Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Aktuální informace ze zásahu USAR týmu v Libanonu

6. - 10. 8. 2020 (NS) - Přinášíme vám aktuální informace o průběhu záchranných prací v Bejrútu. 

Fotografie a videa ke stažení:
https://drive.google.com/drive/folders/1rtGiwiGX3jB9Ry9QUBYWsyOf2DPOkgNh?usp=sharing


10. 8. 2020, 9:00

Díky příznivé bezpečnostní situaci mohl být USAR tým během včerejšího dne opět nasazen. Hned po ranním brífinku tak vyrazil náš statik a 4 další členové týmu na prohlídku a zhodnocení stavu budov. Po setkání s místním statikem provedli kontrolu 62 objektů ve čtvrti Remeil. Dle zhodnocení utrpělo 12 budov různý stupeň poškození. V odpoledních hodinách byl tým stažen zpět na ubytování z důvodu plánovaných demonstrací. 

Nyní probíhá ranní brífink, příprava a kontrola stavu vybavení. Tým bude nasazen s místním statikem opět na kontrolu statiky budov. Začnou již také přípravy na zítřejší odlet. Ten je plánovaný v odpoledních hodinách. 

Plk. Miroslav Lukeš, který odletěl do Bejrútu jako expert EU, se včera účastnil jednání s ambasádou o určení materiální humanitární pomoci, kterou Česká republika na místo posílá letadlem, které v úterý poletí pro USAR tým.

Všichni členové týmu jsou v pořádku a situaci na místě hodnotí jako bezpečnou.

9. 8. 2020, 12:00

Během včerejšího odpoledne musel být USAR tým pracující v Bejrútu stažen z prací kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. Tato situace, ani demonstrace, které proběhly v nočních hodinách v blízkosti vládních budov, se našeho týmu nijak nedotkla, byli v bezpečí Army campu pod ochranou místní policie. 

Po ranním brífinku, kdy byla bezpečnostní situace vyhodnocena jako bezproblémová, byl malý průzkumný tým složený ze 4 hasičů a statika vyslán do oblasti obytných budov. Zde bude náš statik hodnotit statiku jednotlivých domů a radit obyvatelům Bejrútu, zda je bezpečné se do budovy vrátit a případně, kde je problém. To je velká pomoc pro místní samosprávu, která na podobnou akci má malé kapacity. 

Byla také schválena materiální humanitární pomoc ve formě zdravotnického materiálu, která bude do Bejrútu dopravena letadly AČR při návratu týmu.

Plánovaný přílet letounu Airbus s týmem bude 11. 8. mezi 13,30 -14,30  a plánovaný přílet letounu CASA s vybavením týmu je mezi 17,30 –18,30 na letiště Kbely. 

Bezprostředně po návratu bude tým přepraven do místa karantény, kde bude probíhat testování na COVID.

USAR_9._8._4.png

 

8. 8. 2020, 9:00

Celý včerejší den (7. 8.) pokračoval USAR tým ve vyhledávacích a záchranných pracích v Bejrútu.

Od rána do 13:00 hodin pracovalo družstvo 15 záchranářů, 3 psů a statika v přiděleném sektoru. Místo, kde byl nasazen náš tým, navštívili generál Joseph Aoun a Roger Roukhi (Chief of Engineer corps).

Ve 13:00 proběhlo střídání družstev, nasazeno bylo 13 záchranářů, doktor a 2 psi, kteří pokračovali v práci v přiděleném sektoru. Nikdo nebyl nalezen. Sektor, ve kterém tým do včerejšího dne pracoval, je strategickou potravinovou cestou. Jde o místo v přístavu, kde mohou přistávat velké lodě s potravinami, které se pak distribuují dál pozemní cestou. Bylo tedy nutné prohledat sutiny, jestli v nich nikdo nezůstal, aby na místo mohla těžká technika, která odklidí sutiny a vyčistí cestu pro průjezd aut. 

V 16:20 jela vyhledávací skupina na další místo, rozhodnout, zda je vhodné k nasazení. Na místě, po dohodě s Katarským týmem, nebyli naši záchranáři a psi potřeba. 

Bezpečnostní situace v oblasti nasazení je stabilní. V centru města a v blízkosti vládních budov proběhly v nočních hodinách demonstrace, které ale nemají dopad na bezpečnost teamu. Transport týmu stále zajišťuje libanonská armáda. Místo nasazení je v uzavřené oblasti pod kontrolou armády. Všichni členové týmu jsou v pořádku.

