Diamantová v Turnově, kde před panelovými domy měli 1 metr vody. V Turnově se čerpalo také v Sobotecké ulici či Nádražní (přes 1 metr vody). S vodu ve sklepích museli pomáhat také hasiči na Jablonecku – u jednoho z panelových domů došlo k naplnění střechy vodou, která následně tekla do chodby i výtahové šachty.
 
Kvůli vydatným srážkám se zvedly hladiny potoků i větších vodních toků – 3. stupně povodňové aktivity bylo například dosaženo na Mohelce v Hodkovicích nad Mohelkou, 2. stupně na Smědé ve Frýdlantu.          
 
Hasiči museli také vzhledem k výpadkům elektrického proudu vyprošťovat lidi z výtahů.
 
Nejenom stromy padaly dnes v noci na vše, co jim přišlo do cesty. Střecha, kterou utrhl silný vítr, dopadla například na rychlodráhu v obou směrech u Rosického nádraží v Pardubicích. Části střechy dopadly i na nadjezd. Hasiči odstranili z komunikace všechny utržené kusy.
 
Další utrženou střechu odstraňovali hasiči v Sobětuchách na Chrudimsku. Jednalo se o střechu z chléva. Uvnitř bylo domácí zvířectvo (přibližně 10 ovcí a koza). Při cestě k zásahu hasiči ještě vyprostili jedno vozidlo z příkopu a odstraňovali spadlé stromy. V Chrudimi ve Vlčnovské ulici utrhl silný vítr střechu z panelového domu. Střecha zablokovala silnici a část střechy hrozilo dalším pádem. Dešťová voda zatékala do celého panelového domu. Na místo se dostavil zástupce města, který zařizoval ubytování postiženým osobám. O události byl informován i statik.
 
Pardubičtí hasiči vyjížděli mimo jiné také k vyvrácenému stromu, který spadl na jednu osobu u koupaliště Cihelna. Hasiči se museli přes několik spadlých stromů k uvízlé osobě dostat. Naštěstí došlo pouze k poranění od spadlých větví.
           
I přes intenzivní večerní a noční bouřku, vyjížděli hasiči během včerejší noci také k dvojnásobnému počtu požárů.
Zásah blesku způsobil ve Středočeském kraji hned 2 požáry nemovitostí.
 
Krátce po 18 hodině vyjeli hasiči k požáru nízké budovy na Příbramsko, obec Petrovice, kde po úderu blesku začala hořet stodola se zemědělskými stroji a uskladněným uhlím. A po 20 hodině došlo k požáru střechy na rodinném domě na Benešovsku.
 
Na Vysočině zase V Meziboří na Žďársku hořel strom, v Chotěboři sloup vysokého napětí. V Lažínkách u Moravských Budějovic shořela po půlnoci stodola s dílnou.
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
 
 
 

vytisknout  e-mailem