HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Za účasti jabloneckého primátora Jiřího Čeřovského byl do provozu uveden nový TA – L1CH

Jablonečtí hasiči včera slavnostně uvedli do provozu nový technický automobil v chemickém provedení pro zdolávání mimořádných událostí s výskytem nebezpečných látek TA-L1CH (Barevné provedení RAL 3024). 

Posílení bezpečnosti společného příhraničí v oblasti Jelenohorské kotliny, Jizerských hor a Krkonoševropské projekty


 

Slavnostní události se zúčastnil primátor města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský, kterému byla nová chlouba jabloneckých profíků detailně představena ředitelem Hasičské záchranného sboru plk. Ing. Luďkem Prudilem a náměstkem ředitele pro úsek IZS a operačního řízení plk. Mgr. Josefem Málkem.

Podvozek

Jako podvozek byl zvolen dvounápravový IVECO DAILY 70C18 H NEW s celkovou hmotností 7200 kg. Obě nápravy jsou osazeny kotoučovými brzdami, zadní je dále osazena uzávěrkou diferenciálu. Motor o výkonu 132 kW splňuje emisní normu Euro 6 d, převodovka je manuální šestistupňová. Kabina je dvoumístná, vybavená klimatizací. Ke spojení slouží analogová radiostanice a digitální terminál, v dobíjecích úchytech je dvojice ručních svítilen do výbušného prostředí. V kabině je namontována kamera pro sledování prostoru před vozidlem a monitor kamery pro sledování prostoru za vozidlem.

Nástavba

Úložné prostory jsou vyrobeny z materiálů s hladkým povrchem a upraveny pro samovolný odtok vody. Konstruovány jsou tak, aby je bylo možné dekontaminovat, zároveň byly pro výrobu použity materiály, které nezadržují chemické látky. Nástavbu tvoří prostor s dvěma roletami na každé straně a roletou v zadní části vozidla. Nástavba je vybavena výsuvnými prvky pro snadnější přístup k požárnímu příslušenství. Další úložné prostory jsou na střeše nástavby, kde jsou umístěny dvě hliníkové schrány a čtyřdílný nastavovací žebřík. Všechny výsuvné, výklopné a otočné prvky, které při používání přesahují obrys vozidla, jsou olepeny retro-reflexní­mi pruhy. O osvětlení bezprostředního okolí automobilu se starají LED světlomety na bocích a v zadní části nástavby.

Výbava

Vozidlo je vybaveno požárním příslušenstvím pro zdolávání mimořádných událostí s výskytem nebezpečných látek. Například nafukovací dekontaminační sprchou, protichemickými přetlakovými obleky, pneumatickými ucpávkami potrubí, záchytnými plastovými nádobami, nářadím v nejiskřivém provedení, světlometem v provedení do výbušného prostředí, čerpadlem na nebezpečné látky, průmyslovým vysavačem, vysokotlakým mycím zařízením, elektrocentrálou a další výbavou.

TA-L1CH byl pořízen v rámci projektu bezpečné pohraničí (Registrační číslo projektu: CZ.11.1.23/0.0/0.0/15_001/0000006), jehož cílem je zlepšení přeshraniční připravenosti k provádění činností při řešení krizových situací prostřednictvím posílení spolupráce všech služeb zodpovědných za bezpečnost v pohraniční oblasti.

autor: por. Bc. Lucie Hložková

foto: por. Bc. Lucie Hložková

TA – L1CHTA – L1CH

TA – L1CHTA – L1CH

TA – L1CHTA – L1CH

TA – L1CHTA – L1CH

TA – L1CHTA – L1CH

TA – L1CHTA – L1CH

TA – L1CHTA – L1CH

TA – L1CHTA – L1CH

vytisknout  e-mailem