HZS hlavního města Prahy  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V září se v Maďarsku uskutečnil druhý ročník kurzu „Basic Data Collection Course“

Celkem 13 odborníků ze 6 zemí se zúčastnilo mezinárodního kurzu v Maďarsku zaměřeného na KoBo (elektronický sběr dat v souladu s pokyny UN INSARAG). Všichni, kteří se zúčastnili, byli členy mezinárodních záchranných týmů z České republiky, Německa, Izraele, Kataru, Jordánska a Rumunska. K mentorům cvičení z maďarských týmů HUNOR a HUSZÁR byli přizváni dva účastníci z předcházejícího kurzu- Dr. Steven Bayer (ISAR GERMANY) jako mentor pro Katar a Jordánsko a pprap. Bc. Jiří Kubeš(CZERT HUSAR) pro Izrael a Rumunsko.

4.jpg

 Český CZERT HUSAR reprezentovali ppor. Mgr Petr Vodička, ppor. Radek Patočka (oba HZS hl. m. Praha) a plk. Ing Jiří Němčík a plk. Ing. Vojtěch Nezval z HZS Moravskoslezského kraje.

Kurz pořádalo podruhé ředitelství pro správu katastrof v Tolnianské župě v Maďarsku. Po krátkém teoretickém školení odborníci použili KoBo Toolbox na cvičišti speciálně vytvořeném pro výcvik maďarských týmů v oblasti zvládání katastrof a později se přesunuli do blízkosti osad Kisújbánya a Óbánya.


Dne 6. září 2019 skončily čtyřdenní teoretické a praktické kroky. Hodnocení proběhlo v místním velitelství katastrof v maďarském Dombóváru. Bylo zjištěno, že správné používání zařízení a používání softwaru KoBo může výrazně zkrátit čas potřebný k posouzení škod v rozsáhlých oblastech zasažených katastrofou. Současně zde byl představen nový systém sběru a vyhodnocení dat „Survey 123“, který v blízké budoucnosti nahradí dosud používané KoBo.


Poslední den předal účastníkům osvědčení o absolvování kurzu elektronického sběru dat plk. Tamás Kiss, vedoucí odboru mezinárodních vztahů Generálního ředitelství pro správu katastrof v Maďarsku.

    O významu tohoto kurzu svědčí i fakt, že je o něm byl uveden článek na úvodní stránce INSARAG.

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem