Školní a výcvikové zařízení HZS ČR  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

ŠVZ HZS ČR středisko Brno

Školní a výcvikové zařízení HZS ČR, středisko BrnoV roce 1985 vzniklo Odborné učiliště požární ochrany Ministerstva vnitra České republiky Brno (dále OUPO Brno), jako náhrada za Učiliště požární ochrany v obci Salaš, okres Uherské Hradiště. Začátek byl poměrně skromný, kapacita 30 lůžek, 2 učebny, 4 garážová stání. Ovšem pozemek o rozloze necelých 2 ha dával perspektivu dalšího budoucího rozvoje. Nosným programem konce osmdesátých a začátku devadesátých let byl zejména nástupní odborný výcvik, kurzy strojníků a obsluh motorových řetězových pil.

V roce 1990 byla schválena další etapa výstavby, která zahrnovala ubytovnu pro 60 osob, stravovací zařízení, zázemí pro výcvik v protiplynové ochraně včetně trenažéru firmy AUER. Dále pak sportovní areál, zejména pro nácvik disciplín požárního sportu.

Toto významné rozšíření kapacity učiliště vytvořilo základní podmínky pro realizaci celé škály odborných (profilačních) kurzů a to v návaznosti na naplnění zákonného ustanovení odborné způsobilosti příslušníků sboru. Model kurzů k získání, respektive prodloužení odbornosti na jednotlivé funkce byl vysoce efektivní a dá se říci, že v Evropě ojedinělý.

V dalších letech následovaly další etapy rozšiřování a zkvalitňování zařízení. Postupně bylo dosaženo ubytovací kapacity cca 230 lůžek, 12 všeobecných a speciálních učeben včetně přednáškového sálu pro 110 osob.

Velká pozornost byla věnována praktickému výcviku. K tomu účelu bylo v letech 2000 až 2010 vybudováno a zřízeno velké množství speciálních trenažérů, včetně výcvikové haly, jejichž účelem je snaha přiblížit účastníkům kurzů výcvik co nejvíce skutečným podmínkám zásahu. Zejména trenažéry provozované na bázi hoření plynu, ale i jiné, jsou v tomto smyslu velmi účinné.

Historie OUPO Brno se přestala psát 31.12.2010, kdy byla v rámci nezbytných úsporných opatření ukončena činnost OUPO v Chomutově a zbývající tři vzdělávací zařízení Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) v Borovanech, Brně a Frýdku-Místku byly sloučeny v jedno Školní a výcvikové zařízení HZS ČR (ŠVZ HZS ČR) složené ze třech středisek, kde sídlo vedení vzdělávacího zařízení HZS ČR je ve středisku Brno.

ŠVZ HZS ČR, středisko Brno je dnes moderním vzdělávacím a výcvikovým zařízením, které svým personálním, materiálním a technickým vybavením dává předpoklad nejen pro kvalitní profesní přípravu příslušníků HZS ČR na výkon služby, ale i pro výcviky jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému či mezinárodní výcviky v rámci konceptu bezpečného hašení.

V Brně dne 6.3.2013

Dalibor Horák, ředitel OUPO Brno v letech 1985 až 2010

Fotografie z historie ŠVZ HZS ČR středisko Brno ve fotogalerii.

vytisknout  e-mailem