HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tragická událost na jezu v Českém Šternberku

V úterý 13. července v půl dvanácté přijalo operační středisko středočeských hasičů tísňové volání, při kterém oznamovatel uvedl, že došlo k převržení raftu pod jezem v Českém Šternberku na Benešovsku a ve vodě skončilo sedm osob. 

Jelikož jde o jeden z nejnebezpečnějších jezů v České republice, byli k místu ihned vysláni profesionální hasiči ze stanic Benešov, Uhlířské Janovice a Vlašim spolu s dobrovolnými jednotkami obcí Divišov, Rataje nad Sázavou a Sázava. Zároveň byli ke spolupráci vyzváni potápěči z pražské modřanské stanice a letečtí záchranáři z Kladna.

Prvotní informace hovořila o tom, že se osobám na raftu nepodařilo vjet do propusti, následně byli staženi proudem přes jez a skončili pod ním ve vodě. Při příjezdu jednotek k řece Sázavě bylo zjištěno, že svědci události vytáhli některé osoby z vody a o vytažení dalších se pokouší. Hasiči na místě rychle připravili veškeré vybavení, které je potřeba pro záchranu tonoucích a vyprostili z vody zbylé osoby. Všechny nezletilé si převzala zdravotnická záchranná služba, která je na místě ošetřila a následně transportovala do nemocnic. Dvě osoby byly do nemocnic dopraveny letecky a další pozemní cestou. Poslední osobu, která skončila ve vodě, našli hasiči dál po proudu bez známek života.

Následky této události jsou přes veškerou snahu všech záchranářů velmi tragické. V současné době je v řekách hodně vody a některé jezy mohou být velmi nebezpečné. Zvažte prosím, zda máte dostatečné zkušenosti, sledujte aktuální situaci na jezech a řekách a pokud si nejste jisti, raději vyčkejte na příhodnější dobu.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001 - množství vody v Sázavě nad jezem

001 - množství vody v Sázavě nad jezem 

Detailní náhled

002 - na místě zasahovaly tři vrtulníky

002 - na místě zasahovaly tři vrtulníky 

Detailní náhled

003 - k události byli povoláni také letečtí záchranáři

003 - k události byli povoláni také lete... 

Detailní náhled

004 - jez v obci Český Šternberk je jedním z nejnebezpečnějších v České Republice

004 - jez v obci Český Šternberk je jedn... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem