Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Aby první adventní svíčku nepřijeli „sfouknout“ hasiči

27. 11. 2022 (PJ) - Poslední listopadový víkend je zároveň prvním adventním. Na náměstích i návsích po celé republice budeme slavnostně rozsvěcet vánoční stromky a doma si na adventních věncích zapálíme první adventní svíčku. 

advent ilustrační foto.pngDříve, než škrtneme sirkou, bychom si měli uvědomit, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet.

Každý rok během adventu a vánočních svátků vyjedou hasiči k zhruba 1.200 požárům, z toho asi ve 30% hoří v domácnostech. Nejvíce adventních a vánočních požárů vzniká od zapálených svíček, prskavek a vánoční pyrotechniky. Každý rok jich uhasíme od první adventní neděle do Štěpána kolem dvou set. Typickým „vánočním“ iniciátorem požárů bývá zápalka (okolo 140 případů), svíčka (okolo 40 případů) a zábavní pyrotechnika (zhruba 2 desítky případů). I během nejkrásnějších svátků roku si požáry vybírají tu nejkrutější daň z nedbalosti. Poslední roky v našich statistikách vidíme desítku obětí a více než stovku zraněných. Požáry vánočních stromků a adventních věnců se počítají v jednotkách.

Adventní věnce

V první řadě je třeba uvědomit si, že jsou dva druhy adventních věnců a zapálit svíčky můžeme pouze na jednom z nich – na tom, který má svíčky podložené nehořlavou podložkou. Ten druhý, bez podkladových mističek, slouží výhradně k dekoraci.

Pokud si vyrábíme věnec sami doma, doporučují hasiči pořídit si speciální adventní svíčky, co jsou ošetřeny voskovou vrstvou, která hoří dlouho. Nejsou vhodné vysoce hořlavé materiály jako hobliny, suché dřeviny, papírové ozdoby a podobně. Naprostou samozřejmostí je nenechat zapálený adventní věnec ani na okamžik bez dozoru.

Než škrtneme sirkou, mysleme na to, že Vánoční svátky lidé prožívají více emocionálně. A proto jsou následné škody na psychice člověka v případě neštěstí větší a rány osudu zanechávají hlubší rány.

Hasičský záchranný sbor České republiky vám všem přeje předvánoční pohodu.

advent statistika.png

vytisknout  e-mailem