HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Teoretické znalosti prověřil cvičný požár

(28.6.2016) V pátek 24. 6. 2016 se v městské části Vsetín – Poschla uskutečnilo setkání místních obyvatel s hasiči.  

Cílem preventivně výchovné akce bylo připravit obyvatele místní komunity na zvládnutí situací při vzniku požáru, evakuaci a součinnosti se zasahujícími jednotkami hasičů. Celé zaměstnání vedli lektoři preventivně výchovné činnosti profesionálních hasičů územního odboru HZS Zlínského kraje Vsetín.

Jedním z podnětů pro přípravu a realizaci této akce byl požár, který vypukl ve zdejším bytovém objektu na konci měsíce března loňského roku. Proto i úvodní část školení byla zaměřena na rozbor loňské události, její příčiny a průběh. Druhá část se pak zaměřila na objasnění činnosti a poslání jednotek profesionálních hasičů a složek IZS, fungování tísňových linek, správné přivolání pomoci a ohlášení události. Následovaly informace o rizicích vzniku požárů při pálení, manipulaci s otevřeným plamenem nebo nebezpečí bytových požárů a jejich příčinách. Nechyběly také rady jak se správně zachovat při zjištění bytového požáru, jak se vyvarovat rizikům intoxikace zplodinami hoření nebo o funkci požárních hlásičů.

V době, kdy profesionální hasiči školili dospělé, byl pro jejich děti připraven bohatý program, který zahrnoval mimo jiného prohlídku hasičské techniky, přenášení cvičné figuríny nebo hašení s pomocí džberové stříkačky.

Celé setkání s hasiči vyvrcholilo fiktivním požárem, který vznikl v jednom z bytů objektu. K imitaci požáru použili hasiči filmový kouř. Úkolem místních obyvatel bylo událost ohlásit na krajské operační středisko hasičů včetně všech potřebných údajů. Poté následoval cvičný hasební zásah profesionálních hasičů spojený s evakuací objektu a záchrannou osob. Po ukončení zásahu následovalo vyhodnocení všech činností velitelem zásahu profesionálních hasičů.

Na přípravě a realizaci celé preventivně – výchovné akce, která vzbudila u místních obyvatel  velký zájem,  se podíleli profesionální hasiči stanice Vsetín, dobrovolní hasiči obce Jasenka, pracovníci a členové Terénní sociální práce organizační složky Města Vsetín, Diakonie ČCE, Charity Vsetín a Dživ Lačes z.s.

Autor: por. Bc. Libor Netopil, tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

Foto: Ing. Jan Plšek (vedoucí organizační složky Terénní sociální práce).

          Město Vsetín

vytisknout  e-mailem