HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Tento pátek třináctého budou otevřené stanice v kraji pro veřejnost

            Malé i velké zájemce profesionální hasiči každoročně zvou na Den požární bezpečnosti, který letos vyšel na květnový „pátek třináctého“ (13.5.2016) a je tradičně spojen s možností prohlídky moderní techniky a zázemí všech 22 hasičských stanic HZS Moravskoslezského kraje, včetně dvou nových a moderních Integrovaných výjezdových center (IVC) Ostrava-Jih a Třinec. Otevřeno bude letos obvykle od 9 do 16 hodin, pouze v okresech Opava a Bruntál pouze od 9 do 14 hodin.

            Každoročně v „pátek třináctého“ se koná v celé České republice Den požární bezpečnosti (DPB), do něhož se vedle profesionálních hasičů zapojují i dobrovolné sbory a další složky IZS. Na stanicích budou připraveny ukázky činnosti a techniky.  Vstup zdarma bude mít Hasičské muzeum města Ostravy (9-17 hodin).

            Poprvé bude například otevřeno Integrované výjezdové centrum (IVC) Ostrava-Jih, kde si veřejnost bude moci prohlédnout hasičskou techniku a zázemí. Do Dne otevřených dveří se zde aktivně zapojí Městská policie Ostrava – ukázkami výcviku služebních koní (hlavní ukázky mají být v 10 a 14 hodin) a představením svého operativního oddílu. Poprvé se návštěvníkům předvede i moderní IVC Třinec.

            Tradičně již od středy (tedy 11.5.) budou během středečního a čtvrtečního dopoledne otevřeny tři stanice HZS MSK v ÚO (okrese)Frýdek-Místek – Frýdek-Místek, Třinec a Nošovice, a to speciálně pro základní a mateřské školy i s programem. V pátek 13.5. budou stanice Frýdek-Místek a Nošovice otevřeny až od 12 hodin (do 16 hodin), a to kvůli velkému taktickému cvičení složek IZS na okraji okresního města – hromadná dopravní nehoda. (Stanice Třinec bude v pátek otevřena od 9 do 16 hodin.)

            Otevřeno v pátek od 9 do 16 hodin bude mít všech šest stanic v Ostravě – Zábřeh, Fifejdy, Poruba, Jih, Slezská Ostrava a Přívoz. Nejvíce ukázek pro školy a veřejnost bude na centrální hasičské stanici HZS MSK v Ostravě-Zábřehu. Dynamické ukázky tu jsou připraveny na každou celou hodinu - vyprošťování zraněných osob z havarovaného automobilu, dekontaminace osob, mobilní siréna pro varování a informování obyvatelstva, automobilní jeřáb Demag/Terex.

            Stejně budou mít otevřeno (tedy 9-16) i dvě hasičské stanice HZS MSK v okrese Nový Jičín – Nový Jičín a Bílovec, i pět stanic v okrese Karviná – Karviná, Havířov, Český těšín, Orlová a Bohumín. Nejvíce ukázek je připraveno na stanici v Karviné.

            Jen do pátečních 14 hodin budou mít otevřeny tři stanice HZS MSK v okrese Bruntál – Bruntál, Krnov a Rýmařov. Ukázky hasičů, včetně doprovodných atrakcí jsou plánovány na 20. května 2016, kdy profesionální hasiči budou slavit své 60. výročí od založení jejich první jednotky v okrese Bruntál v areálu Zámku Bruntál. I tak zde hasiči stihnou během pátečního odpoledne a podvečera (13.5.) kontrolovat volnost nástupních ploch pro požární techniku a vnější požární hydranty.

            Také v okrese Opava budou hasičské stanice HZS MSK otevřeny pouze do 14 hodin. Jde o Opavu, Hlučín a Vítkov. Na Opavsku připravují na DPB své akce i dobrovolní hasiči, například v Hrabyni ukázky pro děti ze základní a mateřské školy a pro zájemce budou mít otevřenu hasičskou zbrojnici.

 Všechny adresy a kontakty na naše hasičské stanice jsou také na tomto webu - v části "Organizační složky"... (na hlavní stránce tohoto webu (www.hzsmsk.cz) druhá složka zleva v černém vodorovném pásu pod znakem HZS MSK).

 

vytisknout  e-mailem