HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

U Baště likvidovali hasiči rozlehlý požár pole s obilím

Požár strniště v katastru obce Bašť v okrese Praha-východ byl středočeským hasičům oznámen v pondělí 8. července krátce před 14. hodinou. 

Na místo vyjely cisterny hasičů ze stanice HZS Neratovice a dobrovolných hasičů z obce Líbeznice. Požár se šířil také směrem k zastavěné části obce, a tak před příjezdem jednotek na místo volali další oznamovatelé, kteří událost upřesňovali.

Po příjezdu velitel zásahu doplnil, že se požár rozšířil na pole se vzrostlou pšenicí. Hašení značně komplikoval silný vítr, který často měnil směr postupu požáru. Velitel vyhlásil druhý stupeň poplachu a nechal na místo povolat hasiče podniku Aero Vodochody a také dobrovolné jednotky obcí Dolínek, Klecany, Kostelec nad Labem, Libiš, Neratovice, Veleň, Všetaty a Zdiby.

K omezení šíření požáru se snažil přispět také zemědělec, který pomocí pásového traktoru oborával okraj požáru. Za necelou hodinu byl požár pod kontrolou, jeho rozšíření k obci Bašť hasiči zabránili. Velitel zásahu zřídil čerpací stanoviště u hydrantu v obci Líbeznice. Místo požáru tak bylo plynule zásobováno hasební vodou díky kyvadlové dopravě pomocí cisteren.

Požár zasáhl 27 hektarů pšenice a způsobil škodu ve výši 0,75 milionu korun. Hasiči uchránili hodnoty za jeden milion korun.

Hasiči se v těchto dnech potýkají s velkým nárůstem požárů v přírodním prostředí. Souvisí to s probíhajícími žňovými pracemi i s mimořádným suchem. Na nebezpečí požárů proto Český hydrometeorologický ústav vydal výstražnou informaci a ve Středočeském kraji díky tomu vstoupilo v platnost Nařízení Středočeského kraje č. 5/2017, na které jsme upozornili na našich webových stránkách 29. června.

NEPODCEŇUJTE VÁŽNÁ RIZIKA VZNIKU NEKONTROLOVATELNÝCH POŽÁRŮ!!!

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem