HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veterináři požádali hasiče o součinnost při vymýcení ptačí chřipky v Dobřenicích

Pátek 20. ledna 2023

Veterináři ze Státní veterinární správy potvrdili nákazu ptačí chřipky v komerčním chovu kachen v Dobřenicích na Královéhradecku. Vzhledem k množství ptactva (asi 23 tis. kachen) byl Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje požádán veterinární správou o součinnost při utracení chovu.

Práce v Dobřenicích začnou v sobotu 21. 1. 2023, kdy se mezi 7. a 8. hodinou sjedou do areálu hospodářství profesionální hasiči z územních odborů HZS KHK a Záchranného útvaru HZS ČR. Hasiči budou zajišťovat vynášení drůbeže a její ukládání do kontejnerů s oxidem uhličitým, a dále také dekontaminaci a dezinfekci osob a techniky. To vše v součinnosti s veterináři a místními zaměstnanci. Protože se jedná o typ ptačí chřipky H5N1, který je přenositelný na člověka, budou muset všichni zasahující využívat osobní ochranné prostředky tak, aby nedošlo k přenosu nákazy. Předpokládá se, že v sobotu bude nasazeno asi 50 profesionálních hasičů a práce by měly být ještě během téhož dne ukončeny.

Naposledy řešili hasiči v Královéhradeckém kraji sérii zásahů při utrácení chovů s prokázanou ptačí chřipkou před dvěma lety – v průběhu března a dubna 2021. Tehdy se na Královéhradecku objevilo hned několik ohnisek nákazy, v devíti případech byly zasaženy velkochovy a při jejich likvidaci si veterináři vyžádali součinnost hasičského záchranného sboru. Největší nasazení sil a prostředků bylo při utracení chovu více než 170 tisíc nosnic v Kosičkách. Během třídenního zásahu bylo nasazeno na 50 jednotek požární ochrany.

Martina Götzová, tisková mluvčí

FOTO: ilustrační - zásah při utracení chovu s ptačí chřipkou v DObřenicích dne 22. 3. 2021, HZS KHK/Michal Fanta

Dobrenice_0001.jpg

vytisknout  e-mailem