V tuto chvíli je tým po ranním brífinku na velitelství připraven k odjezdu na místo nasazení, kde bude probíhat prohlídka obytných domů.


 

7. 8. 2020, 8:30

Tým je připraven vyrazit na místo nasazení, kontroluje vybavení a za chvíli se bude přesouvat. Transport týmu zabezpečuje LAF (Lebanon Army Force). Místo nasazení je v uzavřené oblasti pod kontrolou LAF cca 500 m od epicentra výbuchu poblíž sila. Pohyb týmu a místa pobytu týmu jsou průběžně konzultována s ochranou ambasády ČR. Střídání družstev je plánováno po šesti hodinách. Během dne se tým bude přesouvat do nového sektoru. 

„Bezpečnostní situace v oblasti je stabilní. Všichni členové týmu jsou v pořádku, po včerejším nasazení evidujeme lehká zranění dvou psů–řezné rány na tlapách. Vše jsme ošetřili na místě a oba psi pokračují v misi.“ Popisuje situaci vedoucí týmu Jiří Čmakal.

Tým je v neustálém kontaktu s představitelkou zastupitelského úřadu paní Dagmar Minaříkovou, která pomáhá týmu se zajištěním nezbytných logistických potřeb.


 

6. 8. 2020, 19:00

Tým je od odpoledních hodin nasazen v sutinách. Na místě probíhá ústřední koordinace prací. Nasazení je plánováno do setmění, cca 21 hodin. Všichni členové týmu jsou v pořádku a situace je v rámci možností stabilní a bezpečná.

6. 8. 2020, 15:00

Po dlouhých průtazích ze strany libanonské armády se konečně podařilo domluvit nasazení USAR týmu. Od rána armáda nepovolovala mezinárodním týmům nasazení. Český tým si proto začal hledat vhodné místo k nasazení sám, proběhly průzkumné práce a z naší strany byl velký tlak na možnost začít pracovat. Komunikace s armádou však byla velmi komplikovaná. Teprve po důrazném naléhání také ze strany České ambasády v Bejrútu se konečně podařilo prosadit nasazení a náš tým bude do 30 minut v akci. Nasazena budou obě družstva a všichni psi.

Vzhledem k tomuto zdržení, které je za dané situace, kdy každou hodinou klesá šance na nalezení živých v sutinách, bude tým pracovat bez přestání, co to půjde a nebude možné je rušit telefonáty. Rozhovory budu domlouvat nejdřív během zítřka. Děkuji za pochopení.

6. 8. 2020, 7:30

Včera krátce před 22 hodinou našeho času přistálo letadlo s USAR týmem v Bejrútu na letišti Bejrut –Rafic International. České záchranáře přivítala na letišti zástupkyně české ambasády paní Dagmar Myslíková.

Po vyložení nákladu z letadla se tým přesunul do místa ubytování.  

V tuto chvíli mají záchranáři za sebou ranní brífnk a s velitelem vojenské základny - je konzultována jak situace na místě, tak postup. Je vytipováváno přesné místo nasazení.
pplk. Mgr. Nicole Studená
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.studena@grh.izscr.cz

Odkazy do noveho okna

261C3283-577B-4CA2-93F7-FAE7B59A54C9

261C3283-577B-4CA2-93F7-FAE7B59A54C9 

Detailní náhled

C8116BE7-498A-4C7C-9B88-E0DECAF6D901

C8116BE7-498A-4C7C-9B88-E0DECAF6D901 

Detailní náhled

E8735453-7475-4B92-AC02-4A761941EE2D

E8735453-7475-4B92-AC02-4A761941EE2D 

Detailní náhled

USAR v Bejrútu_2

USAR v Bejrútu_2 

Detailní náhled

USAR v Bejrútu_3

USAR v Bejrútu_3 

Detailní náhled

USAR v Bejrútu_4

USAR v Bejrútu_4 

Detailní náhled

USAR v Bejrútu

USAR v Bejrútu 

Detailní náhled

USAR_9.8_3

USAR_9.8_3 

Detailní náhled

USAR_9.8._1

USAR_9.8._1 

Detailní náhled

USAR_9.8._2

USAR_9.8._2 

Detailní náhled

USAR_9.8

USAR_9.8 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem