HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

U požáru lesa na Jičínsku zasahovalo 17 jednotek hasičů a vrtulník s bambivakem

Konecchlumí – požár – 24. 6. 16:29

Třetí stupeň požárního poplachu byl vyhlášen při požáru lesního porostu a paseky v oblasti mezi obcemi Konecchlumí a Mlázovice na Jičínsku. Hořelo v hůře přístupném terénu, celé okolí bylo silně zakouřené a oheň se rychle šířil na vzrostlé stromy.

Kromě vyžádání dalších jednotek povolal velitel zásahu na místo také vrtulník letecké služby Policie ČR s bambivakem. Celé místo bylo rozděleno na dva úseky, vrtulník prováděl shozy na střed plochy požáru, jednotky se pak soustředily na to, aby dostaly požár pod kontrolu a zamezily jeho šíření.

Byla zřízena dvě čerpací stanoviště (Mlázovice, Konecchlumí), na kterých byly plněny cisterny s vodou, vrtulník nabíral vodu do bambivaku na nedalekém Vojickém rybníku.

V 19:10 ohlásil velitel zásahu lokalizaci požáru, dále prováděly jednotky dohašovací práce a přes noc zůstalo požářiště pod dohledem dvou dobrovolných jednotek. Vrtulník letecké služby provedl celkem 33 shozů. Ve večerních hodinách se postupně síly a prostředky redukovaly.

Vyšetřovatelé příčin požárů stanovili škodu asi na 200 tis. Kč, uchráněné hodnoty jsou asi 5 mil. Kč. Rozsah zasaženého území je 250 x 60 m. Příčina vzniku požáru se vyšetřuje. V ranních hodinách bylo požářiště předáno majiteli.

Dohlídku nad požářištěm držely přes noc dvě dobrovolné jednotky - Mlázovice a Ostroměř.

Na místě zasahovaly profesionální jednotky HZS Hořice, Jičín a Hradec Králové a JSDH Lužany, Mlázovice, Jičín, Hořice, Vysoké Veselí, Ohnišťany, Valdice, Ostroměř, Lázně Bělohrad, Kopidlno, Skřivany, Smidary, Slatiny, Choteč. Družstvo z královéhradecké centrální stanice drželo zálohu na jičínské stanici pro případ jiné mimořádné události. Na místo se dostavili také územní a krajský řídící důstojníci HZS HKK a operační výjezd GŘ HZS ČR s dokumentační skupinou.

FOTOGALERIE

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO a VIDEO: HZS HKK / Michal Fanta

vytisknout  e-mailem