Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

8. díl seriálu „Když to nejde po dobrém“ na téma nedodržení pravidel, norem a zákonů

15. 6. 2015 (Nicole Zaoralová) - Přinášíme již osmý díl seriálu o tom, jak předcházet pokutám, které Vám mohou udělit hasiči za nedodržení pravidel, norem a zákonů. Dnes téma: „Odstranili jste po požární kontrole všechny nedostatky? I tak můžete dostat pokutu až půl milionu, pokud zapomenete… „ 

Požární kontroly se prováděly prakticky stejným způsobem od roku 1985, kdy byl vydán „nový zákon“ o požární ochraně a který platí s mnoha novelizacemi dodnes.
            Podstatnou změnu v provádění požárních kontrol však přinesl nový kontrolní řád, tedy zákon o státní kontrole č. 255/2012 Sb. účinný od roku 2014. Formálně se upravil postup při provádění kontrol, ale co je důležitější, upravil se i rozsah a obsah protokolu o kontrole. Ten je nyní podstatně stručnější oproti tomu, jak jsme znali dřívější „zápis“, ale hlavně nový „protokol“ neobsahuje opatření a lhůty k odstranění zjištěných nedostatků. Obsahové zjednodušení tak není pro kontrolovaného přínosem, neboť se nedozví, co přesně má udělat, jakým způsobem odstranit nedostatky a v jaké lhůtě. Obsahuje pouze jednotný termín, do kdy se má kontrolnímu orgánu podat zpráva o odstranění nedostatků.
Protokol obsahuje pouze zjištěné skutečnosti a uvádí porušení právních předpisů. Protokol se rovněž již neprojednává se statutárním zástupcem, ale kontrole je ukončena doručením protokolu, byť třeba jen do datové schrány. 
            Co se týče termínů a lhůt pro zjednání nápravy, protokol o kontrole uvádí pouze jednu lhůtu, do kdy se má kontrolnímu orgánu podat tzv. zpráva o odstranění nedostatků.
            Může tedy nastat případ, kdy kontrolovaná právnická osoba nebo podnikatel odstraní všechny nedostatky zjištěné u kontroly, ale zapomene o tom podat zprávu kontrolnímu orgánu, tedy HZS kraje. Za nepodání této zprávy lze uložit pokutu podle § 76 odstavec 1, písm. i) zákona o PO až 500 tisíc korun. Jak je zřejmé z výše možné sankce není vhodné ani tuto „papírovou“ povinnost podceňovat a brát na lehkou váhu. 
 
Článek vypracoval mjr. Ing. Jan Novotný, vedoucí pracoviště prevence ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS Pardubického kraje.
 
Kontakt:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem